Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü və Sofiya Şəhər Bələdiyyəsinin dəstəyi ilə Sofiyada yerləşən “Cənub” parkında 28 May – Respublika Günü münasibətilə ağacəkmə mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov 28 may 1918-ci il tarixində müsəlman dünyasında ilk demokratiyanın – Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) əsasının qoyulduğunu, daxili və xarici çətinliklərə baxmayaraq, gənc respublikanın səmərəli dövlət quruculuğu, vətəndaşlarının hüquqlarının qorunması və beynəlxalq ictimaiyyətin etimadının qazanmasına nail olduğunu ifadə edib.
Səfir il Azərbaycan xalqının Respublika Gününü Vətən Müharibəsi zamanı qazanılan böyük qələbənin sevinci ilə yanaşı, xüsusi qürur hissi ilə qeyd etdiyini, Azərbaycanın zəfər çalaraq beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini söyləyib.

28 May - Republic Day was celebrated in Sofia
On the initiative of the Embassy of Azerbaijan in Bulgaria and with the support of the Sofia City Municipality, a tree-planting ceremony was held in the South Park in Sofia on the occasion of 28 May - Republic Day.
Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria Mr. Huseyn Huseynov made an opening statement and informed the participants of the event about the foundation of the first democracy in the Muslim world - the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) on May 28, 1918. He noted that this year the Azerbaijani people celebrated the Republic Day with a special sense of pride, along with the joy of the great victory during the Patriotic War, and that Azerbaijan had restored its territorial integrity within its internationally recognized borders.