No:333/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Viktoriya Nuland ilə görüşünə dair məlumatı
21 sentyabr 2021-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Amerika Birləşmiş Ştatlarının dövlət katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Viktoriya Nuland ilə görüşüb.
Tərəflər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında ümumi fikir mübadiləsi aparıblar. ABŞ rəsmisi beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik məsələlərində Azərbaycan ilə əməkdaşlığı, o cümlədən Azərbaycan sülhməramlılarının Əfqanıstanda fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
Tərəflər bölgədəki cari təhlükəsizlik vəziyyəti, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın icrası ilə əlaqadar məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan tərəfindən bu xüsusda konstruktiv addımların atıldığını, Ermənistan tərəfindən isə buna qarşılığın verilmədiyini qeyd edib.
Bölgənin sülh şəraitində gələcək inkişafı üçün kommunikasiyaların açılışının və dövlət sərhədlərinin delimitasiyasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə tərəflər, habelə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi üzrə, o cümlədən iqtisadi, energetika, təhlükəsizlik və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə ediblər.

No:333/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with US Under Secretary for Political Affairs Victoria Nuland
On September 21, 2021, within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with US Under Secretary for Political Affairs Victoria Nuland.
The sides exchanged views on regional and international security issues. The US official praised the cooperation with Azerbaijan in international peace and security issues, including the Azerbaijani peacekeeping activities in Afghanistan.
The sides exchanged views on the current security situation in the region and issues related to the implementation of the Trilateral Statement of November 10, 2020. Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan has taken constructive steps in this regard, but Armenia has failed to reciprocate.
The importance of opening communications and delimitation of state borders for the future peaceful development of the region was stressed.
The sides also discussed the issues related to the bilateral cooperation agenda, including the development of cooperation in the economic, energy, security, and other areas.