No:471/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan xarici işlər naziri Svetlan Stoev ilə görüşünə dair məlumatı
2 dekabr 2021-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Svetlan Stoev ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə nazirlər Azərbaycan və Bolqarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə edərək, bu əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə inkişaf etdirilməsində qarşılıqlı marağı ifadə ediblər.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında siyasi, enerji, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf potensialını qeyd edib, növbəti ilin diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Bu xüsusda, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Görüş zamanı nazirlər Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa üçün enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi və enerji təhlükəsizliyi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, işğaldan azad olunan ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında normallaşdırılması imkanının movcud olduğu və bu istiqamətdə ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar qeyd edilib.
Görüşdə nazirlər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:471/21,Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Bulgaria Svetlan Stoev
On December 2, 2021, on the sidelines of the participation in the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria Svetlan Stoev.
During the meeting, the ministers expressed satisfaction with the current state of strategic partnership between Azerbaijan and Bulgaria and expressed mutual interest in developing this cooperation in various fields.
The sides also noted the potential for development of cooperation between the two countries in political, energy, cultural and other fields, and exchanged views on the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations next year. In this regard, they stressed the importance of strengthening cooperation in various fields.
During the meeting, the ministers stressed the importance of the Southern Gas Corridor for Europe in terms of diversification of energy resources and energy security.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the post-conflict situation in the region, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories. The possibility of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia on the basis of the norms and principles of international law and the steps taken by our country in this direction were noted.