No:506/21, Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov KİV-in Moskva şəhərində keçirilmiş “3+3” fomatında görüş ilə bağlı sualını cavablandırır
Cavab: 10 dekabr 2021-ci il tarixində Moskva şəhərində, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikası Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın irəli sürdüyü təşəbbüsə əsasən “3+3” regional məsləhətləşmələr mexanizminin Azərbaycan, Ermənistan, İran, Rusiya və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin müavinləri səviyyəsində təsis iclası keçirilib.
Gürcüstanın gələcəkdə bu formata qoşulması bütün iştirakçılar tərəfindən təqdir edilmişdir. Həyata keçirilən müzakirələrin nəticələri barədə Gürcüstan tərəfi də məlumatlandırılacaqdır.
İclasda regionda etimadın artırılması, iqtisadiyyat və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası, yenidən qurulması və genişləndirilməsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafına yönəlik fikir mübadiləsi aparılıb.
Mexanizm çərçivəsində nazir müavinləri səviyyəsində görüşlər və müzakirələrin ən azı ildə iki dəfə olmaqla, rotasiya əsasında hər dəfə bir iştirakçı ölkədə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Görüşlər və müzakirələr Xarici İşlər Nazirliklərinin əlaqələndirməsi və yönəltməsi çərçivəsində iqtisadiyyat və nəqliyyat nazirliklərinin, ehtiyac yarandıqda isə digər sahəvi qurumların iştirakı ilə keçiriləcəkdir.
Məsləhətləşmələr mexanizminin fəaliyyətinin inkişafından asılı olaraq, daha yüksək səviyyədə görüş və müzakirələr təşkil oluna bilər. Mexanizmin fəaliyyəti konsensus prinsipi əsasında aparılacaqdır.
Görüşlərdə ümumi regional məsələlər və tərəflər üçün qarşılıqlı maraq doğuran və regional sabitliyə və rifaha töhfə verən təşəbbüs və layihələr müzakirə edilə bilər.

No:506/21, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov answers the media’s question about the meeting in a "3 + 3" format in Moscow
Answer: On December 10, 2021, an inaugural meeting of the “3 + 3” mechanism of regional consultations, the initiative that was put forward by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan, was held in Moscow at the level of Deputy Foreign ministers of Azerbaijan, Armenia, Iran, Russia and Turkey.
Georgia's future participation in this format was praised by all participants. The Georgian side will also be informed about the results of the discussions.
At the meeting, the sides exchanged views on the development of cooperation in the field of confidence-building, restoration, reconstruction and expansion of economic and transport ties in the region.
Under the mechanism, meetings and discussions at the level of Deputy Ministers will be held at least twice a year, on a rotating basis in each participating country. Meetings and discussions will be held under the coordination and leadership of the Ministries of Foreign Affairs with the participation of the Ministries of Economy and Transport and, if necessary, other sectoral bodies.
Depending on the development of the consultation mechanism, higher-level meetings and discussions may be organized. The mechanism will be based on the principle of consensus.
Common regional issues, as well as initiatives and projects of mutual interest to the parties, contributing to regional stability and prosperity, can be discussed at the meetings.