No:488/22, BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Məsələləri üzrə Təşkilatı - YUNESKO-da “Bakı prosesinə” dair qərar barədə məlumat
19 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının YUNESKO-nun 215-ci sessiyasının gündəliyinə təklif etdiyi "Bakı prosesi: dayanıqlı sülh və inkişaf üçün mədəniyyətlərarası dialoqu və sosial inklüzivliyi təşviq etmək" başlıqlı qərar layihəsi yekdilliklə qəbul edilib.
YUNESKO İcraiyyə Şurasının üzvü olan Ermənistan qərar layihəsinin qəbul edilməsinə mane olmağa çalışsa da, buna müvəffəq ola bilməyib.
Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, UNESCO İcraiyyə Şurasının 58 üzv ölkələrindən 41-i qərar layihəsinə həm-müəllif kimi qoşulub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən başlanılmış sözügedən proses dünyada mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində ən mühüm platformalardan biri olmaqla yanaşı, BMT tərəfindən dəstəklənib.
YUNESKO və İSESKO kimi beynəlxalq təşkilatların tərəfdaşı olduğu Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumuna indiyə kimi 135 ölkədən 1500 yaxın iştirakçı qatılıb. Dünya Forumu bütün dünyada insanlar üçün mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq üçün əsas platformalardan biri hesab edilir.

No:488/22, Information about the decision on the “Baku process” in the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO
On October 19, draft decision on The Baku process: Advancing intercultural dialogue for human security, peace and sustainable development” proposed by the Republic of Azerbaijan was unanimously approved at the 215th session of the UNESCO.
Although Armenia - a member of the UNESCO Executive Board tried to block the adoption of the draft decision, could not succeed.
It should be especially noted that 41 out of the 58 member countries of the UNESCO Executive Board joined the draft resolution as co-authors.
The process launched in 2008, on the initiative of President of the Republic of Azerbaijan, besides being one of the most important platforms for promoting intercultural dialogue in the world, also supported by the UN.
About 1,500 participants from 135 countries were involved in the World Forum on Intercultural dialogue, which is a partner of international organizations such as UNESCO and ICESCO. The World Forum is considered one of the main platforms for intercultural and interreligious dialogue for people around the world.