No:083/23, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin müvəqqəti tədbirlərə dair qərarı ilə bağlı mətbuat məlumatı
Azərbaycan Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin İrqi Ayrı-Seçkiliyin Bütün Formalarının Ləğv Edilməsi haqqında beynəlxalq konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı məhkəmə işləri üzrə 22 fevral 2023-cü il tarixli qərarlarını qeydə alır.
Məhkəmənin 7 dekabr 2021-ci il tarixli ilkin qərarına uyğun olaraq, Ermənistanın tərəflər arasındakı mübahisəni gərginləşdirməkdən çəkinmək barədə hələ də öhdəlik daşıdığının Məhkəmə tərəfindən bir daha təsdiq edilməsini alqışlayırıq.
Qərardan göründüyü kimi, Ermənistan tərəfindən minaların yerləşdirilməsinin müvəqqəti tədbirlərin tətbiq dairəsinə uyğun olmamasına dair əvvəl gəldiyi nəticəyə yenidən baxılmaması mahiyyət üzrə qərar deyil və Azərbaycan Ermənistanın bu xüsusda məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcək.
Həmçinin Azərbaycan tərəfindən etirazların “təşkili və dəstəklənməsinin dayandırılması” və Qarabağa “təbii qaz və digər kommunal xidmətlərin verilməsini dərhal bərpa etməsi” iddiaları ilə bağlı Ermənistanın müvəqqəti tədbirlər tələblərinin Məhkəmə tərəfindən rədd edilməsini alqışlayırıq.
Məhkəmə öz qərarında Azərbaycanın səlahiyyətləri daxilində Laçın yolu boyunca təhlükəsiz hərəkəti təmin etmək üçün sərəncamında olan bütün addımları atdığı və atacağına dair, habelə 10 Noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın şərtlərini yerinə yetirdiyi barədə Azərbaycanın səylərini nəzərə alıb.
Azərbaycan beynəlxalq hüquq çərçivəsində əhalisinin hüquqlarının qorunması və Ermənistanın davamlı insan haqları pozuntularına görə məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində bütün zəruri tədbirləri davam etdirəcək.

No:083/23, Press Release on the decision of the International Court of Justice on provisional measures
Azerbaijan notes the decisions of the International Court of Justice of February 22, 2023 in the cases concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
We welcome the Court’s recognition that Armenia is still under an obligation to refrain from aggravating the parties’ dispute, per the Court’s prior order of 7 December 2021.
The Court’s decision not to revisit its prior conclusion that Armenia’s placement of landmines does not meet the requirements for the issuance of provisional measures is not a decision on the merits, and Azerbaijan will continue to seek to hold Armenia to account.
Azerbaijan also welcomes the Court’s rejection of Armenia’s requested measures requiring Azerbaijan to cease its alleged “orchestration and support” of the protests and “immediately restore…the provision of natural gas and other public utilities” to Garabagh.
In its Order, the Court took note of Azerbaijan’s representation that Azerbaijan has and undertakes to continue to take all steps within its power and at its disposal to guarantee safe movement along the Lachin Road and the terms of the Trilateral Statement of November 10, 2020.
Azerbaijan will continue to uphold the rights of its people under international law and to hold Armenia to account for its ongoing and historic grave violations of human rights.