Mətbuat şərhi 18 iyun 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 18-də Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının sədri Nataliya Kiselovanı qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev iki ölkə arasında əlaqələrin strateji xarakter daşıdığını deyərək, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsində müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərləri və həyata keçirilən birgə layihələri qeyd edib. Siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Azərbaycan Prezidenti son illərdə enerji sahəsində aktiv qarşılıqlı fəaliyyətin həyata keçirilməsindən məmnunluğunu bildirib.
Azərbaycan Prezidenti Nataliya Kiselovanın Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən toplantısında iştirakının önəminə toxunub, səfərin səmərəli olacağına və ikitərəfli gündəliklə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün də yaxşı imkan yaradacağına ümidvarlığını ifadə edib.
Qəbula görə dövlət başçısına minnətdarlıq edən N.Kiselova ölkələr arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluğunu bildirib, Azərbaycanla Bolqarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamənin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nataliya Kiselova Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Bolqarıstanın Veliko-Tırnovo şəhərində Trapezitsa Arxeoloji Muzey Qoruğunun bərpasını xatırladaraq, bunun bolqar xalqı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyib və bu layihənin həyata keçirilməsinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edib.
Söhbət zamanı Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən toplantısının əhəmiyyətinə toxunularaq, bu tədbirin quruma üzv ölkələrin parlamentləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində rolu vurğulanıb. Assambleyaya sədrliyin Azərbaycandan Bolqarıstana keçdiyi bildirilərək, Azərbaycanın bu təşkilata yüksək səviyyədə sədrlik etdiyi qeyd olunub.
Görüşdə iki ölkənin beynəlxalq təşkilat çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığı və bir-birini dəstəkləməsi qeyd edilib, iqtisadi-ticari, enerji, o cümlədən bərpaolunan enerji və digər sahələrdə əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün geniş imkanların olduğu bildirilib.

Press release 18 June 2025
On 18 June, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Nataliya Kiselova, President of the National Assembly of the Republic of Bulgaria.
President Ilham Aliyev said that relations between the two countries are of a strategic nature, noting the mutual visits at various levels and the joint projects implemented in expanding bilateral cooperation. Emphasizing that political relations are at a high level, the President of Azerbaijan expressed satisfaction with the implementation of active interaction in the energy sector in recent years.
The President of Azerbaijan touched upon the importance of the President of National Assembly of Bulgaria Nataliya Kiselova's participation in the meeting of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation Organization in Baku, expressing hope that the visit will be fruitful and will create a good opportunity to discuss issues related to the bilateral agenda.
Thanking the head of state for the reception, N.Kiselova expressed her satisfaction with the development of relations between the countries and emphasized the importance of the Joint Declaration on Strategic Partnership between Azerbaijan and Bulgaria.
Nataliya Kiselova recalled the restoration of the Trapezitsa Archaeological Museum Reserve in the city of Veliko Tarnovo, Bulgaria, with the support of the Heydar Aliyev Foundation, saying that it was highly appreciated by the Bulgarian people, and expressed gratitude to Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, for the implementation of this project.
During the conversation, the importance of the meeting of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation Organization held in Baku was touched upon, and the role of this event in expanding cooperation between the parliaments of the member states of the organization was emphasized. It was noted that the chairmanship of the Assembly had been transferred from Azerbaijan to Bulgaria, and it was noted that Azerbaijan presided over this organization at a high level.
In the meeting, the successful cooperation and mutual support of the two countries within the framework of international organizations was appreciated, and it was highlighted that there are broad opportunities for further strengthening relations in economic and trade, energy, including renewable energy, and other areas.