No:242/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Sivilizasıyalar Alyansının ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 21 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və BMT-nin Sivilizasıyalar Alyansının ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinos arasında görüş baş tutub.
Ali nümayəndəni səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan ilə Alyans arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğumuz bildirilib.
Ali nümayəndənin bölgəyə son səfərindən sonra bir çox dəyişikliyin baş verdiyini nəzərə alaraq, Nazir qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, ərazilərin genişmiqyaslı dağıntılara məruz qalması, ərazilərin tarixi-mədəni, dini irsinin yerlə yeksan edilməsi, gündəlik əsasda insan həyatına təhlükə yaradan mina məsələsi, habelə ərazilərin yenidən qurulması üçün görülən işlər barədə danışıb.
İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması şansının yarandığı, bunun əsasında isə beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi riayət edilməsinin durduğu qeyd edildi.
Ali nümayəndə Migel Angel Moratinos BMT Baş katibinin əsas siyasi-təhlükəsizlik aləti qismində çıxış edən Alyansın fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verdi. O, Azərbaycanın Alyansa verdiyi dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi. Alyansın Azərbaycan ilə pandemiya sonrası əməkdaşlıq planlarının geniş olduğu diqqətə çatdırıldı.

No:242/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos
On June 21, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) Miguel Ángel Moratinos.
Sincerely welcoming High Representative, Minister Jeyhun Bayramov draw attention to the mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Alliance. Our interest in expanding this cooperation was noted.
Taking into consideration that, many changes have taken place since High Representative's last visit to the region, the Minister spoke about the current situation in the region, large-scale destruction of the territories, demolition of historical, cultural and religious heritage, issue of land mines, as well as works done to rebuild liberated territories.
It was noted that, with the elimination of the occupation factor, there is a chance for the normalization of relations between two countries, based on the strict observance of international law principles as sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders.
High Representative Miguel Ángel Moratinos informed on the activities of the Alliance, which acts as a main political-security tool of the UN Secretary General. He noted that Azerbaijan's support for Alliance is highly appreciated. It was noted that Alliance has extensive plans for cooperation with Azerbaijan post-pandemic period.