No:268/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır.
Sual: Ermənistan Baş nazirinin müavini Tiqran Avinyan “Qarabağın statusu məsələsi həll olunmayanadək sülh müqaviləsi olmayacaq” bəyanatını necə şərh edərdiniz?
Cavab: Görünür, T.Avinyan unudub ki, artıq seçkilər geridə qalıb; indi populizm deyil, real işlərlə məşğul olmağın zamanıdır.
Ümumiyyətlə, Ermənistan rəsmilərinin bölgədə yaranan yeni reallıqla uzlaşmayan və sülhü hər hansı əsassız məsələlər ilə şərtləndirməyə çalışan bəyanatları, ilk növbədə elə bu ölkənin özünə qarşıdır. Bölgədə sülh, təhlükəsizlik və tərəqqinin əldə edilməsinin ən yaxşı vasitəsi münasibətlərin normallaşmasıdır, bunun təməlində isə beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət və riayət dayanır. Bu, Azərbaycanın hər zaman nümayiş etdirdiyi mövqedir. Ərazilərimizin işğalı faktorunun aradan qaldırılması ilə biz qonşu Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasına hazır olduğumuzu bəyan etdik, yeni əməkdaşlıq təşəbbüslərini dəstəklədik. Çünki biz destruktivlik deyil, konstruktivlik tərəfdarıyıq.
Qondarma “status” məsələsinə istinadlara gəldikdə, xatırlatmaq istərdik ki, bu xüsusda Azərbaycanın mövqeyi dəfələrlə və ən yüksək səviyyədə bəyan edilib. Dövlət başçımız 14 iyul tarixində səsləndirdiyi çıxışında bir daha vurğuladı: “Azərbaycan ərazisində Dağlıq Qarabağ adlı ərazi vahidi yoxdur. Dağlıq Qarabağ yoxdur, Qarabağ var. İyulun 7-də imzaladığım Fərman əsasında Qarabağ iqtisadi zonası yaradıldı. Bütün Qarabağa aid olan rayonlar orada birləşib”.
Eyni zamanda, biz bəzi xarici nümayəndələr tərəfindən də oxşar fikirlərin irəli sürüldüyünü müşahidə edirik. Təəssüf ki, bu insanların səsləndirdiyi boş vədlər və xülyalar Ermənistana yaxşı heç nəyi vəd etmir. Bunu Ermənistan dərk etməli, keçmişdən və tarixdən nəticə çıxarmalıdır.

No:268/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question.
Question: How would you comment on the statement of the Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan that "there will be no peace agreement until the status of Karabakh is resolved"?
Answer: Apparently, T. Avinyan forgot that the elections are over; now is the time to do real things, not populism.
In general, the statements of Armenian officials, which are incompatible with the new reality in the region and try to condition peace with any baseless issues, are primarily against the country itself. The best way to achieve peace, security and progress in the region is to normalize relations, which is based on respect and adherence to the principles of international law. This is the position that Azerbaijan has always demonstrated. By eliminating the factor of occupation of our territories, we have declared our readiness to normalize relations with neighboring Armenia and supported new cooperation initiatives. Because we are in favor of constructiveness, not destructiveness.
With regard to the so-called "status" issue, we would like to remind that Azerbaijan's position on this issue has been repeatedly and at the highest level stated. In his speech on July 14, the President reiterated: “There is no territorial unit called Nagorno-Karabakh in Azerbaijan. There is no Nagorno-Karabakh, there is Karabakh. The Karabakh economic zone was established on the basis of the decree I signed on July 7. All the regions of Karabakh are united there”.
At the same time, we see similar views put forward by some foreign representatives. Unfortunately, the empty promises and fantasies voiced by these people do not promise anything good to Armenia. Armenia must understand this and draw conclusions from the past and history.