No:315/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikasının Azərbaycandakı yeni səfiri Kayrat Osmonaliyev ilə görüşünə dair məlumatı
3 Sentyabr 2021-ci il tarixində, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qırğız Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Kayrat Osmonaliyevi qəbul edib. Səfirin etimadnaməsinin surətini qəbul edən nazir, onu təyinatı münasibətilə təbrik edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında əsrlər boyu mövcud olan etnik, mədəni, dini bağlara əsaslanan dostluq münasibətlərində danışaraq, bu əlaqələrin inkişafı perspektivlərini vurğulayıb. Hazırda Azərbaycan və Qırğızıstan arasında bütün səviyyələrdə qarşılıqlı anlaşmanın mövcud olduğunu bildirilib. Nazir, həmçinin ölkələrimiz arasında çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə edib.
Səfir Kayrat Osmonaliyev yeni təyin olunmasına baxmayaraq Azərbaycan barəsində məlumatlı olduğunu qeyd edib və ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini bildirib.
Səfir, Qırğızıstan xarici işlər naziri Ruslan Kazakbaevin səmimi salamlarını nazir Ceyhun Bayramova çatdırıb və nazir Kazakbaevin Azərbaycanlı həmkarını rəsmi səfərə dəvət etdiyini bildirib.
Görüş zamanı tərəflər ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, o cümlədən, siyasi, iqtisadi, humanitar, mədəni sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dair, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:315/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Kyrgyz Republic to Azerbaijan, Kayrat Osmonaliyev
On September 3, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of Kyrgyz Republic to the Republic of Azerbaijan Kayrat Osmonaliyev. Accepting a copy of the Ambassador’s credentials, Minister congratulated him on his appointment.
Speaking about the centuries-old friendly relations between our countries based on ethnic, cultural and religious ties, Minister Jeyhun Bayramov stressed the prospects for the development of these relations. It was highlighted that, at present, there is a mutual understanding between Azerbaijan and Kyrgyzstan at all levels. The Minister also expressed satisfaction with the development of cooperation between our countries on multilateral platforms.
Ambassador Kayrat Osmonaliyev noted that despite him being newly appointed, he is informed about Azerbaijan and said that he would do his best to further strengthen relations between our countries. Ambassador conveyed the cordial greetings of Minister of Foreign Affairs of Kyrgyzstan Ruslan Kazakbaev to Minister Jeyhun Bayramov and said that Minister Kazakbaev invited his Azerbaijani counterpart to pay an official visit to Kyrgyzstan.
During the meeting, the sides exchanged views on various aspects of the bilateral cooperation agenda, including the strengthening of cooperation in political, economic, humanitarian, cultural spheres and the implementation of joint projects, as well as regional security issues of mutual interest.