No:408/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Estoniya-Azərbaycan Parlamentlərarası Qrupun sədri Sven Sester ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 1 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Estoniya-Azərbaycan Parlamentlərarası Qrupunun sədri Sven Sesterin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi salamlayaraq, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərini qeyd edib və bu xüsusda, ikitərəfli parlament ölçüsünün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, iki ölkənin parlamentlərinin rəhbərləri arasında həyata keçirilən görüşlərin, eləcə də qarşılıqlı ikitərəfli səfərlərin vacibliyini bildirib. Nazir gələn ilin iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü olduğunu vurğulayıb və bununla bağlı müvafiq tədbirlərin həyata keçiriləcəyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin Azərbaycan və Estoniya arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini səsləndirib.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli, 44 günlük Vətən müharibəsi, bu dövr ərzində Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri, mülki insanların hədəfə çevrilməsi barədə, eləcə də bölgədə mövcud olan cari vəziyyət haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. O, Estoniya tərəfinin Azərbaycanın beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyə görə qarşı tərəfə təşəkkürünü ifadə edib. Nazir, həmçinin üçtərəfli bəyanatlardan irəli gələn məsələlərdən, habelə bölgədə mövcud olan mina təhlükəsi və doğurduğu ağır nəticələrdən bəhs edib. O, Azərbaycanın beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşmasının mümkün olduğunu vurğulayıb.
Estoniya-Azərbaycan Parlamentlərarası Qrupunun sədri Sven Sester ətraflı məlumata görə nazir Ceyhun Bayramova təşəkkürünü ifadə edib. O, ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı ilə yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Estoniya tərəfindən Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət ilə bağlı mövqeyin birmənalı xarakter daşıdığı vurğulanıb. Sven Sester azad olunmuş ərazilərin sürətlə inkişafı baxımından mina xəritələrinin təqdim edilməsinin vacib olduğunu bildirib. O, səfəri çərçivəsində mövcud olan vəzyyətlə tanış olmaq məqsədilə azad edilmiş ərazilərə baş çəkəcəklərini və Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri ilə yaxından tanış olacaqlarını bildirib.
Görüş zamanı qarşı tərəfə hazırda Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərində aparılan minadan təmizlənmə fəaliyyəti, bərpa və tikinti işləri, infrastruktur layihələri və digər məsələlər ilə bağlı məlumat təqdim edilib.

No:408/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Chairman of Estonia-Azerbaijan Interparliamentary Group Sven Sester
On November 1, 2021, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Chairman of Estonia-Azerbaijan Interparliamentary Group Sven Sester.
Welcoming the delegation, Minister Jeyhun Bayramov noted the high-level of cooperation between the two countries and highlighted the importance of bilateral parliamentary dimension in this regard. He emphasized the importance of meetings between the heads of parliaments of the two countries, as well as of the reciprocal bilateral visits. The Minister highlighted that next year will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, and noted that relevant events will be held in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov also voiced the importance of expanding economic and trade cooperation between Azerbaijan and Estonia.
Minister Jeyhun Bayramov provided broad information to his interlocutors on the settlement of the former Armenia-Azerbaijan conflict, the 44-Day Patriotic War, the war crimes committed by Armenia during this period, including targeting of civilians, as well as the current situation in the region. He expressed gratitude to Estonia for its support for Azerbaijan's territorial integrity within its international borders. The Minister also spoke about the issues arising from the trilateral statements, as well as the threat of landmines in the region and its grave consequences. He stressed that Azerbaijan is ready to normalize relations with Armenia on the basis of respect for the principles of international law, in particular sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders.
Chairman of Estonia-Azerbaijan Interparliamentary Group Sven Sester expressed gratitude to Minister Jeyhun Bayramov for the detailed information. He noted the importance of expanding relations in the framework of international organizations, in addition to the expansion of bilateral relations between the two countries. It was stressed that Estonia’s position on respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is unambiguous. Sven Sester noted the importance of mine maps for the rapid development of the liberated areas.  He noted that his delegation would visit the liberated areas to get acquainted with the situation and the restoration and reconstruction works carried out by Azerbaijan.
During the meeting, information on demining activities, restoration and reconstruction works, infrastructure projects currently being carried out in the liberated areas of Azerbaijan and other issues was also provided.