No:424/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikası Prezidentinin diplomatik müşaviri Emmanuel Bon ilə görüşünə dair məlumatı
10 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Respublikası Prezidentinin diplomatik müşaviri Emmanuel Bon ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər post-münaqişə mərhələsində bölgədə mövcud olan cari vəziyyət və yeni reallıqlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə post-münaqişə fazasına aid məsələlər-azad edilmiş ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi, dağıdılmış ərazilərimizin bərpa edilməsi, regionda kommunikasiyaların açılması, Ermənistanla sərhədlərin delimitasiya və demarkasiyasının həyata keçirilməsi, Ermənistanla Azərbaycan arasında beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında münasibətlərin normallaşdırılması, Azərbaycan tərəfindən bu istiqamətdə birtərəfli qaydada həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib. Azərbaycanın bölgədə uzunmüddətli sülh və əmin-amanlığın təmin olunmasına tərəfdar olduğu vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan-Fransa ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyəti müzakirə edilib. Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi və siyasi dialoqun aktivləşməsinə hazırlığını və maraqlarını ifadə ediblər.

No:424/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Diplomatic Adviser to the President of the French Republic Emmanuel Bonne
On November 10, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Diplomatic Adviser to the President of the French Republic Emmanuel Bonne.
At the meeting, the sides exchanged views on the current situation in the region and new realities in the post-conflict phase.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about issues related to the post-conflict phase - demining of liberated territories, restoration of destroyed areas, opening of communications in the region, delimitation and demarcation of borders with Armenia, normalization of relations between Armenia and Azerbaijan on the basis of norms and principles of international law, measures taken by Azerbaijan unilaterally in this direction. It was stressed that Azerbaijan is committed to ensuring long-term peace and stability in the region.
The current state of Azerbaijan-France bilateral relations was also discussed at the meeting. The sides expressed readiness and interest in developing bilateral relations and intensifying political dialogue.