No:515/21, AR Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 18 dekabr tarixində Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi arasında görüş baş tutub.
Nazir Məhdum Şah mahmud Qureşi Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayıb. Pakistan-Azərbaycan əlaqələrini iki dost və qardaş ölkə arasında münasibətlər kimi xarakterizə edən Pakistan naziri, siyasi sahədə əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu söyləyib. Həmçinin ikitərəfli ticarət, sərmayə, enerji sahələrində əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişə ilə bağlı, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə Pakistanın verdiyi birmənalı siyasi-mənəvi dəstəyi vurğulayıb və bunun Azərbaycan xalqı tərəfindən minnətdarlıqla xatırlandığını qeyd edib. Nazir ikitərəfli əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafı ilə yanaşı, üçtərəfli formatda davam edən əməkdaşlığa istinad edib, o cümlədən cari il ərzində Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli formatda keçirilən görüşünü, həmçinin üç ölkənin Parlamentlərinin spikerlərinin görüşünü qeyd edib.
Bu il ərzində iqtisadi komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsi, habelə iki dövlətin prezidentinin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşü çərçivəsində görüşünün keçirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb.
Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərindən danışan nazir Ceyhun Bayramov, bu ərazilərin minadan təmizlənməsi prosesində Pakistanın təcrübəsindən istifadə edildiyini və bu xüsusda dost ölkənin Azərbaycana dəstəyini minnətdarlıqla ifadə edib.
Nazirlər, həmçinin Əfqanıstandakı humanitar vəziyyət və qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:515/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi
On December 18, 2021, within the framework of his visit to Pakistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi.
Minister Makhdoom Shah Mahmood Qureshi greeted the Azerbaijani delegation. Describing the Pakistan-Azerbaijan relations as relations between two friendly and brotherly countries, the Pakistani Minister said that the relations in the political sphere are at a high level. He also stressed the prospects for developing bilateral cooperation in trade, investment and energy.​
Minister Jeyhun Bayramov emphasized Pakistan's unequivocal political and moral support to Azerbaijan's position based on international law in connection with the former Armenia-Azerbaijan conflict, as well as during the 44-day Patriotic War, and noted that it was remembered with gratitude by the Azerbaijani people. Along with the high level of development of bilateral relations, the Minister referred to the ongoing trilateral cooperation, including the trilateral meeting of the Azerbaijani-Pakistani-Turkish Foreign Ministers this year, as well as the meeting of the speakers of the Parliaments of the three countries.
It was noted that the next meeting of the Economic Commission this year, as well as the meeting of the Presidents of the two countries within the framework of the Economic Cooperation Organization Summit, contributed to the further development of bilateral relations.​
Speaking about the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories of Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov noted that Pakistan's experience was used in the demining process in these areas and expressed gratitude for the support of the friendly country to Azerbaijan in this regard.​
The Ministers also exchanged views on the humanitarian situation in Afghanistan and other regional issues of mutual interest.