No:015/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramovun Azərbaycanın sədrliyi ilə Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunun açılış iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramovun Azərbaycanın sədrliyi ilə Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunun açılış iclasında çıxışı
19 yanvar 2022-ci il
Hörmətli səfirlər,
Mən 2022-ci ilin ilk üç ayı ərzində Azərbaycanın Təhlükəsizlik üzrə Əməkdaşlıq Forumunda (TƏF) Sədrliyinin açılışını etməkdən və Sədrlik proqramımızı təqdim etməkdən məmnunam. Ümid edirik ki, bu Proqram növbəti dörd ay ərzində bu Forumda iştirakçı dövlətlər arasında müzakirələrə səmərəli rəhbərlik edəcək.
İcazənizlə, sələfimiz Avstriyaya ötən trimestrdə göstərdiyi liderliyə və Təhlükəsizlik Əməkdaşlığı Forumunda bacarıqlı sədrliyinə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Həmçinin Belarusu Təhlükəsizlik Əməkdaşlıq Forumu Troykasında salamlayıram.
Azərbaycan 17 ildə ilk dəfə TƏF-in sükanı arxasına keçdi. Foruma sonuncu dəfə 2005-ci ildə sədrlik etdiyimiz vaxtdan bəri bir sıra hadisələr, o cümlədən siyasi-hərbi sahədə ATƏT regionunda ümumi təhlükəsizlik mühitini çətinləşdirən hadisələr baş verdi. Bu mühit, nəzərdə tutulduğu kimi əməkdaşlıqdan daha çox inamsızlıq ilə səciyyələnirdi. Siyasi-hərbi bloklar arasında rəqabət artmaqda davam etdi və ATƏT daxilindəki işlərə mənfi təsir göstərdi. Bu hadisələr ATƏT-in fundamental sənədlərində əsaslandırılmış təhlükəsizliyin bölünməzliyini risk altına qoyur. Təşkilatımızın unikal sərvəti olan hərtərəfli və əməkdaşlıq təhlükəsizliyinə riayət etmək çətinliklə üzləşib.
Bununla belə, dəyişməmiş olan bizim həm bütövlükdə ATƏT, həm də xüsusilə TƏF çərçivəsində əməkdaşlığımızın təməlidir. Bu, Helsinki Yekun Aktından başlayaraq ATƏT-in əsas sənədlərində təsbit olunmuş fundamental normalara, prinsiplərə və öhdəliklərə qeyd-şərtsiz hörmətdir, xüsusilə dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmətdir.
Azərbaycanın ATƏT çərçivəsində əməkdaşlığa, o cümlədən TƏF-in əhatə etdiyi mövzulara baxışı və yanaşması son üç onillikdə bizim təcrübəmiz əsasında formalaşıb. 2020-ci ilin payızında silahlı qüvvələrimiz tərəfindən həyata keçirilən əks-hücum əməliyyatından sonra bərpa edilməzdən əvvəl, dövlətlərarası davranışın əsas prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması nəticəsində suverenliyimiz, ərazi bütövlüyümüz və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərimiz təhlükə altına qoyulmuşdur. Beləliklə, biz qəti fikirdəyik ki, ATƏT-in təməl prinsiplərinin və öhdəliklərinin pozulması ATƏT regionunda ümumi təhlükəsizlik mühitinə ən ciddi təhdidlər və çağırışlar yaradır və əməkdaşlığımızın təməlini təhlükə altına qoyur. Azərbaycan bu prinsipləri birmənalı şəkildə dəstəkləməkdə dəyişilməz olaraq qalır və belə bir yanaşmadan çıxış edir ki, bu prinsipləri dəstəkləmək və onlara təhdid və ya etiraz edilərkən onlara ciddi riayət olunmasını təmin etmək bizim ümumi və ən yüksək səyimiz olmalıdır.
Təşkilatın siyasi-hərbi ölçüyə diqqət yetirən əsas orqanı kimi TƏF bu baxımdan istisna deyil. TƏF vakuumda mövcud olmayan, əksinə daha geniş siyasi-hərbi konteksti əks etdirən bir sıra siyasi-hərbi öhdəliklər və alətlərdən ibarət ATƏT-in ümumi strukturunun mühüm sütunudur. Siyasi-hərbi öhdəliklərin vicdanla yerinə yetirilməsi ATƏT regionunda sülhə, təhlükəsizliyə və sabitliyə əsaslı şəkildə töhfə verə bilər, o halda ki, bu, Təşkilatımızın əsasını təşkil edən fundamental prinsiplərə və öhdəliklərə qeyd-şərtsiz hörmətlə müşayiət olunsun.
Beləliklə, TƏF-də sədrliyimiz zamanı bizim əsas vəzifəmiz və prioritetimiz siyasi-hərbi öhdəliklərin vicdanla yerinə yetirilməsini artırmaqla yanaşı, ATƏT-in fundamental prinsiplərinə riayət olunmasını dəstəkləmək və gücləndirmək olacaq. Biz əminik ki, yalnız iştirakçı dövlətlərin bu cür yanaşması onlar arasında etimadı bərpa edə bilər, siyasi-hərbi alətlərin tətbiqini canlandıra bilər, öngörməni və şəffaflığı gücləndirə bilər, təhdidlərin çoxalma təsirlərindən və təhlükə qavrayışlarının kəskinləşməsindən yayına bilər və bununla da ATƏT regionunda sabitliyin və sülhün əsasını qoya bilər.
Sədrlik gündəliyimizdə biz TƏF daxilində Təşkilat üçün yüksək əhəmiyyət kəsb edən və aktual olan bir sıra məsələlərə toxunan müəyyən edilmiş və nisbətən yeni mövzular arasında tarazlıq yaratmağı hədəflədik. Bu məqsədlə biz sədrlik proqramımıza aşağıdakı Təhlükəsizlik Dialoqlarını daxil etdik.
Biz gələn həftə beynəlxalq humanitar hüquqa riayət və mülki şəxslərin müdafiəsi üzrə Təhlükəsizlik Dialoqu ilə başlayacağıq. Hüquqi cəhətdən məcburi olan qaydaların möhkəm çərçivəsinə baxmayaraq, mülki şəxslərin müdafiəsi ilə bağlı beynəlxalq humanitar hüququn müddəalarının pozulması nəticəsində mülki şəxslər əziyyət çəkməkdə davam edir. Biz, bu Təhlükəsizlik Dialoqundan dövlətlərin beynəlxalq humanitar hüquq və ATƏT-in müvafiq öhdəliklərinə əməl olunmasını təmin etmək öhdəliyini təşviq etmək və gücləndirmək üçün istifadə etməyi, habelə onların pozuntularına görə cavabdehliyin vacibliyi məsələsini müzakirə etməyi hədəfləyirik.
Azərbaycan TƏF-in əsas mövzularından biri olan Yüngül və Atıcı Silahlar (SALW) və Adi Sursat Ehtiyatları (SCA) məsələsini sədrlik gündəmində əsas tutacaq. Biz TƏF-də sədrliyimizi iştirakçı dövlətlər tərəfindən bu öhdəliklərin tam və səmərəli həyata keçirilməsinə əlavə töhfə vermək imkanı kimi qiymətləndiririk. Bunu nəzərə alaraq, biz iki Təhlükəsizlik Dialoqunu Yüngül və Atıcı Silahların və Adi Sursat Ehtiyatlarının müxtəlif aspektlərinə həsr edəcəyik. Onlardan biri ATƏT-in müvafiq öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi və əldə edilmiş dərslərə diqqət yetirməklə, ümumilikdə mövzunu əhatə edəcək. Digər Təhlükəsizlik Dialoqu minalarla mübarizə məsələsinə diqqət yetirəcək.
ATƏT-in iştirakçı dövlətləri Yüngül və Atıcı Silahlar və Adi Sursat Ehtiyatları, o cümlədən minalardan təmizləmə sahəsində bir sıra öhdəliklər götürüblər. Praktiki yardım mexanizmi bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir, çünki o, Yüngül və Atıcı Silahların və Adi Sursat Ehtiyatlarının təhlükəsizlik və sabitliyə, habelə iştirakçı dövlətlərdə əhalinin təhlükəsizliyinə mənfi təsirlərinin aradan qaldırılmasında mühüm rol oynaya bilər. Yardım layihələrinin həyata keçirilməsi effektiv praktiki nəticələr verə bilər və ən qısa zamanda müsbət təsir göstərə bilər. Beləliklə, praktiki yardım mexanizmi ilə bağlı Yüngül və Atıcı Silahlar və Adi Sursat Ehtiyatları üzrə öhdəliklərin qərəzsiz və siyasiləşdirilməmiş şəkildə həyata keçirilməsini təmin etmək bizim kollektiv qərarımız olmalıdır. ATƏT-in hərtərəfli və çoxölçülü təhlükəsizlik konsepsiyası nöqteyi-nəzərindən danışsaq, praktiki yardım layihələrinin həyata keçirilməsi də digər təhlükəsizlik sahələrində, məsələn, məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtmasının asanlaşdırılması ilə bağlı öhdəliklərimizin yerinə yetirilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
ATƏT-in ‘hərbi-siyasi bloklara qoşulmayan’ iştirakçı dövləti olan Azərbaycan, həmişə ATƏT-i ümumavropa təhlükəsizlik arxitekturasının əsas sütunu kimi görüb və bölücü xətlər və təsir zonalarına ayırmadan Avropa yanaşmasının həyata keçirilməsi üçün Təşkilatın əvəzolunmaz rolunu qiymətləndirib. Çoxtərəfliliyin davamlı aşınması və siyasi-hərbi bloklar arasında artan rəqabət şəraitində ATƏT-in fundamental sənədlərində dəstəklənən təhlükəsizliyin bölünməzliyi qorunmalıdır. Beləliklə, Təhlükəsizlik Dialoqlarımızdan biri heç bir siyasi-hərbi alyansa daxil olmayan ölkələrin Avropa təhlükəsizlik arxitekturasındakı yeri və roluna, eləcə də ATƏT məkanında təhlükəsizlik və sabitliyə töhfə verməklə bağlı yanaşma və təcrübələrinə həsr olunacaq.
Növbəti Təhlükəsizlik Dialoqu terrorizmin bütün forma və təzahürləri ilə mübarizəyə həsr olunacaq. ATƏT özünün unikal hərtərəfli təhlükəsizlik konsepsiyasına əsaslanaraq, terrorizmin maliyyələşdirilməsi, xarici terrorçu döyüşçülər fenomeni və terrorizm, separatizm və zorakı ekstremizm, mütəşəkkil cinayətkarlıq, korrupsiya, çirkli pulların yuyulması və digər qeyri-qanuni fəaliyyətlər arasında əlaqələr daxil olmaqla, vahid yanaşma vasitəsilə terrorizmlə mübarizə və onun qarşısının alınması üçün yaxşı mövqeyə malikdir. ATƏT-in iştirakçı dövlətləri, terrorizmlə mübarizə sahəsində ATƏT-in təsis və rəhbər sənədi olan 2001-ci il Buxarest Fəaliyyət Planından başlayaraq, öz üzərilərinə bu sahədə bir sıra geniş öhdəliklər götürüblər. Terrorizmin əsas səbəblərini və ATƏT məkanında radikallaşmaya təkan verən amilləri müəyyən etmək və onları həll etmək vacibdir. Cəmiyyətlərimizin birliyinin gücləndirilməsi və təhsilin, inklüziv cəmiyyətlərin və dinc yanaşı yaşayışın, dini tolerantlığın və qarşılıqlı anlaşmanın, mədəniyyətlər arası və dinlər arası dialoqun təşviqi heç də az əhəmiyyət kəsb etmir.
Gender bərabərliyi, qadınların sosial və ictimai həyatda bərabər və tarazlı iştirakı dövlətimizin siyasətinin prioritetləri sırasındadır. Müvafiq olaraq Azərbaycan, qadınların irəliləyişini beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunmasının mühüm elementi hesab edir və qadınlar, sülh və təhlükəsizlik gündəliyinə çoxölçülü yanaşmanın tərəfdarı olmaqda davam edir. Bunu nəzərə alaraq, biz Fəaliyyətdə olan Sədr Polşa ilə birlikdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı qətnaməsinə dair TƏF-Daimi Şuranın birgə iclasını təşkil edəcəyik. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı qətnaməsinin və ondan sonrakı qətnamələrin bütün aspektlərinin həyata keçirilməsinə töhfə vermək üçün bu fürsətdən istifadə etmək vacibdir.
Növbəti Təhlükəsizlik Dialoqumuz adi silahlara nəzarət, eləcə də etimad və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi tədbirlərini əhatə edəcək. Azərbaycan öz təcrübəsinə əsaslanaraq, bu sahədə mövcud olan təhlükə və çağırışları yaxşı bilir. Son üç onillikdə biz, ərazilərimizin işğalı ilə bağlı status-kvonu gücləndirmək kimi yalnış axtarış çərçivəsində bütün tətbiq edilən silahlara nəzarət rejimlərinə və Etimad və Təhlükəsizlik Tədbirlərinə qəsdən məhəl qoyulmamasının və yayınmasının şahidi olduq. Bu təcrübəyə əsaslanaraq, biz əminik ki, mövcud rejimlər altında silahlara nəzarət və etimad və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi tədbirlərinə dair öhdəliklərin yerinə yetirilməsi həm sözdə, həm də əməldə ATƏT regionunda sülh, təhlükəsizlik və sabitliyə mühüm töhfə verə bilər. Eyni zamanda, bu rejimlərin əsas məqsədi sülh və sabitliyi davam etdirmək, ilk növbədə Helsinki Yekun Aktında təsbit edilmiş ortaq təməl prinsiplərimizə və öhdəliklərimizə riayət etməkdən ibarət olmalıdır. Yalnız belə bir yanaşma gözlənilən nəticəni verə bilər.
Bugünkü çıxışımın əvvəli və böyük hissəsi üzləşdiyimiz təhdidlərə və çağırışlara həsr olundu. Çıxışımı, münaqişədən sonrakı yenidənqurmaya diqqət yetirəcək və ATƏT regionunda əldə edilmiş dərslərə əsaslanacaq yekun Təhlükəsizlik Dialoqumuzu vurğulamaqla daha müsbət qeydlə bitirmək istərdim. ATƏT-in münaqişə dövrü ilə bağlı alətləri təhlükəsizliyin siyasi-hərbi aspektlərini də əhatə etməklə, Təşkilatın münaqişədən sonrakı yenidənqurmada geniş və əhatəli şəkildə iştirakı üçün əsas təmin edir. İştirakçı dövlətlər münaqişədən sonrakı uzunmüddətli və davamlı reabilitasiyaya töhfə vermək məqsədilə müvafiq imkanları inkişaf etdirmək iradəsini əks etdirən bir sıra öhdəliklər qəbul ediblər. Post-münaqişə reabilitasiya mərhələsinin bəzi elementləri birbaşa olaraq TƏF-in işi ilə rezonans doğurur, məsələn, minalardan təmizləmə də daxil olmaqla, yüngül və atıcı silahların və adi sursatların demilitarizasiyası, məhv edilməsi və zərərsizləşdirilməsinə köməklik. Təşkilat 1990-cı illərin əvvəllərindən münaqişədən sonrakı reabilitasiya sahəsində təcrübə toplayıb və münaqişə dövrünün bu mərhələsində ATƏT-in imkanlarının daha da inkişaf etdirilməsi və hər bir post-münaqişə vəziyyətinin spesifik ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmasının təmin edilməsi zəruridir. Beləliklə, təhlükəsizliyimizə və sabitliyimizə qarşı mövcud təhdidlər və çağırışlar fonunda onun sülhsevər gələcəyinə töhfə vermək üçün ATƏT regionu üzrə təcrübəyə əsaslanaraq mənalı və səmimi müzakirələr aparmağın tam zamanıdır.
Sonda bir daha qeyd etmək istərdim ki, sədrliyimiz müddətində biz təşkilatımızın əsasını qoyduğu fundamental prinsiplərə hörməti təmin etməklə yanaşı, ümumi siyasi və hərbi öhdəliklərimizin həyata keçirilməsini təşviq etmək və gücləndirmək üçün digər iştirakçı dövlətlərlə işləməyi səbirsizliklə gözləyirik. İcazənizlə, TƏF-in işini gücləndirmək və ATƏT-də hərbi təhlükəsizlik və sabitliyə töhfə vermək səyimizdə ATƏT-in Polşa sədrliyi, eləcə də TƏF Troyka üzvləri - Avstriya və Belarus ilə əməkdaşlığa hazır olduğumuzu bildirim.

No:015/22, Statement by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Jeyhun Bayramov at the opening meeting of the Forum for Security Cooperation (FSC) under the Chairmanship of Azerbaijan
H.E. Mr. Jeyhun Bayramov
at the opening meeting of the Forum for Security Cooperation (FSC)
under the Chairmanship of Azerbaijan
19 January 2022
Mr. Chairperson,
Distinguished Ambassadors,
Ladies and Gentlemen,
I have a pleasure to inaugurate the Chairmanship of Azerbaijan in the Forum for Security Cooperation (FSC) in the first trimester of 2022 and present our Chairmanship program. Hopefully, this Program will provide an effective guidance to the discussions among the participating States in this Forum in the next four months.
Let me thank our predecessor, Austria, for its leadership and competent FSC Chairmanship in the past trimester. I welcome Belarus to the FSC Troika.
Azerbaijan took the helm of the FSC for the first time in 17 years. Since we last chaired the Forum in 2005, a number of developments, including in the politico-military domain, have taken place, complicating the overall security environment in the OSCE region. It became characterized more and more by distrust and lack of confidence rather than cooperation as it was envisioned. Rivalry among politico-military blocks continued to grow and manifest itself detrimentally on the work within the OSCE. These developments put at risk the indivisibility of security underpinned in fundamental OSCE documents. Pursuance of comprehensive and co-operative security – a unique asset of our Organization – has been challenged.
What has not changed, however, is the basis for our cooperation both within the OSCE as a whole and the FSC in particular. That is unconditional respect for fundamental norms, principles and commitments enshrined in the core OSCE documents, starting from the Helsinki Final Act, in particular respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of States.
The outlook and approach of Azerbaijan on the cooperation within the OSCE, including on the topics covered by the FSC, has been largely shaped by our experience in the last nearly three decades. As a result of blatant violations of the core principles of inter-State conduct, our sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders were undermined, before being restored following the counter-offensive operation of our armed forces in the autumn of 2020. Thus, we are of the strong view that violations of foundational OSCE principles and commitments pose the most adverse threats and challenges to overall security environment in the OSCE region and jeopardize the very foundation for our cooperation. Azerbaijan remains unwavering in its unequivocal support to these principles and proceeds from an understanding that it should be our common highest endeavor to uphold these principles and ensure strict compliance with them whenever they are threatened or challenged.
The FSC, as the main body of the Organization focusing on politico-military dimension, is no exception in this regard. FSC is an important pillar of the overall OSCE structure comprised of a set of politico-military commitments and instruments, which do not exist in a vacuum, but rather reflect a broader politico-military context. The implementation of politico-military commitments in good faith could substantially contribute to peace, security and stability in the OSCE region only if accompanied by unconditional respect for the fundamental principles and commitments that our Organization is built upon.
Thus, our major task and cross-cutting priority during FSC Chairmanship will be to uphold and strengthen compliance with fundamental OSCE principles along with enhancing implementation in good faith of politico-military commitments. We are deeply convinced that only such an approach by participating States could restore trust and confidence among them, reinvigorate the application of politico-military instruments, enhance predictability and transparency, avoid threat multiplication effects and aggravation of threat perceptions, and by so doing underpin peace and stability in the OSCE region.
In our Chairmanship agenda we aimed to strike a balance between established and relatively new topics within the FSC, which address a spectrum of issues of high importance and relevance to the Organization. To this end, we included in our Chairmanship program the following Security Dialogues.
We will start next week with the Security Dialogue on compliance with international humanitarian law and protection of civilians. Despite solid framework of legally binding rules, civilians continue to suffer as a result of violations of provisions of international humanitarian law related to the protection of civilians. We aim to use this Security Dialogue as an opportunity to promote and strengthen the commitment of States to ensure compliance with obligations under international humanitarian law and related OSCE commitments, as well as to dwell on the importance of accountability for their violations.
Azerbaijan will keep high on its Chairmanship agenda the issue of SALW and SCA, one of the core FSC topics. We regard our FSC Chairmanship as an opportunity to further contribute to the full and effective implementation of these commitments by participating States. With this in mind, we will dedicate two Security Dialogues to different aspects of SALW and SCA. One will cover the topic in general, focusing on the implementation of relevant OSCE commitments and lessons learned. The other Security Dialogue will focus on the issue of mine action.
OSCE participating States have undertaken a number of commitments on SALW and conventional ammunition, including in the area of mine action. Practical assistance mechanism is of particular value in this regard, as it can play an essential role in addressing the negative repercussions of SALW and SCA related threats on security and stability, as well as on the safety of populations in participating States. Implementation of assistance projects could produce effective practical results and have soonest positive impact. Thus, it should be our collective resolve to ensure that SALW and SCA commitments on practical assistance mechanism are being implemented in an impartial and de-politicized manner. Speaking from the perspective of the OSCE’s comprehensive and cross-dimensional concept of security, realization of practical assistance projects is also of primary importance for the implementation of our commitments in other dimensions of security, such as facilitating the return of internally displaced persons (IDPs) to their homes in safety and in dignity.
Being a non-aligned OSCE participating State, Azerbaijan has always regarded the OSCE as a major pillar of the pan-European security architecture and valued the Organization’s role as indispensable for the realization of the vision for Europe without dividing lines and zones of influence. Amidst the continuing erosion of multilateralism and growing rivalry among politico-military blocks, the indivisibility of security underpinned in fundamental OSCE documents needs to be upheld. Thus, one of our Security Dialogues will be dedicated to the place and role of countries that do not belong to any politico-military alliance in European security architecture, as well as their approach and experience in contributing to security and stability in the OSCE area.
The next Security Dialogue will be devoted to countering terrorism in all its forms and manifestations. Based on its unique comprehensive concept of security, the OSCE is well-suited to combating and preventing terrorism through a holistic approach, including addressing financing of terrorism, the phenomenon of foreign terrorist fighters (FTFs), as well as the linkages between terrorism, separatism and violent extremism, organized crime, corruption, money laundering and other illicit activities. The OSCE participating States have undertaken a number of wide ranging commitments in this field, starting from the 2001 Bucharest Plan of Action, which remains a founding and guiding document of the OSCE in the area of counter-terrorism. Identifying and addressing structural root causes of terrorism and triggers for increased radicalization in the OSCE region is essential. Of no less importance is strengthening of the cohesion of our societies and promotion of education, inclusive societies and peaceful co-existence, religious tolerance and mutual understanding, inter-cultural and inter-religious dialogue.
Gender equality, equal and balanced participation of women in social and public life is among the priorities of our government’s policies. In the same vein, Azerbaijan considers advancement of women as an important element of the maintenance of international peace and security, and continues to be a proponent of cross-dimensional approach on women, peace and security agenda. With this in mind, together with the Polish Chairmanship-in-Office, we will organize a joint FSC-PC meeting on United Nations Security Council Resolution 1325. It is important to use this opportunity to contribute to the implementation of UNSCR 1325 and follow-up resolutions in all their aspects.
Our next Security Dialogue will cover the issue of conventional arms control and confidence and security building measures (CSBMs). Based on its experience, Azerbaijan is well aware of threats and challenges existing in this sphere. In the past nearly three decades, we witnessed deliberate disregard and evasion of all applicable arms control and CSBMs regimes in a wrongful quest to consolidate the status-quo of occupation of our territories. Proceeding from this experience, we are convinced that the implementation of arms control and CSBMs commitments under existing regimes both in letter and spirit could indeed provide a significant contribution to peace, security and stability in the OSCE region. At the same time, the primary purpose of these regimes should be to sustain peace and stability, giving effect and expression to our shared foundational principles and commitments laid down first and foremost in the Helsinki Final Act. Only such an approach could yield intended outcomes.
The start and a large part of my address today dwelled upon threats and challenges that we face. I wish to conclude on a more positive note, underlining our final Security Dialogue, which will be dedicated to post-conflict rehabilitation and will draw on the lessons in the OSCE region. The OSCE’s conflict cycle toolbox provides a basis for the Organization’s engagement in post-conflict rehabilitation activities in a broad and comprehensive manner, extending, inter alia, to the politico-military aspects of security. Participating States adopted a number of commitments reflecting their will to develop relevant capabilities with a view to contribute to long-term and sustainable post-conflict rehabilitation. Some of the elements of post-conflict rehabilitation resonate directly with the work of the FSC, such as assistance in demilitarization, destruction and disposal of SALW and conventional ammunition, including demining. The Organization has gained experience in post-conflict rehabilitation since the early 1990s and there is necessity to further develop and ensure discharge of the OSCE’s capabilities at this phase of conflict cycle tailored to the specific needs of each post-conflict situation. Thus, amidst the current threats and challenges to our security and stability, it is a high time to engage in meaningful and frank discussions drawing on the experience across the OSCE region in order to contribute to its peaceful future.
In closing, I would like to reiterate that during our Chairmanship we are looking forward to work together with other participating States with a view of promoting and enhancing the implementation of our shared politico-military commitments, while ensuring respect for foundational principles that our Organization rests on. Let me express our readiness to cooperate with the Polish OSCE Chairmanship as well as the members of the FSC Troika – Austria and Belarus – in our endeavor to strengthen the work of the FSC and provide a contribution to military security and stability in the OSCE.