No:078/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatına üzvlüyünün 30-cu ildönümü ilə bağlı məlumatı
2 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının BMT-yə üzvlüyünün 30-cu ili tamam olur.
Azərbaycan Respublikası ərazilərinin silahlı təcavüzə məruz qalması dövrünə təsadüf edən BMT-yə üzvlüyünün ilk illərində bu mötəbər təşkilat tərəfindən Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığına qətiyyətli dəstək ifadə edilib. Həmin mürəkkəb dövrdə işğalın yaratdığı ağır humanitar fəsadların aradan qaldırılması istiqamətində də BMT tərəfindən Azərbaycana əhəmiyyətli dəstək göstərilmişdir.
Təqribən 30 il sonra BMT Nizamnaməsini rəhbər tutaraq Azərbaycan Respublikası öz ərazilərini işğaldan azad etdi və hal-hazırda həmin ərazilərdə geniş miqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir. Bu işlərdə, o cümlədən ərazilərin minalar və digər partlayıcılardan təmizlənməsi, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli geri qayıdış hüququnun təmin edilməsi istiqamətində də Azərbaycan BMT və onun ixtisaslaşmış qurum və təsisatları ilə əməkdaşlığı davam etdirir.
Ötən üç onillik ərzində Azərbaycan özünü BMT-nin məsuliyyətli üzvü kimi sübut edib. BMT Nizamnaməsində əksini tapmış məqsəd və prinsiplərə nail olmaq istiqamətində öz dəyərli töhfələrini vermək üçün Azərbaycan Respublikası BMT-nin fəaliyyətinin hər üç istiqaməti – sülh və təhlükəsizlik, davamlı inkişaf və insan hüquqlarının qorunması və təşviqi üzrə qurumun fəaliyyətinə fəal şəkildə cəlb olunub. Təsadüfi deyildir ki, BMT üzv dövlətlərinin mütləq əksəriyyətinin dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikası 2011-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2012-2013-cü illər üzrə qeyri-daimi üzvü seçilib.
Azərbaycan BMT mandatı əsasında fəaliyyət göstərən sülhməramlı əməliyyatlara, 2030-cu il Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyində əksini tapmış məqsədlərin icrasına, insan hüquqlarının qorunması və təşviqi sahəsində beynəlxalq fəaliyyətə və ənənəvi və yaranmaqda olan qlobal risk və təhdidlərə qarşı mübarizəyə dəyərli töhfələr verib.
COVID-19 pandemiyasının ortaya çıxdığı ilk vaxtlardan başlayaraq Azərbaycan Respublikası, Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində BMT çərçivəsində pandemiyaya qarşı mübarizədə birgə məsuliyyət, gücləndirilmiş həmrəylik və beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq edən qlobal əhəmiyyətli mühüm təşəbbüslərlə çıxış etmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində irəli sürdüyü təşəbbüslər əsasında baş tutmuş BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyası, COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bərabər, ədalətli və universal əlçatanlığın təmin edilməsi mövzusunda 2021-ci il ərzində BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası və Baş Assambleyasında qəbul edilmiş qətnamələr və pandemiyadan sonrakı qlobal bərpa məsələlərinə həsr olunan digər təşəbbüslər Azərbaycan Respublikasının bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlıqda mühüm və nümunəvi rol oynadığından xəbər verir.
Beynəlxalq hüququn və çoxtərəfliliyin sadiq müdafiəçisi olaraq Azərbaycan Respublikası, bundan sonra da BMT-nin etibarlı tərəfdaşı olmağa davam edəcək və beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə əlavə töhfələr vermək istiqamətində öz səylərini əsirgəməyəcək.

No:078/22, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 30th anniversary of Azerbaijan’s membership to the United Nations
March 2, 2022 marks the 30th anniversary of the admission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations.
The United Nations demonstrated unequivocal support for the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan, as the early years of its membership in the Organization coincided with the occupation of part of its territory as a result of military aggression.
In those challenging times the United Nations also rendered its critical assistance to Azerbaijan in alleviating the grave humanitarian consequences of the occupation. Almost 30 years later, Azerbaijan, guided by the UN Charter, liberated its territories, and is now engaged in large-scale recovery and rehabilitation activities. Azerbaijan continues to cooperate with UN and its specialized agencies in these important activities, including in demining and other efforts aimed at ensuring the right to return of Azerbaijani IDPs in safety and dignity.
Over the past three decades Azerbaijan has proved itself as a responsible member of the Organization. Through its engagement across the three pillars of the UN activities - peace and security, development and human rights – Azerbaijan has been contributing to the achievement of the purposes and advancement of the principles enshrined in the UN Charter. It is no coincidence that with the overwhelming support of the UN membership Azerbaijan in 2011 was elected to serve as a non-permanent member in the Security Council for the period 2012-2013.
Azerbaijan has been actively engaged in the UN-mandated peacekeeping activities in various parts of the world, in the implementation of the 2030 Sustainable Development Agenda, in the activities on protection and promotion of human rights, and cooperation in combatting traditional and emerging threats to global security.
Since the beginning of the COVID-19 pandemic, Azerbaijan, in its capacity as the incumbent Chair of the Non-Aligned Movement, came up with global initiatives within the UN, which sought shared responsibility, strengthened solidarity and cooperation of the international community. Convening in 2020 of the Special Session of the UN General Assembly on the fight against pandemic, adoption in 2021 by the UN General Assembly and the UN Human Rights Council of the resolutions on the fair, timely and affordable access for all countries to COVID-19 vaccines, as well as further initiatives on post-pandemic recovery, testify to the important role of Azerbaijan in this regard.
As a staunch advocate of the international law and multilateralism, Azerbaijan will continue to be a reliable partner of the United Nations and will spare no effort in further contributing to the international peace and security.