No:067/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı bəyanatı
26 fevral 2022-ci il tarixində, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş soyqırımın 30-cu ildönümü tamam olur.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində davam edən təcavüzü zamanı dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri və Birinci Qarabağ müharibəsinin ən faciəli səhifəsi Xocalı şəhərinin dağıdılması və onun sakinlərinin soyqırımına məruz qalması olmuşdur. Münaqişədən əvvəl Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Xocalıda 7000-dən çox insan, kişilər, qadınlar, uşaqlar, ailələr yaşayırdı.
1991-ci ilin oktyabr ayından şəhər tamamilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mühasirəyə alındı. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Ermənistan silahlı qüvvələri, keçmiş SSRİ-nin əksəriyyətini ermənilər təşkil edən 366-cı moto-atıcı alayının köməyi ilə Xocalıya nəzarəti zorla ələ keçirdilər. İşğalçılar Xocalını darmadağın edərək xüsusi amansızlıqla onun dinc əhalisinin soyqırımını törətdilər.
Şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovuldu. 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca vəhşicəsinə öldürüldü. 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qaldı, 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldı. 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hərəkətləri ailələri parçaladı. 8 ailə tamamilə məhv edildi. 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirdi.
Xocalıda dinc əhalinin heç bir fərq qoyulmadan qətlə yetirilməsi Ermənistanda dövlət səviyyəsində həyata keçirilən azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət və irqi ayrı-seçkilik siyasətindən irəli gəlir. Bu, günahsız insanların sadəcə etnik mənsubiyyətinə görə öldürülməsinə səbəb oldu. Xocalıda törədilən cinayətlər Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı sistematik zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsi olub.
Xocalı qətliamı və Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına təcavüzü zamanı törətdiyi digər cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayətlər və soyqırımı insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır. Buraya Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya və digər beynəlxalq konvensiyaların pozulması daxildir.
Hazırda 17 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatı, eyni zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu soyqırımı və insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən çoxsaylı qətnamə və qərarlar qəbul ediblər.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş cinayətə münasibətdə vəhşilikləri törədənlərin davranışını “müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan xüsusi ağırlıqlı hərəkətlər” kimi qiymətləndirərək mühüm nəticəyə gəlib.
Beynəlxalq hüquqa əsasən dövlətlər, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilən vəhşilik kimi, cinayətləri araşdırmaq və cinayətkarları mühakimə etmək öhdəliyi daşıyırlar. Lakin bu günədək, Xocalıda törədilən cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların heç biri Ermənistan tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyib.
Öz təqsirini etiraf etmiş Ermənistanın o dövrdəki müdafiə naziri və sabiq prezidenti Serj Sarkisyan Britaniya jurnalisti Tomas de Vaala müsahibəsində deyib: “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdır. Biz bu stereotipi sındırdıq” (Tomas de Vaal, Qarabağ: Ermənistan və Azərbaycan sülh və savaş yollarında (Nyu York və London, Nyu-York Universiteti Nəşriyyatı, 2003, səhifə 172).
Azərbaycanlı dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması Ermənistan tərəfindən 27 sentyabr – 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində aparılan hərbi əməliyyatlar zamanı da davam etdirildi. Döyüş əməliyyatların getdiyi cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhərlərinin mülki əhalisini və mülki infrastrukturunu məqsədli şəkildə hədəfə alan Ermənistan, 1992-ci ildə olduğu kimi eyni qəbildən olan terror taktikasına əl atdı. Ermənistan bu dəfə müasir növ zirehli silahlar, raket qurğuları və kaset sursatlarından istifadə edərək növbəti dəfə qanunsuz olaraq dinc azərbaycanlı  əhalini hədəfə alaraq qətlə yetirdi.
Xocalı faciəsinin qurbanlarını milli yaddaşımıza həkk edir və onların xatirəsini ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin.

No:067/22, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 30th anniversary of the Khojaly genocide
February 26, 2022 marks the 30th anniversary of the Khojaly genocide committed by the armed forces of Armenia during the Armenian aggression against Azerbaijan.
One of the gravest crimes committed against the civilian population during the decades of Armenian aggression against Azerbaijan, and the most tragic page of the First Karabakh War, was the destruction of the city of Khojaly and the genocide of its inhabitants. Before the conflict, Khojaly, located in the Karabakh region of Azerbaijan, was a home to over 7,000 people: men, women, children, families.
From October 1991, the town was surrounded by the armed forces of Armenia. Overnight, on 25th February 1992, following massive artillery bombardment of Khojaly, the armed forces of Armenia, with the help of the former USSR infantry guards regiment No.366 of which the Armenians constituted the majority, forcibly seized control of Khojaly. Invaders destroyed the city and, with particular brutality, brought violence to its peaceful population.
5,379 inhabitants of the city were forcefully expelled. 613 people, including 63 children, 106 women and 70 elderly citizens, were brutally murdered. 1,275 were captured and taken hostage and were tortured, and 487 were injured. The fate of 150 of those captured, including 68 women and 26 children, remains unknown to this day. The actions of the armed forces of Armenia tore families apart. Eight families were left with no survivors to speak of. 130 children lost a parent, with a further 25 children left with no surviving parent at all.
The indiscriminate killings of civilians at Khojaly stemmed from a policy of ethnic hatred and racial discrimination against Azerbaijanis at the state level in Armenia. It led to the killing of innocent people based simply on their ethnicity. The crimes committed at Khojaly were an integral part of Armenia's policy of systematic violence against Azerbaijanis.
The Khojaly massacre and other crimes committed by Armenia in the course of its aggression against the Republic of Azerbaijan, including war crimes, crimes against humanity and genocide, constitute serious violations of international humanitarian and human rights law. These include violations of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide; the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment; the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and others.
So far, the national legislative bodies of 17 countries, as well as 24 States of the USA, the Organization of Islamic Cooperation and the Organization of Turkic States have adopted a number of resolutions and decisions condemning the massacre of civilians in Khojaly and characterizing it as a crime against humanity and an act of genocide.
In its judgment of 22 April 2010, the European Court of Human Rights arrived at an important conclusion with respect to the crimes committed in Khojaly, denouncing the behavior of those carrying out the atrocities as “acts of particular gravity which may amount to war crimes or crimes against humanity”.
Under international law, States have a responsibility to investigate atrocities such as those committed by Armenian forces at Khojaly and prosecute the perpetrators. However, to date none of those responsible for the crimes committed at Khojaly have been prosecuted by Armenia.
In a telling admission of culpability, Armenia’s then Defence Minister and ex-President, Serzh Sargsyan, was quoted by the British journalist Thomas de Waal, as saying, “before Khojali, the Azerbaijanis thought that ... the Armenians were people who could not raise their hand against the civilian population. We were able to break that [stereotype]” (Thomas de Waal, Black Garden: Armenia and Azerbaijan through Peace and War (New York and London, New York University Press, 2003), p. 172).
Deliberate targeting of the Azerbaijani civilian population continued during military operations conducted by Armenia from September 27 to November 10, 2020. Deliberately targeting the civilian population and civilian infrastructure of Azerbaijani cities such as Ganja, Barda, Terter, which are located at a considerable distance from the war zone, Armenia resorted to the same terror tactics as they had in 1992.This time with the use of modern types of armoured vehicles, rocket launchers and cluster munitions, Armenia once again unlawfully targeted and killed peaceful Azerbaijani civilians.
We take this opportunity to remember the victims of the Khojaly massacre and commit their sacrifice to our collective national memory. May they rest in peace.