No:295/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Türk Akademkiyasının rəhbəri Darhan Kıdırali ilə görüşünə dair məlumatı
18 iyun 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Türk Akademkiyasının rəhbəri Darhan Kıdırali ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Türk Akademiyasının fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib və Azərbaycanın Akademiyanın işinə verdiyi töhfəni qeyd edib. Türk xalqlarının ortaq tarixi və coğrafiyası ilə bağlı dərsliklərin hazırlanması, habelə Elmi Şuraların fəaliyyəti məmnunluqla qeyd edilib. Nazir, Akademiyanın fəaliyyətinə şəxsən D.Kıdırali tərəfindən verilən töhfənin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Dalhan Kıdırali Azərbaycana səfəri çərçivəsində Bakı Qlobal Forumunda iştirakını, Şuşa şəhərinə səfərini məmnunluqla qeyd edib. O, Beynəlxalq Türk Akademiyasının Azərbaycanla bağlı bir sıra layihələrinin olduğunu, o cümlədən Şuşanın 2023-cü il Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi ilə bağlı layihələrin nəzərdə tutulduğunu səsləndirib. Azərbaycanın Akademiyanı hər zaman dəstəklədiyini söyləyən D.Kıdırali, bu dəstəyin gələcəkdə Akademiyanın fəaliyyətinin daha da yüksəlməsinə xidmət edəcəyindən əminliyini  ifadə edib.

No:295/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the International Turkic Academy Darkhan Kidirali
On June 18, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the President of the International Turkic Academy Darkhan Kidirali.
Minister Jeyhun Bayramov praised the activities of the International Turkic Academy and noted Azerbaijan's contribution to the work of the Academy. The preparation of books on the common history and geography of the Turkic peoples, as well as the activities of the Scientific Councils were noted with satisfaction. The Minister praised the personal contribution of D.Kidirali to the activities of the Academy.
Speaking about his visit to Azerbaijan, Darkhan Kidirali noted with satisfaction participation in the Global Baku Forum and visit to Shusha. He said that the International Turkic Academy has a number of projects related to Azerbaijan, including the projects related to the declaration of Shusha as the cultural capital of the Turkic world for 2023. Noting that Azerbaijan has always supported the Academy, D.Kidirali expressed confidence that this support will serve to further enhance the activities of the Academy in the future.