No:379/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibinin Azərbaycanın Xankəndi şəhərinə qanunsuz səfəri ilə bağlı şərhi
2 sentyabr 2022-ci il tarixində Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanın Azərbaycan Respublikasının Xankəndi şəhərinə qanunsuz səfər etməsi Ermənistan tərəfinin növbəti təxribatıdır və iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması cəhdlərinə xələl gətirir.
Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Brüsseldə baş tutan növbəti görüşdən dərhal sonra Ermənistan rəsmisi tərəfindən məqsədyönlü şəkildə atılan bu qanunsuz addım, görüş zamanı əldə edilmiş razılıqlara kölgə salmaqla yanaşı, Ermənistan tərəfinin normallaşma prosesində səmimi olmadığını açıq nümayiş etdirir.
Bu qanunsuz səfər, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiasının olmadığı, suverenlik və dövlət sərhədləri prinsiplərini qəbul etdiyinə dair bəyanatlarının səmimiyyətdən uzaq olduğunu göstərir.
Bu, həmçinin rəsmi Yerevan tərəfindən beynəlxalq vasitəçilərin səylərinə hörmətsizlikdir.
Ermənistan rəsmisinin təxribatçı addımını qətiyyətlə qınayır və vurğulayırıq ki, Azərbaycanın beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə qarşı atılan hər hansı addımlar cavablandırılacaqdır.

No:379/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the illegal visit of the Secretary of the Security Council of Armenia to the Khankendi city of Azerbaijan
The illegal visit of the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan to the city of Khankendi is a provocation by the Armenian side which undermines the efforts to normalize relations between the two states.
This deliberate illegal step taken by the Armenian official right after the Brussels meeting of the leaders of Azerbaijan and Armenia not only casts a shadow on the agreements reached during the aforementioned meeting, but also clearly demonstrates that the Armenian side is not sincere in the process of normalization.
This illegal visit shows that Armenia's statements that it has no territorial claims against Azerbaijan and that it accepts the principles of sovereignty and state borders are far from sincerity.
It is also an act of disrespect to the efforts of international mediators by official Yerevan.
We strongly condemn the provocative step of the Armenian official and emphasize that any steps taken against the territorial integrity of Azerbaijan within its international borders will be adequately responded to.