No:541/22, Fransa parlamentinin aşağı palatasında Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş qətnaməyə dair şərh
30 noyabr 2022-ci il tarixində Fransa parlamentinin aşağı palatasında (Milli Assambleya) Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş yalan və iftira dolu qətnamə, bir müddət əvvəl Senatda qəbul edilmiş qətnamə kimi Fransanın Azərbaycana qarşı növbəti təxribatıdır.
Qeyd edilən qətnamə Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesinə, habelə bölgədə sülh və əmin-amanlığın bərqərar olması səylərinə xələl gətirilməsi məqsədi daşıyır.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan bu qətnamə bir daha Fransanın qərəzli siyasi mövqeyini, beləliklə, bitərəf və ədalətli vasitəçi rolunda çıxış etmək iqtidarında olmadığını bariz şəkildə nümayiş etdirir.
Xüsusilə qeyd edək ki, qətnamə üzrə dinləmələrdə Fransa hökumətinin nümayəndəsinin faktiki olaraq qətnaməni dəstəkləməsi, bu qətnamənin də arxasında son vaxtlar açıq şəkildə müxtəlif platformalarda anti-Azərbaycan təşəbbüslərlə çıxış edən Fransa hökumətinin dayandığını növbəti dəfə göstərir.
Fransa, 25 ilə yaxın müddətdə ona həvalə edilmiş vasitəçilik rolunu bəhanə gətirərək, Ermənistanın təcavüzünə və işğalçı siyasətinə qiymət verməyib, beləliklə də münaqişənin həllinə çalışmayıb. Azərbaycanın işğala son qoyaraq münaqişəni təkbaşına həll etməsindən sonra ölkəmizə qarşı açıq şəkildə qarayaxma kampaniyası aparması və ittihamlar səsləndirməsi Fransanın qərəzli niyyətinin təzahürüdür.
Fransa tərəfindən atılan digər təxribat xarakterli addımlar, o cümlədən bu ölkənin Senatı tərəfindən daha əvvəl qəbul edilmiş qətnamə kimi, bu qətnaməni də qətiyyətlə rədd edirik.

No:541/22, Commentary on anti-Azerbaijan resolution adopted in the lower chamber of the French Parliament
The false and slanderous anti-Azerbaijan resolution adopted in the lower chamber (National Assembly) of the French Parliament on November 30, 2022 is another provocation by France against Azerbaijan, similar to the recent resolution adopted in the Senate.
The mentioned resolution aims at undermining the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as efforts to establish peace and tranquility in the region.
This resolution, being contrary to the norms and principles of international law, once again clearly demonstrates France’s biased political position, accordingly its inability to act as an impartial and fair mediator.
In particular, the fact that the representative of the French government actually supported this resolution in the hearings once again shows that the French government, which has recently openly initiated anti-Azerbaijani initiatives on various platforms, stands behind this resolution.
For almost 25 years, France, citing her assigned mediator role as an excuse, did not provide an assessment on the aggression and occupation policy by Armenia, and therefore has not tried to resolve the conflict. Carrying out an open smear campaign and making accusations against Azerbaijan, after our country ended the occupation and resolved the conflict on its own, is a manifestation of France's biased intention.
We strongly reject this resolution, similar to other provocative steps undertaken by France, including the resolution previously adopted by the Senate.