No:603/22, Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə komissarı Dunya Miyatoviçin Laçın yolu ətrafında vəziyyət ilə əlaqədar bəyanatına dair şərh
22 dekabr tarixində Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzə komissarı Dunya Miyatoviçin Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı bəyanatı qərəzli olmaqla yanaşı, yerdəki reallıqları əks etdirmir. Komissar görünür ki, növbəti dəfə ikili standart və selektiv yanaşma tətbiq etməkdədir.
Dunya Miyatoviçin həm keçmiş münaqişə dövründə yüz minlərlə azərbaycanlının acınacaqlı humanitar vəziyyətinə və insan haqlarına, həm də 2020-ci il müharibəsindən sonra Azərbaycana qarşı humanitar hüququn kütləvi pozuntularına diqqət yetirməməsi fonunda, Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin hüquqlarına dair bəyanat verilməsi Miyatoviçin məsələlərə göstərdiyi qərəzin nümunəsidir. Eyni zamanda, 44 günlük müharibə müddətində beynəlxalq humanitar hüququ açıq şəkildə pozmaqla Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətləri, münaqişə zonasından xeyli kənar şəhərlərdə mülki əhaliyə qarşı hücumları, müharibədən sonra 276 azərbaycanlının mina qurbanı olması ilə nəticələnən mina təhdidlərini və bununla məcburi köçkünlərin evlərinə qayıtmasına törədilən maneələri Miyatoviçin göz ardına aldığı məlumdur. Bu xüsusda, komissarın sözügedən bəyanatı ən azı səmimiyyətdən uzaqdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın təbii sərvətlərinin qanunsuz istismarının, bu sərvətlərin Azərbaycandan Ermənistana daşınması və yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması tələbi ilə Laçın yolunda dinc etirazlara Miyatoviç tərəfindən qərəzli mövqe nümayiş etdirilməsi anlaşılan deyil.
Bundan əlavə, komissara xatırlatmaq istərdik ki, bəyanatında bəhs etdiyi “Dağlıq Qarabağ əhalisi”  anlayışı mövcud deyil. Keçmiş “Dağlıq Qarabağ”ın azərbaycanlı əhalisi məhz Ermənistanın bədnam etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bu ərazilərdən qovulub və hal-hazırda Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərdə yaşayan erməni sakinlər əhalinin bütün seqmentlərini təmsil etmir.
Xarici İşlər Nazirliyinin son bir neçə gün ərzində verdiyi bəyanatlarda qeyd edildiyi kimi, guya Laçın yolunun bağlanması, bölgədə “humanitar fəlakət” yarandığı barədə Miyatoviçin təkrarladığı iddialar eynilə əsassızdır. Yerli sakinlərin istifadəsi üçün malların tədarükü və ya zəruri tibbi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı heç bir maneə yoxdur. Fakt budur ki, ötən günlərdə Rusiya sülhməramlı kontingentinin və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) konvoyları, erməni təcili tibbi maşınları daxil olmaqla, bir sıra nəqliyyat vasitələri heç bir maneə olmadan yoldan keçib. Azərbaycan hökuməti həmçinin erməni sakinlərinin üzləşə biləcəyi bütün humanitar ehtiyacları operativ şəkildə həll etməyə hazır olduğunu dəfələrlə bəyan edib.
Beləliklə də, Avropa Şurasının komissarı növbəti dəfə işinin müstəqilliyi və qərəzsizliyini şübhə altına alıb. Bununla yanaşı, komissarın bəyanatı bölgədə sülh və əmin-amanlığa töhfə vermir.
Bir daha, komissarı mandatının tələb etdiyi kimi qərəzsiz olmağa və Avropa Şurasının nüfuzuna xələl gətirəcək hərəkətlərdən və açıqlamalardan çəkinməyə çağırırıq.

No:603/22, Commentary on the statement of Dunja Mijatović, Commissioner for Human Rights of the Council of Europe, regarding the situation around Lachin road
The statement of the Human Rights Commissioner of the Council of Europe Dunja Mijatović of December 22 regarding the situation around the Lachin road is biased and does not reflect the realities on the ground. The Commissioner again seems to be applying double standards and a selective approach.
Against the backdrop of Dunja Mijatović’s lack of attention to the miserable humanitarian and human rights situation of hundreds of thousands of Azerbaijanis during the former conflict, as well as the grave violations of humanitarian law against Azerbaijan after the 2020 war, the statement on the rights of Armenian residents living in Karabakh is an example of bias on these issues. At the same time, Mijatović’ disregards the war crimes committed by Armenia during the 44-day war in clear violation of international humanitarian law, as well as the attacks against the civilian population in cities far outside the conflict zone, the landmine threat that resulted in 276 Azerbaijanis becoming landmine victims after the war, and the obstacles it created in the way of the return of internally displaced persons to their homes. In this regard, the mentioned statement of the commissioner is disingenuous to say the least.
At the same time, it is hard to understand a biased position of Mijatović to the peaceful protests on the Lachin road with the demand to prevent the illegal exploitation of Azerbaijan's natural resources, the transportation of these resources from Azerbaijan to Armenia and the abuse of the Lachin road, the use of which is intended only for humanitarian purposes.
In addition, we would like to remind the Commissioner that the concept of “population of Nagorno-Karabakh” mentioned in his statement does not exist. The Azerbaijani population of the former “Nagorno-Karabakh” was expelled from these territories as a result of Armenia’s infamous ethnic cleansing policy, and the Armenian residents currently living in the territories of temporary deployment of Russian peacekeepers do not represent all segments of the population.
As mentioned in the statements issued by the Ministry of Foreign Affairs in the last few days, Mijatović’s repeated claims on the alleged closure of the Lachin road, and the creation of a “humanitarian catastrophe” in the region are equally unfounded. There are no barriers to the provision of goods or performing of essential medical services for the use of local residents. The fact is that a number of vehicles, including the convoys of the Russian peacekeeping contingent and the International Committee of the Red Cross (ICRC), as well as the Armenian emergency medical vehicles passed through the road without any obstructions. The government of Azerbaijan has also repeatedly stated that it is ready to promptly provide all humanitarian needs that Armenian residents may have.
Consequently, the independence and impartiality of the work of the Commissioner of the Council of Europe is once again under question. Moreover, the Commissioner’s statement does not contribute to peace in the region.
Once again, we call on the Commissioner to be impartial as required by her mandate, and to refrain from actions and statements that would taint the reputation of the Council of Europe.