No:058/23, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə yerli media nümayəndələrinin sualını cavablandırır
Sual: 7 fevral 2023-cü il tarixində Almaniyada səfərdə olan Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Azərbaycanın danışıqlar prosesinə maneçilik törətdiyini, buna baxmayaraq Ermənistanın sülh prosesinə sadiq olduğunu və bir neçə gün əvvəl Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş sülh sazişi üzrə təklifləri nəzərdən keçirdiyini bəyan edib. Bu açıqlamaya münasibətiniz nədir?
Cavab: İlk öncə qeyd edək ki, Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın istinad etdiyi təkliflər bir neçə gün deyil, 15 gün bundan əvvəl Azərbaycan tərəfindən təqdim edilib.
Bununla yanaşı, Ermənistan xarici işlər nazirinin bu bəyanatından göründüyü kimi, Ermənistan tərəfi sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesi barədə yenidən manipulyasiyaya yol verir və özünü konstruktiv tərəf kimi təqdim etməklə, beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Məlum olduğu kimi, məhz Ermənistan tərəfi sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesinin razılaşdırılmış gedişatını pozaraq, ötən ilin dekabr ayında danışıqlardan imtina edib. İndi isə, sülh sazişi üzrə danışıqlara qayıtmaq əvəzinə prosesə süni maneələr yaradır.
Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq sülh sazişinin mətni üzrə danışıqların qısa müddət ərzində keçirilməsinin tərəfdarıdır və buna hər zaman hazırdır.

No:058/23, Aykhan Hajizada, head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan answers questions of local media
Question: On a visit to Germany on February 7, 2023, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan stated Azerbaijan's obstruction of the negotiation process, Armenia's commitment to the peace process despite this obstruction, and its consideration of the peace agreement proposals put forward by Azerbaijan few days ago. What is your position regarding this statement?
Answer: Let us note first that the proposals Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan was referring to were put forward by Azerbaijan 15 days ago, not few days ago.
Furthermore, as can be seen from this statement of the Armenian Foreign Minister, Armenia manipulates again about the peace agreement negotiation process and aims to mislead the international community by showing itself as the constructive party.
It was Armenia that, in violation of the agreed upon course of the peace agreement negotiation process, refused negotiations in December last year. Now, instead of returning to peace negotiations, it is artificially obstructing the process.
Unlike Armenia, Azerbaijan supports conducting negotiations on the text of the peace agreement as soon as possible and is always ready for this.