The 98th anniversary of national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was covered in Bulgarian media
Some measures in connection with organization and holding of 2021 Formula 1 Azerbaijan Grand Prix
Some measures in connection with the holding of 4 matches of the 2021 European Football Championship in Baku
Information on mutual visa exemption between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey
Victims of Khodjaly genocide have been commemorated in Bulgaria
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 29th anniversary of the Khojaly genocide
Video-conference dedicated to 29th anniversary of Khodjaly genocide
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 31st anniversary of the “Black January” tragedy
No:451/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of the Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister for Judicial Reform and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria Ekaterina Zaharieva
Civilian casualties and damage inflicted upon civilian infrastructure as a result of Armenia’s act of aggression against Azerbaijan