Mətbuat şərhi 05 sentyabr 2024
Bu ilin 11-22 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) COP29 konfransına hazırlıq işləri çərçivəsində ölkəmizə səfər edəcək çoxsaylı rəsmi şəxslər, nümayəndə heyətləri və digər qonaqların rahatlığının təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən bir sıra addımlar atılır. Belə ki, COP29 iştirakçılarının viza müraciəti prosesini sadələşdirərək onların Bakıya səfərlərinin rahat və səmərəli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə COP29 xüsusi vizasının əldə edilməsi üzrə müvafiq portal istifadəyə verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə “ASAN Viza” portalının COP29-la bağlı xüsusi viza müraciəti modulu www.evisa.gov.az/cop29, yaradılıb. Dünyanın 200-ə yaxın ölkəsindən on minlərlə iştirakçının COP29-a qatılacağı nəzərə alınaraq portal ingilis, alman, fransız, ispan, ivrit, italyan, rus, ərəb, fars, Çin və Koreya dillərində fəaliyyət göstərir. Portal 24/7 rejimdə dəstək və tam elektron, kağız sənədsiz viza prosesini təklif edir.
Qeyd edək ki, www.evisa.gov.az/cop29 portalı vasitəsilə COP29 xüsusi vizası əldə etmək istəyən rəsmilər, nümayəndə heyətləri və digər qonaqların öncə UNFCCC-nin onlayn qeydiyyat sistemi vasitəsilə qeydiyyatdan keçmələri tələb olunur. COP29 xüsusi vizası müraciət ərizələrinin tamamlanmasından sonra 3 iş günü ərzində ödənişsiz şəkildə əldə edilə bilər.
COP29 xüsusi vizasının əldə olunması qaydaları ilə elektron təlimat və məlumatlandırıcı videoçarx vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.

As part of the ongoing preparations for the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), scheduled to take place in Baku November 11th to 22nd this year, the Government of Azerbaijan has introduced a series of measures to facilitate travel for the dignitaries, delegations, and other guests attending COP29. To this end, the COP29 Azerbaijan Operating Company has launched a dedicated portal to obtain the COP29 Special Visa.
The new online platform, accessible at www.evisa.gov.az/cop29, has been launched in collaboration with the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan as a module of ASAN Visa Portal. It aims to streamline the visa application process for COP29 participants. To accommodate participants from the nearly 200 countries expected to attend COP29, the portal is available in English, German, French, Spanish, Hebrew, Italian, Russian, Arabic, Persian, Chinese, and Korean. The portal offers 24/7 support and a fully electronic, paperless visa process.
It is important to note that officials, delegations, and other guests wishing to obtain the COP29 Special Visa must first register through the UNFCCC’s online registration system. Once the application is completed, the COP29 Special Visa can be obtained free of charge within three business days.
Detailed guidelines for obtaining the COP29 Special Visa are available through an electronic manual and an instructional animation.