18 Oktyabr – Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü Sofiya şəhərində qeyd olunub
Oktyabrın 19-da Bolqarıstanın paytaxtı Sofiya şəhərində Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyinin bərpasının 33-cü ildönümü münasibətilə Bolqarıstan Respublikasının Dövlət Filarmoniyasında Sofiya simfonik orkestri və Bakı Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin musiqiçilərinin iştirakı ilə etno-simfonik konsert keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfirliyinin təşkil etdiyi konsert proqramında Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, tarzən Sahib Paşazadə və Muğam Mərkəzinin solisti, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, xanəndə Təyyar Bayramovun iştirakı, həmçinin Sofiya simfonik orkestri və Bolqarıstan Respublikasının incəsənət xadimlərinin müşayiəti ilə ifa edilmiş Azərbaycan muğamları, xalq mahnıları və bəstəkar əsərləri çox saylı qonaqların zövqünü oxşayıb. Tədbirdə Bolqarıstanın yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, siyasi, elmi və mədəni dairələrin, media qurumlarının, Bolqarıstanda akkreditasiya olunmuş diplomatik korpusun və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstandakı səfiri Hüseyn Hüseynov Azərbaycan parlamenti tərəfindən 18 oktyabr 1991-ci ildə qəbul olunmuş konstitusiya aktı ilə müsəlman şərqinin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin varisi olaraq Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpa olunduğunu bildirmiş, dövlət müstəqilliyinin bərpasına aparan yolda Azərbaycan xalqının öz milli və dini dəyərlərinə, dilinə və adət-ənənələrinə sahib çıxması yanaşı, burada yaşayan digər xalqlara və mədəniyyətlərə münasibətdə daim qarşılıqlı hörmət, dözümlülük və birgə yaşayış dəyərlərinin üstün tutduğunu da qeyd etmişdir.
Səfir Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının ilkin illərində ciddi çətinliklər və çağırışlarla üzləşdiyi və bunun ilk növbədə tarixi torpaqlarımızın işğalı ilə bağlı olduğunu vurğulamış, otuz ilə yaxın sürən işğaldan sonra Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etməsinə müvəffəq olduğu və hazırda regionun lider ölkəsi kimi beynəlxalq aləmdə nüfuzunu gücləndirməklə yanaşı, dünya miqyasında enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və bağlantıları təmin edən aparıcı dövlətə çevrildiyini qeyd etmişdir. Sülh, birgəyaşayış və davamlı inkişafın təşviqində mədəniyyətin xüsusi rol oynadığına diqqət çəkilərək, Azərbaycan və Bolqarıstanın mədəniyyət xadimlərinin birgə ərsəyə gətirdiyi konsertin çoxmədəniyyətlilik dəyərlərinin parlaq ifadəsi olduğu bildirilmişdir.
Öz rəngarəngliyi və yüksək keyfiyyəti ilə seçilən konsert proqramı yerli və xarici qonaqların böyük maraq və rəğbətinə səbəb olmuş və Bolqarıstan mediasında geniş təsvir olunmuşdur.

18 October – Day of Restoration of Independence of Azerbaijan was celebrated in Sofia
On the occasion of the 33rd anniversary of the restoration of Azerbaijan's Independence, an ethno-symphonic concert was held at the State Philharmonic of the Republic of Bulgaria in Sofia on October 19, with the participation of the musicians of the Sofia Symphony Orchestra and the Baku International Mugham Center.
In the concert program organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Bulgaria, the director of the International Mugham Center, the honored artist of the Republic of Azerbaijan, tarzan Sahib Pashazade and the soloist of the Mugham Center, the honored artist of the Republic of Azerbaijan, singer Tayyar Bayramov, as well as the Sofia Symphony Orchestra and the artists of the Republic of Bulgaria, performed Azerbaijan. mughams, folk songs and composer works. High-level state officials of Bulgaria, representatives of political, scientific and cultural circles, media organizations, diplomatic corps accredited in Bulgaria and Azerbaijani diaspora took part in the event.
Opening the event with his speech Huseyn Huseynov, the Ambassador of Azerbaijan to Bulgaria, who, stated that the independence of the Republic of Azerbaijan was restored as the successor of the Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic republic of the Muslim East, with the constitutional act adopted by the Parliament of Azerbaijan on 18 October 1991. Ambassador stressed that on the way to the restoration of state independence the people of Azerbaijan, in addition to owning its own national and spiritual values, language and traditions, always prioritizes the values of mutual respect, tolerance and coexistence in relation to other peoples and cultures living here.
The ambassador emphasized that the Republic of Azerbaijan faced serious difficulties and challenges in the early years of the restoration of its independence, and that this was primarily related to the occupation of our historical lands. Ambassador also explained that after nearly thirty years of occupation, Azerbaijan succeeded in fully restoring its territorial integrity and sovereignty. it is currently gaining its. In addition to strengthening its reputation in the international arena as a leading country in the region, he noted, it has become a key state that provides energy security, transportation and connections on a global scale. It was underlined that as culture plays a special role in promoting peace, coexistence and sustainable development, the concert jointly performed by cultural figures of Azerbaijan and Bulgaria is a bright expression of the multiculturalism values.
The concert program, distinguished by its variety and high quality, caused great interest and sympathy of local and foreign guests and was widely covered in the Bulgarian media.