Mətbuat şərhi 23 may 2026
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF13) uğurla başa çatması münasibətilə müraciəti
Azərbaycan COP29-dan sonra ölkədə keçirilən ikinci ən böyük beynəlxalq tədbir olan WUF13 kimi daha bir mühüm qlobal tədbirə ev sahibliyi etmək şərəfinə nail oldu. Biz bütün iştirakçıları, tərəfdaşları və BMT ailəsini, xüsusilə də UN-Habitat-ı uğurlu və nəticəyönümlü WUF13 münasibətilə təbrik edirik. Təxminən 60 min iştirakçının rekord sayı ilə WUF13 tarixə ən böyük Ümumdünya Şəhərsalma Forumu kimi düşdü. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə təşkil olunan Liderlər Seqmenti qlobal şəhərsalma gündəliyinə daha böyük siyasi impuls vermiş oldu. WUF13 çərçivəsində aparılan zəngin və hərtərəfli müzakirələr iki mühüm yekun sənədin — Sədrin Xülasəsi və “Bakı Fəaliyyətə Çağırış” sənədinin qəbul olunması ilə nəticələndi. Urbisid, kultursid və ekosidin qurbanı olmuş ölkə kimi Azərbaycan hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda 9 şəhəri və yüzlərlə kəndi sıfırdan yenidən qurur. Buna görə də beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycanın münaqişədən sonrakı bərpa səylərinin yüksək qiymətləndirilməsindən qürur duyuruq; bu səylər dünyanın digər post-münaqişə bölgələri üçün dəyərli nümunə kimi vurğulanır. Forumdan irəli gələn və yekun sənədlərdə öz əksini tapan ideyalar — təmiz hava və dayanıqlı şəhər inkişafından tutmuş mədəni irsin qorunması və İnkişaf Etməkdə Olan Kiçik Ada Dövlətlərin ehtiyaclarınadək — qlobal şəhərsalma gündəliyini daha da zənginləşdirəcək və istiqamətləndirəcək. Qlobal qeyri-müəyyənliyin artdığı bir dövrdə WUF13 Azərbaycanın daha yaxşı gələcək naminə çoxtərəfliliyə və kollektiv fəaliyyətə verdiyi daha bir mühüm töhfədir.

Press release 23 May 2026
Address by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the Successful Conclusion of the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13)
Azerbaijan had the privilege to host another landmark global event — WUF13, the second biggest international gathering ever held in the country after COP29. We congratulate all participants, partners, and the UN family, in particular UN-Habitat, on the successful and result-oriented WUF13. With a record number of around 60,000 participants, WUF13 went down in history as the largest World Urban Forum ever held. The first-ever Leaders’ Segment, convened at Azerbaijan’s initiative, brought greater political momentum to the global urban agenda. Rich and comprehensive discussions at WUF13 resulted in two important outcome documents — the Chair’s Summary and the Baku Call to Action. As a country that suffered from urbicide, culturcide, and ecocide, Azerbaijan is now rebuilding 9 cities and hundreds of villages from the ground up in Garabagh and East Zangezur. We therefore take pride in the strong recognition by the international community of Azerbaijan’s post-conflict reconstruction efforts, highlighted as a valuable example for other post-conflict contexts around the world. The ideas emerging from the Forum and reflected in the outcome documents — ranging from clean air and sustainable urban development to the preservation of cultural heritage and the needs of Small Island Developing States — will further enrich and guide the global urban agenda. At a time of growing global uncertainty, WUF13 represents another meaningful contribution by Azerbaijan to multilateralism and collective action for a better future.