İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 7-ci iclası çərçivəsində oktyabrın 30-da Sofiyada Bolqarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirildi.
Tədbirdə hər iki ölkənin dövlət qurumlarının rəsmiləri, eləcə də kənd təsərrüfatı, iqtisadiyyat, enerji, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, qida, yüngül sənaye, elmi-texniki və humanitar, sosial, səhiyyə, ətraf mühit, turizm və digər sahələri təmsil edən 80 Bolqarıstan və 25 Azərbaycan şirkətinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bolqarıstan Respublikası energetika nazirinin müavini İva Petrova hər iki ölkənin maraqlarına uyğun olaraq müsbət inkişaf edən Azərbaycanla strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin artıq yeni səviyyəyə yüksəldiyini və biznes forumunun iki ölkə arasında əlaqələrin təşviqi üçün daha bir fürsət olduğunu qeyd etdi.
İ.Petrova enerji sektorunun hər iki ölkənin səmərəli əməkdaşlığında aparıcı sektorlar arasında olduğunu vurğulayaraq, Bolqarıstanın təbii qaz təchizatı mənbələrinin şaxələndirilməsi və regionun enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmnası səylərində Azərbaycanın rolunu qeyd etdi. "Avropa məqsədləri kontekstində, bir-biri ilə əlaqəli və vahid ümumavropa qaz bazarı yaratmaq üçün Bolqarıstan hökuməti qaz infrastrukturunun inkişafında, milli qaz ötürmə şəbəkəsinin genişləndirilməsində və qonşu ölkələrlə əlaqələrin gücləndirilməsində maraqlıdır. Bu istiqamətdə Azərbaycanla tərəfdaşlığımız enerji müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əsas rol oynayır", - deyə o bildirdi.
Forumda çıxış edən Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri, Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məqsədilə Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verdi. Bolqarıstanı Azərbaycanın qlobal enerji layihələrində fəal iştirakçı adlandıran nazir bildirdi ki, yaşıl enerji də daxil olmaqla enerji sektorunda əməkdaşlıq təkcə Bolqarıstan üçün deyil, həm də bütün Avropa regionu üçün enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsində mühüm amildir. Nazir Məcnun Məmmədov əlavə etdi ki, enerji ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida emalı, turizm və beynəlxalq yük daşımaları da daxil olmaqla, iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün əhəmiyyətli potensiala malik digər sektorlar da mövcuddur. Nazir iş adamlarını əməkdaşlıq üçün yeni imkanları araşdırmağa çağırdı.
Nazir Məmmədov həmçinin, Azərbaycanın milli iqtisadiyyatın əsas qeyri-enerji inkişaf sahələrini, yəni ticarət, investisiya və müasir texnologiyaların ötürülməsini şaxələndirmək səylərini nəzərə alaraq, Azərbaycan üçün vacib sahələrin - kənd təsərrüfatı, rəqəmsallaşdırma və davamlı inkişafın əhəmiyyətini diqqətə çatdıraraq Azərbaycanın xarici şirkətlərə əlverişli və rəqabətli mühit təklif etdiyini bildirdi.
Forumda Azərbaycan və Bolqarıstan arasında qarşılıqlı investisiya və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi müzakirə edildi.
Tədbirdə çıxış edən Bolqarıstan Kiçik və Orta Müəssisələrin Təşviqi Agentliyinin (BSMEPA) icraçı direktoru Boyko Takov və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev Bolqarıstan və Azərbaycandakı biznes mühiti, sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün görülən işlər və hər iki ölkənin iqtisadi prioritetləri və xarici investorlar üçün yaradılan imkanlar barədə danışdılar.
"Bugünkü biznes forumu sürətlə inkişaf edən iki iqtisadiyyatı bir araya gətirir və onlar arasında artan əməkdaşlıq imkanları var", - Boyko Takov bildirdi. O, iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin yalnız enerji sektoru ilə məhdudlaşmamalı və digər sahələrə də yayılmalı olduğunu, buna Azərbaycanın artım mənbələrinin iqtisadi şaxələndirilməsi hədəfinin və Bolqarıstanın innovasiya və sənayedəki güclü mövqelərinin imkan yaratdığını qeyd etdi. Boyko Takov həmçinin sənaye avadanlıqları və maşınqayırma; mühəndislik aparatları; qida emalı və kənd təsərrüfatı texnologiyaları; əczaçılıq; kosmetika və istehlak malları; logistika və nəqliyyat və nəhayət informasiya texnologiyaları və rəqəmsal transformasiya kimi bəzi perspektivli sahələrdə əməkdaşlığın səmərəliliyini də vurğuladı.
Boyko Takov həmçinin qeyd etdi ki, "Bizim ortaq məqsədimiz münasibətlərimizi irəliyə doğru - ticarətdən tərəfdaşlığa, idxal/ixracdan birgə investisiyalara, innovasiyalara və dəyər yaratmağa doğru aparmaq olmalıdır".
Azərbaycan İxrac və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev vurğuladı ki, "Enerji əməkdaşlığımız güclüdür, lakin bu gün əsas diqqət neft və qazdan kənarda artım mənbələrinin şaxələndirilməsinə yönəlib. Sənaye, kənd təsərrüfatı, qida istehsalı və nəqliyyat kimi sahələrdə əlaqələrimizin dərinləşdirilməsi üçün böyük imkanlar və potensial görürük". O bildirdi ki, Azərbaycan informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində də əməkdaşlığa açıqdır.
Yusif Abdullayev xüsusi iqtisadi zonaların, eləcə də rüsumdan azad zonaların fəaliyyətini Azərbaycanın biznes mühitinin əsas elementi kimi qeyd etdi. İqtisadi zonalar mövzusunu qaldıraraq, o, xüsusilə Ələt Azad İqtisadi Zonasının əhəmiyyətinə diqqət çəkdi.
Daha sonra Bolqarıstan və Azərbaycandakı investisiya mühiti ilə bağlı təqdimatlar keçirildi.
Biznes forumu çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərdə (B2B görüşləri) işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edildi.

Press release 03 November 2025
A Bulgaria-Azerbaijan business forum was held in Sofia as part of the 7th meeting of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission on Economic Cooperation on 30 October in Sofia.
The event was attended by officials from government agencies from both countries, as well as representatives of 80 Bulgarian and 25 Azerbaijani companies representing agriculture, economy, energy, information and communication technologies, food, light industry, scientific and technical and humanitarian, social, healthcare, environment, tourism and other sectors.
Opening the event with an introductory speech, Deputy Minister of the Republic of Bulgaria Iva Petrova noted that the strategic cooperation relations with Azerbaijan, which are developing positively in accordance with the interests of both countries, have already reached a new level, the business forum is another opportunity to promote ties between the two countries.
I.Petrova stressed that the energy sector is among the leading sectors in fruitful cooperation for both countries, highlighting the role of Azerbaijan in Bulgaria's efforts to diversify natural gas supply sources and the importance that Azerbaijan has for the energy security of the region. "In the context of European goals, in order to create an interconnected and unified pan-European gas market, the Bulgarian government is interested in developing gas infrastructure, expanding the national gas transmission network, and enhancing relations with neighbouring countries. In this direction, our partnership with Azerbaijan plays a key role in ensuring energy independence and security," she emphasized.
Speaking at the forum, Co-chair of the Azerbaijan-Bulgaria Intergovernmental Commission, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Majnun Mammadov provided information on the reforms implemented in Azerbaijan to diversify the economy. Calling Bulgaria an active participant in Azerbaijan's global energy projects, the Minister said that cooperation in the energy sector, including green energy, is an important factor in strengthening energy security not only for Bulgaria, but also for the entire European region. Minister Majnun Mammadov added that, in addition to energy, there are many other sectors with significant potential for developing economic relations, including agriculture, food processing, tourism and international freight transportation. The Minister called on businessmen to explore new opportunities for cooperation.
Minister Mammadov also listed the areas that he identified as key for Azerbaijan, given Baku's efforts to diversify the growth engines of the national economy beyond energy, namely trade, investment, and the transfer of modern technologies. Among the priority areas for Baku are agriculture, digitalization, and sustainable development. Azerbaijan offers foreign companies a favourable and competitive environment.
The forum discussed the expansion of mutual investment and trade relations between Azerbaijan and Bulgaria and the identification of new cooperation prospects.
Delivering his speech at the event, Boyko Takov, Executive Director of the Bulgarian Agency for the Promotion of Small and Medium-sized Enterprises (BSMEPA), and Yusif Abdullayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), provided information on the business environment in Bulgaria and Azerbaijan, the work done to support entrepreneurship, and talked about the economic priorities of both countries and the opportunities created for foreign investors. "Today's business forum brings together two rapidly developing economies, with growing opportunities for cooperation between them," said Boyko Takov. He mentioned that economic ties between the two countries should not be limited to the energy sector and should expand into other areas, reflecting Azerbaijan's vision for economic diversification of sources of growth and Bulgaria's strengths in innovation and industry. Boyko Takov also highlighted some of the promising areas, such as industrial equipment and machinery; engineering solutions; food processing and agricultural technologies; pharmaceuticals; cosmetics and consumer goods; logistics and transport, and finally information technologies and digital transformation.
"Our common goal should be to move our relations forward - from trade to partnership, from import/export to joint investments, innovations and value creation," Boyko Takov also pointed out.
Yusuf Abdullayev, Executive Director of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) emphasized, "Our energy cooperation is strong, but today the emphasis is on diversifying sources of growth beyond oil and gas. We see great opportunities and potential for deepening our ties in areas such as industry, agriculture, food production and transport". He said that Azerbaijan is also open to cooperation in information and communication technologies.
Yusuf Abdullayev highlighted the special economic zones, as well as duty-free zones, as a key element in the business environment of Azerbaijan. Raising the topic of economic zones, he drew particular attention to the ALAT Free Economic Zone.
Later, presentations were held on the investment climate in Bulgaria and Azerbaijan.
Bilateral meetings between businessmen (B2B meetings) were organized as part of the business forum, and opportunities for expanding business relations were also discussed.