Mətbuat şərhi 29 aprel 2026
Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının Katibliyinin məlumatı
Aprelin 29-da Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayevin və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın on üçüncü iclası keçirilib.
Məmnunluqla qeyd olunub ki, komissiyaların 13-cü iclası növbəti dəfə tərəflərdən birinin ərazisində - Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə baş tutub. Görüş zamanı tərəflər delimitasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı təşkilati və texniki məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər delimitasiya işlərinin həyata keçirilməsi qaydasına dair aşağıdakı təlimat layihələrinin mətnlərini razılaşdırıb və mübadilə ediblər:
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası zamanı delimitasiya üzrə ekspert qruplarının iş qaydası haqqında Təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya xəritəsinin hazırlanması haqqında Təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya sənədlərinin tərtibatı və nəşri qaydası haqqında Təlimat”.
Tərəflər bu təlimatların müvafiq qaydada təsdiq edilməsi üçün öz hökumətlərinə müraciət etmək barədə razılığa gəliblər.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryan qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə ayrıca fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə Ermənistan Respublikasına yüklərin tranziti uğurla həyata keçirilir və hazırda da davam edir.
Məmnunluqla vurğulanıb ki, Azərbaycanın Ermənistana neft məhsulları tədarük etməsi iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin formalaşmasının göstəricisidir.
Həmçinin tərəflərin işgüzar dairələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə iqtisadi-ticari əməkdaşlığın inkişafı, malların və xidmətlərin qarşılıqlı tədarükü, həmçinin tranzit daşımaları məsələləri müzakirə olunub.
Xüsusi olaraq qeyd edilib ki, əldə olunan nəticələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanın siyasi iradəsi sayəsində mümkün olub.
Komissiyaların görüşünün yekunlarına dair müvafiq Protokol imzalanıb.
Tərəflər komissiyaların Azərbaycan Respublikasında növbəti iclasının tarixinin işçi qaydada müəyyən edilməsi barədə razılığa gəliblər.

Press release of the Secretariat of the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia
On 29 April 2026, in Aghveran, Republic of Armenia, the thirteenth meeting of the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia and the Commission on Delimitation of the State Border and Border Security Issues between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan was held under the chairmanship of the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, and the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Mher Grigoryan.
It was noted with satisfaction that the 13th meeting of the commissions was once again held on the territory of one of the parties - in Aghveran, Republic of Armenia. During the meeting, the parties held a detailed exchange of views on organizational and technical issues related to the implementation of delimitation activities.
The parties agreed upon and exchanged the texts of draft instructions governing the procedure for conducting delimitation works, including:
• “Instruction on the Procedure for the Work of Delimitation Expert Groups during the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia”;
• “Instruction on the Procedure for the Preparation of a Delimitation Map of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia”;
• “Instruction on the Procedure for the Formalization and Publication of Documents on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia”.
The parties agreed to refer these instructions to their respective governments for appropriate approval.
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, and the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Mher Grigoryan, also held a separate exchange of views on matters of mutual interest.
It was noted that the transit of cargo to the Republic of Armenia through the territory of the Republic of Azerbaijan is proceeding successfully and continues at present.
The parties noted with satisfaction that Azerbaijan is supplying petroleum products to Armenia, which reflects the formation of trade and economic relations between the two countries.
In addition, discussions were held with the participation of representatives of the business communities of both parties on the development of trade and economic cooperation, mutual supplies of goods and services, as well as transit transportation.
It was particularly emphasized that the achieved results were made possible by the political will of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan.
Upon the results of the meeting of the commissions the relevant Protocol was signed.
The parties agreed, through working-level contacts, to determine the date of the next meeting of the commissions, to be held in the Republic of Azerbaijan.