Mətbuat şərhi 04 may 2026
4 may 2026-cı il tarixində Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində təşkil edilmiş Avropa Siyasi Birliyinin 8-ci Zirvə toplantısında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin çıxışı
Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində “Avropa Siyasi Birliyi”nin 8-ci Zirvə toplantısı keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə videobağlantı formatında çıxış edib.
-Sabahınız xeyir və Bakıdan salamlar. Əvvəlcə mən “Avropa Siyasi Birliyi”nin Zirvə görüşündə çıxış üçün etdiyi dəvətə görə Prezident Koştaya təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Prezident Koştanın Azərbaycana iki aydan az vaxt əvvəl etdiyi səfəri zamanı biz Zirvə görüşündə iştirakımı müzakirə etdik və razılaşdıq ki, mən tədbirə videobağlantı formatında qoşulacağam. Mən, həmçinin auditoriyanı məlumatlandırmaq istərdim ki, bir il öncə Tiranaya səfərim zamanı Prezident Koşta və Prezident Fon der Lyayen Zirvə görüşünün 2026-cı ilin mayında Ermənistanda təşkil olunması ideyasına rəyimi soruşdular. Mən dəstəklədim. Öz növbəmdə mən tarazlı yanaşmanın saxlanılması üçün növbəti Zirvə görüşlərindən birinin Azərbaycanda keçirilməsi təklifi ilə çıxış etdim. Təklif qəbul olundu. Beləliklə, mən “Avropa Siyasi Birliyi”nin üzvlərini 2028-ci ilin mayında Azərbaycanda keçiriləcək Zirvə görüşünə dəvət edirəm. Yeri gəlmişkən, Ermənistan, həmçinin namizədliyimizi dəstəklədi. Bu, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülhün real olmasının aydın göstəricisidir. Biz cəmi doqquz aydır ki, sülh şəraitindəyik və sülhdə yaşamağı öyrənirik.
Ötən ilin avqustunda Vaşinqtonda, Ağ Evdə Ermənistan və Azərbaycan liderləri Birgə Bəyannamə imzaladılar. Prezident Tramp, artıq qeyd edildiyi kimi, həmçinin şahid kimi imza atdı. Ermənistanın və Azərbaycanın xarici işlər nazirləri sülh sazişinin mətnini parafladılar. Bizim üçün və əminəm ki, ermənistanlı həmkarlarımız üçün sülh qurulub. Sülhün əldə olunması faktı əsasında Azərbaycan 1990-cı illərin əvvəlindən Ermənistana tətbiq edilən bütün tranzit məhdudiyyətlərini birtərəfli qaydada aradan qaldırdı. İndiyə qədər Ermənistana Azərbaycan ərazisi vasitəsilə 28 min ton yük çatdırılıb. Azərbaycan hətta əlavə addımlar atdı. Biz ilk dəfə olaraq öz neft məhsullarımızı - benzin və dizeli Ermənistana təchiz etməyə başladıq. Beləliklə, ticarət münasibətləri başladı. Bu vaxta qədər 12 min ton neft məhsullarımız Ermənistana ixrac edilib.
Sülh sahəsində digər nailiyyət bağlantılardır. “Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu” Azərbaycanı öz eksklavı Naxçıvanla birləşdirəcək və bununla yanaşı, o, Orta Dəhlizin bir hissəsinə çevriləcək. Həm Ermənistan, həm Azərbaycan sülhün əyani nəticələrini artıq görürlər. Bu fürsətdən istifadə edərək, mən Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesində tutduğu mövqeyə görə Avropa Komissiyasına təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Lakin əfsuslar olsun ki, heç də bütün Avropa təsisatları eyni yanaşmanı sərgiləmir. Onlardan biri Avropa Parlamenti, digəri isə Avropa Şurası Parlament Assambleyasıdır (AŞPA). Azərbaycan 2001-ci ilin yanvarından Avropa Şurasının üzvüdür. Yeri gəlmişkən, mən o vaxt parlament üzvü və Azərbaycanın nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi AŞPA-nın fəal üzvlərindən biri idim. Nümayəndə heyətimizə 2024-cü ilin yanvarına qədər Avropa Şurasında heç zaman məhdudiyyətlər tətbiq edilməmişdi. 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycan Qarabağda separatçılığa son qoydu. Biz BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi və 30 il kağız üzərində qalan 4 qətnaməsini özümüz icra etdik. Dörd ay sonra AŞPA nümayəndə heyətimizə sanksiyalar tətbiq etdi. Əfsuslar olsun ki, ikili standartlar bu gün sanki AŞPA-nın iş təlimatıdır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü istənilən digər ölkənin ərazi bütövlüyü qədər eyni dəyərə malikdir. Bu məsələdə ikili standartlar qəbuledilməzdir.
İndi isə Avropa Parlamentini götürək. Bu qurum sülh prosesinə dəstək vermək əvəzinə ona qarşı sabotajla məşğul olur. İkinci Qarabağ müharibəsi bitdikdən cəmi altı ay sonra - 2021-ci ilin mayından 2026-cı ilin aprelin 30-na qədər Avropa Parlamenti Azərbaycanla bağlı təhqir və yalanlarla dolu 14 qətnamə qəbul edib. Sadəcə, təsəvvür edin: beş il ərzində 14 qətnamə aludəçilikdir. Ən sonuncusu cəmi dörd gün əvvəl - bilərəkdən Zirvə görüşü ərəfəsində qəbul edildi. Avropa Parlamenti ksenofobiya, islamofobiya, antisemitizm, miqrasiya, rəqabətçilik, evsiz insanların məsələsi kimi fundamental problemləri həll etmək əvəzinə, böhtan və yalan yayaraq Azərbaycanı hədəfə alır. Səbəb isə odur ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa edib, separatçılığa son qoyub və müharibə cinayətkarlarını ədalət mühakiməsinə cəlb edib. Cavab olaraq Azərbaycan parlamenti mayın 1-də Avropa Parlamenti ilə bütün sahələrdə əməkdaşlığı dayandırmaq, Avropa İttifaqı-Azərbaycan Parlament Əməkdaşlığı Komitəsinin işində iştirakına son qoymaq və Avronest Parlament Assambleyasında üzvlüyün dayandırılmasına aid prosedurlara başlamaqla bağlı rəsmi qərar qəbul edib. Nəzərə alsaq ki, “Avropa Siyasi Birliyi”nin Zirvə görüşlərində biz öz fikirlərimizlə və narahatlıq doğuran məsələlərlə açıq şəkildə mübadilə edirik, mən, sadəcə, bu halda baş verənlər barədə həmkarlarımızı məlumatlandırmaq istədim ki, son qərarla bağlı səhv informasiya və manipulyasiya olmasın.
Yekun olaraq mən Baş nazir Paşinyanı “Avropa Siyasi Birliyi”nin Zirvə görüşünün Ermənistanda keçirilməsi ilə bağlı təbrik etmək istəyirəm. Bildirirəm ki, prosesə mane olmaq istəyən tərəflərin bütün səylərinə baxmayaraq, Azərbaycan sülh gündəliyinə sadiqdir və ermənistanlı həmkarımın şərhləri bunu aydın şəkildə göstərir. Mən Zirvə görüşünə uğurlar arzu edirəm. Sağ olun.

Speech by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, delivered at the 8th Summit of the European Political Community, Yerevan, 4 May 2026
The 8th Summit of the European Political Community (EPC) was held in Yerevan, the capital of Armenia.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev addressed the event via video link.
- Good morning and greetings from Baku. First of all, I would like to express my gratitude to President Costa for the invitation to address the EPC Summit.
During President Costa’s visit to Azerbaijan less than two months ago, we discussed my participation in the summit and agreed that I would join in a video format. I would also like to inform the audience that during my meeting with Mr. President Costa and President von der Leyen in Tirana a year ago, they asked for my opinion about the idea of organizing the May 2026 Summit in Armenia. I supported that. In my turn, I asked, in order to preserve a balanced approach, to hold one of the next summits in Azerbaijan. The proposal was accepted. So, I invite the members of the EPC to Azerbaijan in May 2028. By the way, Armenia also supported our candidacy. This is a clear indication that peace between Azerbaijan and Armenia is a reality. We have lived in peace for only nine months, and we are learning to live in peace.
Last August in Washington, at the White House, the leaders of Armenia and Azerbaijan signed a Joint Declaration. President Trump, as was already mentioned, also signed it as a witness. The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the text of the peace agreement. For us—and I am sure for our Armenian partners—peace is achieved. After peace was achieved, Azerbaijan unilaterally lifted all transit restrictions imposed on Armenia at the beginning of the 1990s. To date, 28,000 tons of cargo have been delivered to Armenia through the territory of Azerbaijan. Azerbaijan went even further: we started supplying our oil products—gasoline and diesel—to Armenia for the first time, thus initiating trade relations. So far, 12,000 tons of our oil products have been exported to Armenia.
Another achievement of peace is connectivity. The Trump Route for International Peace and Prosperity will connect Azerbaijan with its exclave Nakhchivan; moreover, this route will be part of the Middle Corridor. Both Armenia and Azerbaijan already see the practical benefits of peace. Taking this opportunity, I would like to express my gratitude to the European Commission for its position on the Armenia–Azerbaijan peace process.
But unfortunately, not all European institutions demonstrate the same approach. Among them are the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Azerbaijan has been a member of the Council of Europe since January 2001. By the way, I, as the then head of the Azerbaijani delegation and a member of parliament, was one of the active members of PACE. Our delegation was never under any restrictions in the Council of Europe until January 2024. In September 2023, Azerbaijan put an end to separatism in Garabagh. We ourselves implemented the four UN Security Council resolutions adopted in 1993, which remained on paper for 30 years. Four months after that, PACE imposed sanctions on our delegation. Unfortunately, double standards are today a kind of modus operandi for PACE. Azerbaijan’s territorial integrity has the same value as that of any other country. And in this issue, double standards are unacceptable.
Now, regarding the European Parliament, this body, instead of supporting the peace process, prefers to sabotage it. Since May 2021, six months after the end of the Second Garabagh War, until April 30, 2026, the European Parliament has adopted 14 resolutions full of insults and lies about Azerbaijan. Just imagine—14 resolutions in five years is a kind of obsession. The last one was adopted only four days ago, deliberately right before the summit. Instead of addressing fundamental problems of some member states, such as xenophobia, Islamophobia, antisemitism, migration, competitiveness, and homelessness, the European Parliament targets Azerbaijan, spreading slander and lies. And the reason is that Azerbaijan restored its territorial integrity and sovereignty, put an end to separatism, and brought war criminals to justice. In response, the Parliament of Azerbaijan on May 1st decided to officially suspend cooperation with the European Parliament in all areas, cease participation in the activities of the EU–Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee, and initiate procedures for the termination of membership in the Euronest Parliamentary Assembly. Taking into account that during EPC summits we openly exchange our views and concerns, I just wanted to inform our colleagues about what is happening in this respect so that there will be no misinformation or manipulation following this decision.
In conclusion, I would like to congratulate Prime Minister Pashinyan on the EPC Summit in Armenia and say that, despite all the efforts of those who want to hinder the process, Azerbaijan is committed to the peace agenda, and the remarks of my Armenian colleague clearly demonstrate that. I wish the summit success. Thank you.