Mətbuat şərhi 15 sentyabr 2023
Bolqarıstan Respublikasının Baş naziri Nikolai Denkov bu ölkədə rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşmüşdür.
Bolqarıstan Respublikasının Baş naziri Nikolai Denkov sentyabrı 12-də bu ölkədə rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşmüşdür.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluq qeyd edilib. Vurğulanıb ki, dost və strateji tərəfdaş olan ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoq digər sahələrdə də uğurlu əməkdaşlıq üçün zəngin baza yaradır. Xüsusilə 2015-ci ildə Bolqarıstan və Azərbaycan arasında imzalanmış Strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə münasibətlərimizi keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldib. Bildirilib ki, iqtisadi əlaqələr ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas komponentlərindən biridir. O cümlədən, ölkələrimiz arasında əlaqələrin əsas istiqamətlərindən biri də enerji sahəsində əməkdaşlıqdır. Baş nazir Nikolai Denkov ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərarası əməkdaşlığın da vacibliyini qeyd edərək, Milli Məclis sədrinin bu səfərinin münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda müxtəlif sahələrə investisiya imkanlarını, Azərbaycanın müasir nəqliyyat infrastrukturunu və tranzit ölkə kimi mühüm rolunu qeyd edərək, müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olduğunu bildirib. Milli Məclisin sədri Ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın səmərəli fəaliyyətinin əməkdaşlıq sahələrinin şaxələndirilməsinə imkan verəcəyini qeyd edib.
Baş nazir Nikolai Denkov deyib ki, Bolqarıstan Azərbaycanda nəqliyyat və logistika sahəsinin, nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında, o cümlədən, əczaçılıq, informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsində  maraqlıdır.
Görüşdə humanitar sahədə də əməkdaşlıq diqqətə çatdırılaraq, qeyd edilib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan xalqları arasında dostluq dövlətlərarası münasibətlərin inkişafı üçün möhkəm əsasdır. Xalqlarımız arasında humanitar əlaqələr zəngin tarixə malikdir. Təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsi kimi tədbirlər  xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına xidmət edir. Xüsusilə, 2016-cı ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Veliko-Tırnovo şəhərinin Trapezitsa Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpa edilməsinin sıx humanitar əlaqələrimizin daha bir nümunəsi olduğu vurğulanıb. Həmçinin, 2022-ci ilin sentyabrında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa ilə Veliko Tırnovo şəhərləri arasında qardaşlıq əlaqələrinin yaradılması haqqında Memorandumun da önəmi ifadə edilib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət haqqında məlumat verib.
Ermənistanın Laçın yolu ətrafında apardığı yalan və uydurma təbliğata diqqət çəkən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Laçın yolu açıq olub və indi də açıqdır. Orada hər hansı blokadadan söhbət belə gedə bilməz. Laçın yolu Azərbaycanın ərazisidir. 2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn normalarına müvafiq surətdə öz suveren hüququnu həyata keçirərək Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsini qurub. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi yolunu təklif edib və bu təklif beynəlxalq səviyyədə də dəstək alıb. Amma təəssüf ki, Ermənistan bu yoldan istifadə etmək istəmir. Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan vətəndaşları olduqlarını bildirən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cənab Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə deyib ki, Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və Azərbaycan vətəndaşları hansı hüquqlara malikdirlərsə, ermənilər də o hüquqlara malik olacaqlar. Milli Məclisin sədri bir daha bəyan edib ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində “gərgin humanitar vəziyyət”in yaranması, bölgədə yaşayan erməni milliyyətli sakinlərin guya ərzaq və dərman çatışmazlığı ilə üzləşməsi barədə Ermənistan tərəfindən irəli sürülən absurd iddialar beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa yönələn və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan manipulyasiyadan başqa bir şey deyil.
Görüşdə spiker Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qeyri-qanuni, qondarma rejimin “prezident seçkiləri”nə də münasibət bildirərək, bu təxribatçı addımı ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün, Azərbaycan Konstitusiyasının və qanunvericiliyinin, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması kimi dəyərləndirib.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqı sülh və sabitlik istəyir. Münaqişə qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi, Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında normallaşması üçün sülh təşəbbüsü irəli sürüb.

Prime Minister of the Republic of Bulgaria Acad. Nikolay Denkov conferred with prof. Sahiba Gafarova, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan during her official visit to Bulgaria.
Prime Minister of the Republic of Bulgaria Acad. Nikolay Denkov conferred with prof. Sahiba Gafarova, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan during her official visit to Bulgaria on 12 September.
The speakers expressed satisfaction with the fruitful development of bilateral relations and emphasized that the high-level political dialogue between the two friendly states, who are also strategic partners, lays a solid foundation for the development of interaction in other areas. Particularly mentioned was the joint statement on strategic cooperation signed in 2015, which elevated the interaction between the two countries to a qualitatively new level. Economic ties represent one of the key components of bilateral interaction, including the energy sector being among the central areas of joint efforts. Mr. Denkov highlighted the importance of inter-parliamentary cooperation for the development of our relations and expressed confidence that the visit of the speaker of the Azerbaijani parliament will contribute to the progress of these ties.
Having highlighted the investment opportunities in diverse fields in Azerbaijan as well as the country's modern transport infrastructure and her important role as a transit state, Speaker Sahiba Gafarova also mentioned the extensive possibilities for further development of bilateral cooperation in different fields. According to her, the effective work of the Joint Commission on Trade, Economic and Scientific-Technical Co-operation will enable diversification of our cooperation.
PM Nikolai Denkov, in turn, said that Bulgaria was interested in developing the transport and logistical fields and transport corridors in Azerbaijan as well as in broadening co-operation in pharmaceuticals and information technologies.
Humanitarian co-operation was discussed in the course of the conversation. It was noted that the friendship between the Azerbaijani and Bulgarian peoples is a strong foundation for the development of interstate relations, and that bilateral humanitarian ties have a rich history. Collaboration in education, science, and cultural sphere, as well as joint cultural events, bring our people even closer. In particular, the architectural museum-reserve of Trapezitsa was restored in the town of Veliko Tarnovo with the support of the Heydar Aliyev Foundation in 2016, which was another manifestation of our close humanitarian ties. An important memorandum of twinning the cultural capital of Azerbaijan Shusha and the same Veliko Tarnovo was signed in September 2022.
Sahiba Gafarova proceeded to tell PM Denkov of the new regional reality established following Azerbaijan’s victory in the 2020 Patriotic War that had resulted in our country restoring the wholeness of her national territory.
Drawing Mr Denkov's attention to Armenia's campaign of lies and fabrications surrounding the Lachin Road, Mrs Gafarova emphasized that this road is open for passage and has always been so, with no blockade whatsoever. The Lachin Road is part of Azerbaijan's territory, and in April 2023, the Republic of Azerbaijan established a border checkpoint on the Lachin Road within its sovereign territory, in accordance with international legal norms and exercising her sovereign right. Mrs Gafarova mentioned that Azerbaijan had proposed the use of the Agdam-Khankendi Road for the delivery of humanitarian goods to Khankendi and surrounding villages, and this proposal had been supported at the international level. However, unfortunately, it was not supported by Armenia, which refuses to use the proposed route. The Armenians living in Garabagh are Azerbaijani citizens, and steps have already been taken towards their reintegration into Azerbaijani society. President Ilham Aliyev of Azerbaijan has repeatedly stated that the Armenians living in Garabagh are our citizens who will enjoy the same rights as their fellow countrymen. Mrs Gafarova further emphasized that Armenia's absurd claims of a ‘dire humanitarian situation’ in the Garabagh region of Azerbaijan and the lack of provisions and medicine for the Armenian population in the area are meant to confuse the international community. They are nothing more than manipulations aimed against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The ‘presidential elections’ organised by the illegal clique set up by Armenia in Azerbaijan’s Garabagh Region were mentioned as well as a provocation and flagrant violation of our country’s sovereignty, territorial integrity, Constitution and laws – and an equally outrageous violation of the international law standards and principles.
Mrs Gafarova emphasised that the Azerbaijani people desire peace and stability. Despite being a victim of the conflict, it was Azerbaijan that put forward a peaceful initiative to establish long-term peace and stability in the South Caucasus and to normalise relations with Armenia based on norms and principles of international law.