Mətbuat şərhi 14 may 2025
Bolqarıstanda “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində humanitar təhdid və çağırışlar” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Bolqarıstanın Sofiya şəhərində Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyi və Bolqarıstanın Ali Təhlükəsizlik və İqtisadiyyat Məktəbinin (VUSI) təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində humanitar təhdid və çağırışlar” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Bolqarıstan Teleqraf Agentliyində keçirilən tədbirdə Bolqarıstan rəsmiləri, minatəmizləmə və qaçqın məsələləri üzrə mütəxəssislər, iş adamları, media nümayəndələri və diplomatik korpusun üzvləri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında mövcud təhdid və çağırışlar, o cümlədən işğal altında saxladığı zaman Ermənistanın bu ərazilərdə basdırdığı minaların yaratdığı təhlükələr, Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi minatəmizləmə və bərpa-quruculuq işləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 14 May 2025
A roundtable discussion on "Humanitarian threats and challenges in the liberated territories of Azerbaijan" was held in Bulgaria
A roundtable discussion on "Humanitarian Threats and Challenges in the liberated territories of Azerbaijan" was organized by the Embassy of Azerbaijan in Bulgaria and the Bulgarian Higher School of Security and Economics (VUSI) in Sofia.
The event, held at the Bulgarian Telegraph Agency, was attended by Bulgarian officials, experts on mine clearance and refugee issues, businesspeople, media representatives, and members of the diplomatic corps.
The participants exchanged views on the current threats and challenges in the restoration of the liberated territories, including the dangers posed by the mines planted by Armenia in these territories during its occupation, and the demining and reconstruction work carried out by the Government of Azerbaijan.