İlham Əliyev Bolqarıstan Prezidenti ilə görüşüb
Mayın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti İliyana Yotova ilə görüşüb.
Ali qonaq bu ilin fevralında Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti ilə görüşünü və görüş əsnasında aparılmış müzakirələri məmnunluqla xatırladı.
Bolqarıstan Prezidenti hazırda dünyada müharibələrin və münaqişələrin olduğu bir şəraitdə aktual mövzuya həsr olunmuş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsini böyük hadisə kimi qiymətləndirildi. Vurğuladı ki, Bolqarıstan bu tədbirdə dövlət başçısı, eyni zamanda, bu ölkənin 10-dan artıq müxtəlif bələdiyyələrinin rəhbərləri, həmçinin Şuşa şəhəri ilə qardaşlaşmış Veliko Tırnovo şəhərinin meri səviyyəsində təmsil olunur.
Qonaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun sessiyasının dünyada bu sahə ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə edildiyi mühüm platforma olduğunu deyərək, tədbirin ölkəmizdə təşkil edilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Prezident İliyana Yotova Azərbaycanla Bolqarıstan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı, bu xüsusda “Həmrəylik Halqası” layihəsinin önəmini qeyd etdi. Mədəni və humanitar əlaqələrə toxunan Bolqarıstan Prezidenti Azərbaycanda bolqar dilinin tədrisini yüksək qiymətləndirdi. O, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Bolqarıstanda həyata keçirdiyi humanitar layihələri, Veliko Tırnovo ilə Şuşa şəhərinin qardaşlaşmasını və bu xüsusda orada Şuşa parkının salındığını qeyd etdi.
İliyana Yotova Heydər Əliyev Fondunun Bolqarıstanda “Trapezitsa” Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasına göstərdiyi dəstəyə görə bir daha minnətdarlığını bildirdi.
Söhbət zaman ölkələrimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və etimad əsasında möhkəmləndiyi vurğulandı, enerji, həmçinin elektrik enerjisinin ixracı, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə əlaqələrin perspektivləri müzakirə olundu.

Ilham Aliyev met with President of Bulgaria
On May 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the Republic of Bulgaria Iliana Iotova.
The Bulgarian leader recalled with satisfaction her meeting and the fruitful discussions held with the Azerbaijani President on the sidelines of the Munich Security Conference in February this year.
The Bulgarian President described Azerbaijan’s hosting the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) as a major milestone, particularly amid ongoing wars and conflicts around the world. She emphasized that Bulgaria is highly represented at this event at the head of state level, alongside heads of more than 10 different Bulgarian municipalities, including the mayor of Veliko Tarnovo, a sister city to Shusha.
Noting that the World Urban Forum serves as a critical global platform for discussing pressing issues in urbanization, she extended her congratulations on the organization of the event in Azerbaijan.
The Azerbaijani leader expressed his gratitude for the congratulations.
Iliana Iotova highlighted the strategic importance of energy cooperation between Azerbaijan and Bulgaria, noting the specific significance of the "Solidarity Ring" project in this regard. Touching upon cultural and humanitarian ties, the Bulgarian leader praised the teaching of the Bulgarian language in Azerbaijan. She also noted the humanitarian projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Bulgaria, the sister-city relationship between Veliko Tarnovo and Shusha, and the establishment of a dedicated Shusha Park there.
Iliana Iotova reiterated her deep gratitude for the support provided by the Heydar Aliyev Foundation in restoring the "Trapezitsa" Architectural Museum Reserve in Bulgaria.
During the meeting, the sides emphasized that the productive cooperation between the two nations continues to strengthen on the basis of mutual respect and trust. They discussed the prospects for expanding relations in energy, including electricity exports, as well as in agriculture, tourism, and other sectors.
The Presidents also touched upon the constructive cooperation between Azerbaijan and Bulgaria within the framework of various international organizations.