Mətbuat şərhi 19 yanvar 2023
No:015/23, Ətraf mühitin geniş miqyasda məhv edilməsinə görə Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qarşı başladılan arbitraj prosesinə dair mətbuat məlumatı
18 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan “Avropanın canlı təbiətinin və təbii mühitinin qorunması haqqında” Bern Konvensiyasına uyğun olaraq indiyədək məlum olan ilk dövlətlərarası arbitraj prosesini başladıb. Bu tarixi arbitraj işi, təxminən otuz il ərzində Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin qanunsuz işğalı dövründə Ermənistanı Azərbaycanın ətraf mühitinin və biomüxtəlifliyinin geniş miqyasda məhv edilməsinə görə məsuliyyətə cəlb etmək məqsədi daşıyır.
2020-ci ildə ərazilərini işğaldan azad edən Azərbaycan, Ermənistanın qanunsuz işğalı dövründə ətraf mühitin məhv edilməsi ilə bağlı bütün dəlilləri toplayıb. Bu əməllər bölgədəki təbii yaşayış mühitinə və növlərinə ciddi ziyan vurmaqla, təbii ehtiyatların tükənməsinə və biomüxtəlifliyin məhv olmasına səbəb olub.
Ermənistan tərəfindən meşələrin kütləvi şəkildə qırılması, ağacların kəsilməsi və işğaldan öncə təbiət qoruqları olan ərazilərdə qanunsuz tikinti və mədənçilik fəaliyyətinin aparılması ilə ərazilərin çirklənməsi Azərbaycanda 500-dən çox vəhşi təbiət növünü təhlükə altında qoyub.
2022-ci ildə BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində “xüsusi mühafizə olunan və qiymətli meşələr”in qorunmadığını qeyd edib. Laçında yerləşən Dəmirli-1 mədəninin, Qalaça su elektrik stansiyasının və Çardağlı mədəninin tikilməsi üçün yaşayış yerlərinin məhv edilməsi də daxil olmaqla, meşələrin qırılmasının ifrat dərəcəsini göstərən əyani dəlillər mövcuddur.
Ermənistanın bu addımları çayların, o cümlədən Ermənistandan Azərbaycan ərazisinə axan transsərhəd çayların həddindən artıq çirklənmə səviyyəsinə gəlib çıxmasına da səbəb olub.
2022-ci ildə UNEP, həmçinin Ermənistanın bölgədəki mədən sənayesinin inkişafının çayətrafı yaşayış yerlərində “suyun, torpağın, flora və faunanın kimyəvi çirklənməsinə” səbəb olduğunu, Oxçuçay çayında yüzlərlə balığın ölü tapıldığını, bir neçə qorunan balıq və amfibiya növünün təhlükə altında olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan tərəfindən qaldırılan dövlətlərarası iddiada bildirilir ki, digər öhdəliklərlə yanaşı, Ermənistan bütün vəhşi flora və faunanın populyasiyalarını qorumaqla bağlı Bern Konvensiyasından irəli gələn hüquqi öhdəliklərini, xüsusilə də, vəhşi flora və fauna mühitinin qorunub saxlanılmasını, bərpasını və təkmilləşdirilməsini təmin etmək üzrə öhdəliyini kobud surətdə pozub.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ekosistemlərin Bərpası Onilliyinə uyğun olaraq, Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın dünyanın ən zəngin və bioloji müxtəlif ekosistemlərindən birini işğal dövrü ərzində məhv etməsini pisləməyə çağırır.
Arbitraj prosesi çərçivəsində Azərbaycan Ermənistandan Bern Konvensiyasının hazırda davam edən bütün pozuntularına son qoymağı və işğal altında olmuş ərazilərdə ətraf mühitin məhvinə görə Azərbaycana tam kompensasiya ödəməyi tələb edir.

Press release 19 January 2023
No:015/23, Press Release on arbitration filed by Azerbaijan against Armenia for widespread environmental destruction
On January 18, 2023, Azerbaijan has commenced the first known inter-state arbitration under the Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. The historic case aims to hold Armenia accountable for its extensive destruction of Azerbaijan’s environment and biodiversity during its nearly thirty years of illegal occupation of internationally recognized territories of Azerbaijan.
Upon liberating its territories in 2020, Azerbaijan collected evidences about Armenia’s destruction of the environment during illegal occupation. These activities while causing severe harm to the area’s natural habitats and species, depleted natural resources and destroyed biodiversity.
Armenia’s widespread deforestation, unsustainable logging, and pollution through significant construction and mining in areas that were protected nature reserves prior to occupation has put over 500 wildlife species at risk in Azerbaijan.
The UN Environment Programme (UNEP) noted in 2022 that “specially protected and valuable forests” in areas of Azerbaijan occupied by Armenia were not spared. There is visual evidence showing the shocking scale of deforestation, including destroying habitats to build the Damirli-1 mine, the Galacha hydropower plant in Lachin, and the Chardaghli mine.
Armenia’s actions have caused extraordinary levels of river pollution, including in transboundary rivers that run from Armenia into Azerbaijan’s territory.
The UNEP also noted in 2022 that Armenia’s mining development in the region caused “chemical pollution of water, soil and biota” in river habitats, with hundreds of fish found dead in the Okhchuchay River and several protected fish and amphibian species threatened.
Azerbaijan’s interstate legal action notes that Armenia has violated its legal obligations under the Bern Convention to maintain populations of all wild flora and fauna, especially in the area of ensuring conservation, restoration and improvements to the habitats of wild flora and fauna, among others.
In keeping with the United Nations’ Decade on Ecosystem Restoration, Azerbaijan calls on the international community to condemn Armenia’s appalling destruction during the occupation of one of the world’s most rich and biodiverse ecologies.
Within the framework of arbitration, Azerbaijan demands to order Armenia to cease all ongoing violations of the Bern Convention, and pay full reparation for its environmental destruction in the formerly occupied territories.