Mətbuat şərhi 21 yanvar 2022
No:020/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Vyanada “20 yanvar” faciəsinə həsr olunmuş tədbirdə iştirakına dair məlumatı
20 yanvar 2022-ci il tarixində Vyana şəhərində 20 yanvar faciəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun qatıldığı tədbirdə Avstriyanın dövlət və hökumət rəsmiləri, Vyanada akkreditasiya olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, Avstriyanın işgüzar dairələrinin nümayəndələri və bu ölkədə yaşayan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Respublikasının Avstriya Respublikasındakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli açaraq, 32 il öncə Sovet ordusunun Bakı, Sumqayıt və ölkəmizin digər şəhərlərində törədiyi qırğınlar barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verdi və qeyd olunan hadisələrin tarixə “Qara Yanvar” kimi daxil olduğunu bildirdi.
Tədbirdə xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov çıxış etdi. Nazir, 1990-cı ilin 20 yanvar hadisələri ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verərək, baş verən faciənin xalqımızın iradəsini qıra bilmədiyini, onun müstəqillik arzusunu daha da alovlandırdığını və 1991-ci ildə Azərbaycanın öz müstəqillyini bərpa etməyə nail olduğunu bildirdi.
Nazir xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 20 yanvar faciəsindən dərhal sonra, 21 yanvar 1990-cı ildə ölkəmizin Moskva şəhərindəki daimi nümayəndəliyinə gedərək xalqımızla həmrəylini nümayiş etdirdiyini və baş verən hadisələri kəskin şəkildə qınadığını diqqətə yetirdi.
Ceyhun Bayramov Azərbaycan ayrı bir şəraitdə, öz ərazi bütövlüyünü təmin edərək 20 yanvar faciəsində həyatını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsini andığını qeyd edib. O, 2020-ci ilin noyabrında Müzəffər Ali Baş komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında silahlı qüvvələrimizin 30 ilə yaxın Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimizi azad etdiyini və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində son qoyduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nazir xalqımızın Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həyatını itirmiş şəhidlərimizi heç zaman unutmayacağını, onların əziz xatirəsinin dərin hörmət və ehtiramla anıldığını qeyd edib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları 20 yanvar hadisələrinə həsr olunmuş sənədli filmi izləyiblər. Tədbirin keçirildiyi “Urania” kinosalonunun foyesində 20 yanvar hadisələrinə həsr olunmuş fotosərgi nümayiş edilib.

Press release 21 January 2022
No:020/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation of Minister Jeyhun Bayramov in the event dedicated to the "January 20" tragedy in Vienna
An event dedicated to the January 20 tragedy was held on January 20, 2022 in Vienna.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov, also state and government officials of Austria, representatives of diplomatic missions and international organizations accredited in Vienna, representatives of Austrian business circles and our compatriots living in this country attended the event.
Opening the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria Rovshan Sadigbeyli informed the participants of the massacres committed 32 years ago by the Soviet army in Baku, Sumgait and other cities of our country and noted that these events went down in history as "Black January".
Foreign Minister Jeyhun Bayramov addressed the event. Informing the participants about the events of January 20, 1990, the Minister noted that the tragedy did not break the will of our people, but ignited its desire for independence even more, and in 1991 Azerbaijan managed to restore its independence.
The Minister drew attention to the fact that immediately after the tragedy of January 20, National Leader Heydar Aliyev visited the Permanent Mission of our country in Moscow on January 21, 1990 and demonstrated solidarity with our people and strongly condemned the intervention.
Jeyhun Bayramov noted that now Azerbaijan pays tribute to the memory of the Martyrs of January 20 tragedy under special conditions, as the territorial integrity of the country is ensured. He informed the participants that in November 2020, under the leadership of Victorious Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the Armed Forces of Azerbaijan liberated our territories occupied by Armenia for nearly 30 years and ended the Armenia-Azerbaijan conflict.
The Minister noted that our people will never forget the Martyrs who lost their lives for the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, and their memory is remembered with deep respect and esteem.
Then the participants watched a documentary film dedicated to the events of January 20. A photo exhibition dedicated to the events of January 20 was shown in the lobby of the “Urania” cinema, where the event was held.