No:045/23, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı məhkəmə işi üzrə (Azərbaycan Ermənistana qarşı) ictimai dinləmələrə dair mətbuat məlumatı
31 yanvar 2023-cü il tarixində Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı məhkəmə işi üzrə (Azərbaycan Ermənistana qarşı) əlavə müvəqqəti tədbirlərin müəyyən edilməsi məqsədilə Azərbaycanın sorğusu üzrə açıq dinləmələr keçirilib.
Bu dinləmələr, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki ərazilərində minaların və partlayıcı tələlərin qəsdən yerləşdirilməsinin davam etməsi nəticəsində “artan itkilərin qarşısını almaq üçün təcili tədbirlər görmək” məqsədilə Azərbaycanın Məhkəməyə 4 yanvar 2023-cü il tarixli ikinci müraciəti ilə əlaqədar təşkil olunub. 2020-ci ildə münaqişə başa çatdıqdan sonra böyük əksəriyyətinin mülki şəxslər, o cümlədən 3 jurnalist olmuş 282 nəfər azərbaycanlı mina və ya digər partlayıcı qurğuların qurbanı olub.
Azərbaycanın müraciətində Ermənistan tərəfindən 2021-ci ilin oktyabrında Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə təqdim edilmiş məlumatlara zidd olaraq və hətta 2020-ci ilin noyabr ayında Üçtərəfli Bəyanata əsasən bütün hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı razılığa gəldikdən sonra belə, Azərbaycan ərazisində minalar yerləşdirməyə davam etdiyini göstərən yeni sübutlar əks olunub. Azərbaycanda 2022-ci ilin avqustundan etibarən 2021-ci il Ermənistan istehsalı 2700-dən çox mina aşkar edilib. Ermənistanın davranışı İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın və digər beynəlxalq qanunlar üzrə öhdəliklərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Azərbaycan ərazisinə qeyri-qanuni olaraq gətirilmiş bu minaların 1600-ü, həmçinin mina tələlər Ermənistanın etnik təmizləmə kampaniyası və Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalı nəticəsində 30 il əvvəl azərbaycanlıların qovulduğu mülki ərazilərə basdırılaraq, bu məcburi köçkün ailələrinin və icmaların öz evlərinə geri qayıtmasının qarşısını alıb.
Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmasına imkan yaratmaq məqsədilə Azərbaycanın Laçın və Kəlbəcər rayonlarının və əvvəllər işğal olunmuş digər rayonlarının azərbaycanlı mülki şəxslərin qayıdacaqları şəhər, kənd və digər ərazilərində minaların, mina tələlərin və hər hansı bir digər partlayıcı qurğuların yeri, miqdarı, növü və xüsusiyyətləri barədə məlumat verməklə Azərbaycanın operativ, təhlükəsiz və effektiv şəkildə minalardan təmizlənməni həyata keçirməsi istiqamətində Ermənistan tərəfindən dərhal bütün lazımi addımlar atılması Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən sorğu edilib.
Azərbaycan, həmçinin Laçın yolundan istifadə etmək də daxil olmaqla, lakin bununla məhdudlaşmayaraq, Azərbaycan ərazisində azərbaycanlı mülki vətəndaşların qayıdacaqları bu ərazilərdə mina və mina tələləri basdırmaq və ya onlara sponsorluq etmək və ya onların yerləşdirilməsini dəstəkləmək üçün hər hansı növbəti səyləri dərhal dayandırması və bundan imtina etməsi ilə bağlı Ermənistana göstərişin verilməsini məhkəmədən xahiş edib.
Bundan əvvəl, 7 dekabr 2021-ci il tarixində Məhkəmə Ermənistanın davam edən İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın pozuntularına qarşı qorunmaq üçün müvəqqəti tədbirlər haqqında Azərbaycanın ilk sorğusunu təmin edərək, azərbaycanlılara qarşı yönəlmiş irqi nifrətin qızışdırılmasının və təşviqinin qarşısını almaq üçün bütün lazımi tədbirləri görməyi Ermənistana tapşırmışdı.

Press release 01 February 2023
No:045/23, Press Release on public hearing concerning Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Azerbaijan v. Armenia)
On January 31, 2023, the International Court of Justice (ICJ) held public hearings on Azerbaijan’s request for the indication of additional provisional measures submitted in the case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD) (Azerbaijan v. Armenia).
This hearing has followed Azerbaijan’s second request for provisional measures submitted on 4 January 2023, asking the Court to take “urgent action needed to stem the mounting casualties” due to the continued deliberate planting of landmines and explosive booby traps in Azerbaijani civilian areas by Armenia’s forces. Since the end of the 2020 conflict, 282 Azerbaijanis have become victims of mines or other explosive devices, the vast majority of which were civilians, including 3 journalists.
Azerbaijan’s request has reflected new evidence demonstrating that Armenia, contradicting representations it made to the ICJ in October 2021, continued to lay landmines on Azerbaijan’s territory, even after agreeing under the November 2020 Trilateral Statement to the cessation of all hostilities. Since August 2022, over 2,700 landmines manufactured in Armenia in 2021 have been discovered in Azerbaijan. Armenia’s conduct stands as an egregious violation of Armenia’s obligations under CERD and other international law.
Over 1,600 of these illegal landmines, as well as booby traps, have been planted in civilian areas from which Azerbaijanis were expelled 30 years ago as a result of Armenia’s ethnic cleansing campaign and illegal occupation of Azerbaijan’s territory, preventing these displaced families and communities from returning to their homes.
Azerbaijan has requested the ICJ to indicate the provisional measures that Armenia shall immediately take all necessary steps to enable Azerbaijan to undertake the prompt, safe and effective demining of the towns, villages, and other areas to which Azerbaijani civilians will return in the Lachin and Kalbajar districts, and other formerly occupied districts of Azerbaijan, including by providing information about the location, quantity, type and characteristics of landmines, booby traps and any other explosive devices in these areas, in order to enable Azerbaijani internally displaced persons to return to their homes.
Azerbaijan has also asked the Court to indicate that Armenia shall immediately cease and desist from any further efforts to plant or to sponsor or support the planting of landmines and booby traps in these areas to which Azerbaijani civilians will return in Azerbaijan’s territory, including, but not limited to, the use of the Lachin road for this purpose.
Previously, on 7 December 2021, the Court granted Azerbaijan’s first request for provisional measures to protect against Armenia’s ongoing violations of CERD, ordering Armenia to take all necessary measures to prevent the incitement and promotion of racial hatred targeted at Azerbaijanis.