Mətbuat şərhi 28 mart 2022
No:143/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki vəziyyətlə bağlı 28 mart 2022-ci il tarixli əsassız bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki vəziyyətlə bağlı tamamilə həqiqətdən uzaq və iftira xarakterli bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
İlk növbədə, Ermənistan tərəfinə bir daha xatırladırıq ki, Azərbaycanın suveren əraziləri ilə bağlı edilən şərhlər bu ölkənin Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaq cəhdidir və beynəlxalq hüquq pozuntusudur. 30 ilə yaxın güc tətbiq etməklə, Azərbaycanın ərazilərinin bir hissəsini hərbi işğal altında saxlayan, bir milyondan çox Azərbaycanlını etnik təmizləməyə məruz qoyaraq öz evlərində yaşamaq hüququndan məhrum edən Ermənistan, görünür beynəlxalq hüquq pozuntusunu bir vərdiş halına gətirib.
Azərbaycanı 2020-ci ilin 9/10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatı yerinə yetirməməkdə ittiham edən Ermənistan, münaqişənin bitməsi ilə bölgədə yaranan əməkdaşlıq imkanlarına rəğmən, imzalanmış birgə bəyanatın müddəalarını pozmaqla iki ölkə arasında normallaşma prosesinə zərbə vuran tərəfdir.
Məhz Ermənistan post münaqişə mərhələsində Azərbaycana qarşı açıq ərazi iddialarını davam etdirir və bunu, o cümlədən XİN səviyyəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi ilə bağlı verdiyi hər bir açıqlamasında gündəmə gətirir. Məhz Ermənistan, üçtərəfli bəyanatın 4-cü bəndinə zidd olaraq erməni silahlı qüvvələrinin qalıqlarını hələ də bölgədən çıxarmır. Ermənistan, bəyanatın 6-cı maddəsini pozaraq, Laçın dəhlizi vasitəsilə hərbçilərin bölgəyə göndərilməsini davam etdirir. Bu fakt, beynəlxalq media tərəfindən də öz təsdiqini tapıb.
Xüsusilə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycanın tərəfinin tələbi ölkənin Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarına yox, məhz üçtərəfli bəyanatla nəzərdə tutulduğu kimi, qanunsuz erməni hərbi birləşmələrinin qalıqlarının bölgədən çıxarılmasına aiddir. Ermənistan XİN-in bu məsələni məqsədli şəkildə təhrif edərək “etnik təmizləmə” adı altında təqdim etməyə çalışması, Ermənistanın əsl niyyətini ifşa edir.
30 ilə yaxın Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikasını qaz blokadasında saxlayan, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində ekosid və kultursid törədən və bu ərazilərə beynəlxalq missiyaların səfərlərinin qarşısını alan Ermənistan indi hansı əsaslarla beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edir?!
Saxta ittihamlarla beynəlxalq ictimaiyyətə yalan müraciətlər edən Ermənistan anlamalıdır ki, bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması yalnız üçtərəfli bəyanatın bütün müddəalarının qeyd-şərtsiz icrasından asılıdır. Ermənistanın birgə bəyanatın əksinə olan digər bütün addımları yalnız sülh quruculuğu prosesinə maneə olacaq.
O ki, qaldı Azərbaycan ərazilərində müvəqqəti yerləşən Rusiya sülhməramlılarına aid məsələlərə, bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin müvafiq açıqlamalarında ətraflı məlumat verilib.

Press release 28 March 2022
No:143/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the groundless statement of the Armenian Foreign Ministry on the situation in the Karabakh region of Azerbaijan dated March 28, 2022
We firmly reject the completely untrue and slanderous statement of the Armenian Foreign Ministry on the situation in the Karabakh region of Azerbaijan.
First of all, we remind the Armenian side that the comments made about the sovereign territories of Azerbaijan are an attempt by this country to interfere in the internal affairs of Azerbaijan and violation of international law. Armenia, which forcibly kept part of the territories of Azerbaijan under military occupation for nearly 30 years, ethnically cleansing more than a million Azerbaijanis and depriving them of the right to live in their homes, has apparently become accustomed to violating international law.
Accusing Azerbaijan of failing to comply with the trilateral statement of November 9/10, 2020, Armenia, despite the cooperation opportunities in the region in the post-conflict period, violates the provisions of the joint statement and thus undermines the process of normalization of relations between the two countries.
It is Armenia that continues its open territorial claims against Azerbaijan in the post-conflict phase, and raises this issue, including at the level of the Foreign Ministry, in every statement made in connection with the Karabakh region of Azerbaijan. It is Armenia that, contrary to paragraph 4 of the trilateral statement, still does not withdraw the remnants of the Armenian armed forces from the region. Armenia continues to send servicemen to the region via the Lachin corridor, in violation of Article 6 of the statement. This fact has been confirmed by the international media.
We would like to emphasize that the demand of the Azerbaijani side is not for its citizens of Armenian origin living in the Karabakh region of the country, but for the removal of the remnants of illegal Armenian military units from the region, as envisaged by the trilateral statement. The Armenian Foreign Ministry's deliberate distortion of this issue under the guise of "ethnic cleansing" exposes Armenia's true intentions.
On what grounds does Armenia, the country which for almost 30 years kept the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan in a gas blockade, carried out ecocide and culturecide in the Karabakh region of Azerbaijan and prevented the arrival of international missions to these territories, now call on the international community?!
Armenia, which is making false appeal to the international community based on fabricated accusations, must understand that ensuring peace and stability in the region depends only on the unconditional implementation of all the provisions of the trilateral statement. All other steps taken by Armenia, contrary to the joint statement, will only hinder the peace-building process.
As for the issues related to Russian peacekeepers temporarily deployed on the territory of Azerbaijan, the relevant statements of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan provided detailed information.