Mətbuat şərhi 07 aprel 2022
No:165/22, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin Prezident İlham Əliyev və Baş nazir Nikol Paşinyanla ikinci üçtərəfli görüşün yekunlarına dair bəyanatı
Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının prezidenti Şarl Mişel Cənubi Qafqaz regionundakı vəziyyətin müzakirəsini davam etdirmək və hər iki ölkə ilə Aİ əlaqələrinin inkişafını müzakirə etmək üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanı qəbul edib.
Aİ Şurasının prezidenti Ş.Mişel Aİ-nin gərginliyin aradan qaldırılmasında yaxından işləmək və regionda yaşayan bütün insanların rifahı naminə təhlükəsiz, sabit, dinc və firavan Cənubi Qafqazı təşviq etmək üçün Ermənistan və Azərbaycan ilə əməkdaşlığı dərinləşdirməyə sadiqliyini bir daha vurğuladı.
Liderlər 2021-ci ilin dekabrında Brüsseldə keçirdikləri son görüşdən və 2022-ci ilin fevralında prezident Makronla videokonfransdan sonra baş verən hadisələri nəzərdən keçirdilər. Onlar üzərinə götürdükləri öhdəliklərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı əldə olunan uğurlara nəzər salıblar. Onlar gərginliklə bağlı son vəziyyəti müzakirə etdilər və 9/10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarına tam əməl olunmasının zəruriliyini bir daha təsdiq etdilər. Onlar 2022-ci il martın 30-da Aİ-nin himayəsi altında Brüsseldə Ermənistan və Azərbaycanın yüksək səviyyəli nümayəndələrinin görüşünü alqışladılar və liderlər səviyyəsində əldə olunmuş razılaşmaların müvafiq şəkildə izlənilməsi üçün bu əlaqənin davam etdirilməsinin zəruriliyi barədə razılığa gəldilər.
Prezident Ş.Mişel etimad və dinc yanaşı yaşayışı təşviq etmək üçün hər iki tərəfin humanitar addımlarının vacibliyini vurğulayıb. O, yerdə qalan saxlanılan şəxslərin azad edilməsi və itkin düşmüş şəxslərlə bağlı problemin hərtərəfli həlli də daxil olmaqla, həll edilməmiş digər bütün humanitar məsələlərin tam və tez həllinin zəruriliyini vurğulayıb və Aİ-nin bu səyi dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirib. Aİ, həmçinin ekspert məsləhətləri verməyə və maliyyə yardımını artırmağa, habelə münaqişədən zərər çəkmiş əhaliyə, bərpa və yenidənqurma işlərində yardım göstərməyə davam etdirməklə, Azərbaycan və Ermənistan arasında etimadın möhkəmləndirilməsi tədbirlərini, eləcə də humanitar minatəmizləmə səylərini dəstəkləməyə davam edəcək.
Prezident Ş.Mişel həm Prezident İ.Əliyevin, həm də Baş nazir N.Paşinyanın ölkələri arasında sülh sazişinə doğru sürətlə irəliləmək istəyini qeyd edib. Bu məqsədlə xarici işlər nazirlərinə bütün zəruri məsələləri əhatə edən gələcək sülh müqaviləsinin hazırlanması üzərində işləmək tapşırığının verilməsi qərara alınıb.
İkitərəfli sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası vacib olacaq; bu məqsədlə 26 noyabr 2021-ci il tarixli Soçi Bəyanatına uyğun olaraq, aprel ayının sonunadək Birgə Sərhəd Komissiyasının təşkil edilməsi da razılaşdırılıb. Birgə Sərhəd Komissiyasının mandatı aşağıdakılardan ibarət olacaq:
1. Ermənistan və Azərbaycan arasında ikitərəfli sərhədin delimitasiyası, və
2. sərhəd xətti boyunca və onun yaxınlığında sabit təhlükəsizlik vəziyyətinin təmin edilməsi.
Prezident Ş.Mişel, həmçinin vurğuladı ki, qüvvələrin müvafiq məsafədə saxlanmasının təmin edilməsi insidentlərin qarşısının alınması və gərginliyin azaldılmasının vacib elementidir. Prezident Ş.Mişel Aİ-nin məsləhət və dəstək verməyə hazır olduğunu bir daha təsdiqlədi.
Liderlər, həmçinin xüsusilə Ermənistan və Azərbaycan arasında, eləcə də bütövlükdə Cənubi Qafqazda kommunikasiya/bağlantı infrastrukturunun bərpasını müzakirə ediblər. Prezident Ş.Mişel dəmir yolu xətlərinin bərpası istiqamətində atılan addımları alqışlayıb, eyni zamanda Ermənistan və Azərbaycanı avtomobil yollarının bərpası üçün effektiv həll yolları tapmağa çağırıb. Aİ öz İqtisadi və İnvestisiya Planına uyğun olaraq və ümumi layihələri müəyyən etmək üçün təklif olunan iqtisadi məsləhət forumundan istifadə etməklə, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına dəstək verməyə hazırdır.
Liderlər, görüşlərinin nəticələrini izləmək və qarşılıqlı əlaqəni davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.

Press release 07 April 2022
No:165/22, Statement of European Council President Charles Michel following the Second Trilateral Meeting with President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan
The President of the European Council, Charles Michel, hosted the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, for a continuation of their discussions on the situation in the South Caucasus region and the development of EU relations with both countries.
President Michel reiterated the EU’s commitment to deepen its cooperation with Armenia and Azerbaijan to work closely in overcoming tensions and promote a South Caucasus that is secure, stable, peaceful and prosperous for the benefit of all people living in the region.
The leaders took stock of developments since their last meeting in Brussels in December 2021 and their videoconference, together with President Macron, in February 2022. They reviewed progress on the implementation of undertaken commitments. They discussed the recent reported tensions and reiterated the necessity of adhering fully to the provisions of the 9/10 November 2020 trilateral statement. They welcomed the meeting of senior representatives from Armenia and Azerbaijan on 30 March 2022 under EU auspices in Brussels and agreed on the necessity to continue this engagement to ensure adequate follow-up to agreements reached at leaders’ level.
President Michel emphasised the importance of humanitarian gestures by both sides to promote confidence and peaceful coexistence. He stressed the need for the full and speedy resolution of all outstanding humanitarian issues, including the release of remaining detainees and comprehensively addressing the issue of missing persons, and stated that the EU is ready to support this endeavour. The EU will likewise continue to support confidence building measures between Azerbaijan and Armenia as well as humanitarian de-mining efforts, including by continuing to provide expert advice and stepping up financial assistance, and assistance to conflict-affected populations, rehabilitation and reconstruction.
President Michel noted both President Aliyev's and Prime Minister Pashinyan's stated desire to move rapidly towards a peace agreement between their countries. To this end, it was agreed to instruct Ministers of Foreign Affairs to work on the preparation of a future peace treaty, which would address all necessary issues.
The delimitation and demarcation of their bilateral border will be essential; to this end, in line with the Sochi Statement of 26 November 2021, it was also agreed to convene a Joint Border Commission by the end of April. The mandate of the Joint Border Commission will be to:
1. delimit the bilateral border between Armenia and Azerbaijan, and
2. ensure a stable security situation along, and in the vicinity of, the borderline.
President Michel also stressed that ensuring the appropriate distancing of forces is an essential element of incident prevention and tensions reduction. President Michel reaffirmed the EU’s readiness to provide advice and support.
The leaders also discussed the restoration of communications/connectivity infrastructure between Armenia and Azerbaijan in particular and in the South Caucasus more broadly. President Michel welcomed the steps towards the restoration of railway lines, while encouraging Armenia and Azerbaijan to also find effective solutions for the restoration of road links. The EU is ready to support the development of connectivity links, including in line with its Economic and Investment Plan and by utilising the proposed economic advisory forum to identify common projects.