Mətbuat şərhi 13 aprel 2022
No:179/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramovun BMT-Azərbaycan tərəfdaşlığının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş ADAMUN Simulyasiya Konfransının açılış sessiyasında çıxışı
13 aprel 2022-ci il
ADA Universiteti
Bu gün hamınızı BMT-Azərbaycan tərəfdaşlığının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş ADAMUN Simulyasiya Konfransında salamlamaqdan məmnunam.
Bildiyiniz kimi, bu il Azərbaycan və BMT səmərəli tərəfdaşlıq və əməkdaşlığın 30 illiyini qeyd edir. BMT-nin ölkə üzrə Bakıdakı İdarə Heyəti ilə birlikdə bu əlamətdar hadisəni qeyd etmək üçün bir sıra tədbirlər təşkil edirik. Bu gün açılışını etdiyimiz Simulyasiya Konfransı parlaq gəncləri bir araya gətirən tədbirlərdən biridir.
Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatına üzv olduqdan sonra BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərini rəhbər tutaraq qaydalara əsaslanan beynəlxalq nizama ciddi riayət olunmasını qorumaq və təşviq etmək üçün səylərini əsirgəməmişdir.
Biz davamlı inkişaf üçün kollektiv öhdəliyə fəal töhfə veririk və BMT-nin geniş əhatəli gündəliyində bütün səviyyələrdə iştirak edirik. Biz, digərləri ilə yanaşı, regionumuzda və onun hüdudlarından kənarda sülhü təşviq edir, digər ölkələrlə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığımızı inkişaf etdirir, BMT-nin sülhməramlı əməliyyatlarında iştirak edir, COVID-19 pandemiyasının mənfi nəticələrinin aradan qaldırılması üçün səyləri dəstəkləyir və humanitar çağırışlara cavab veririk. Biz həm də çoxtərəfliliyin güclü tərəfdarıyıq və mədəniyyətlərarası dialoqun ən böyük təşviqatçılarından biriyik.
Azərbaycan hazırda dünyada ikinci ən böyük dövlətlər qrupuna - Qoşulmama Hərəkatına (QH) sədrlik edir. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi qəbul etməsi dövrümüzün ən böyük qlobal problemlərindən biri - COVID-19 pandemiyası ilə üst-üstə düşdü. Bununla belə, biz mövcud problemləri əməkdaşlıq imkanlarına çevirə bilmişik. Qoşulmama Hərəkatına Sədrliyimiz dövründə Prezidentimizin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi irəli sürdüyü qlobal miqyaslı bir sıra mühüm təşəbbüslər vasitəsilə çoxtərəflilik yeni təkan qazanmışdır.
Bəşəriyyət, davam edən pandemiya ilə yanaşı, beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin müxtəlif blokların təzadlı yanaşmaları ilə yenidən sınaqdan keçdiyi çox çətin bir dövrü yaşayır. Artan ziddiyyətlər Qoşulmama Hərəkatının etibarlılığını və tarixi aktuallığını bir daha təsdiqləyir.
Qoşulmama Hərəkatına sədrliyimiz çoxtərəfli gənclər əməkdaşlığına da yeni təkan verdi. Keçən il oktyabrın 4-də biz Hərəkatın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsində təsbit edilənlərlə eyni olan dəyər və prinsiplərini təbliğ etmək üçün Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin gənc nümayəndələrini bir araya gətirən QH Gənclər Şəbəkəsini təsis etdik.
BMT Modelinin simulyasiya təcrübəsindən irəli gələrək, QH-nin 60 illik tarixində ilk dəfə olaraq, QH Modeli Simulyasiya Məşğələsini hazırladıq. Bu ilin fevral ayında məhz bu universitetdə biz ilk dəfə QH Modeli Simulyasiya Konfransının açılışını etdik.
Simulyasiya məşğələsi gənclər üçün həqiqi lider olmamışdan əvvəl praktik bacarıqlarını gücləndirmək üçün əla təcrübədir. İştirakçıların çətin qlobal mövzuların həllində öz bilik və bacarıqlarını sınaması xüsusilə son qlobal hadisələr fonunda diqqəti cəlb edir.
ADAMUN Simulyasiya Konfransı gənc iştirakçılara BMT-nin müxtəlif qurumlarının iş metodlarını və prinsiplərini başa düşmək üçün müvafiq təcrübə əldə etməyə imkan verəcək. Bu, iştirakçılara BMT daxilində hökm sürən siyasi dinamika ilə daha yaxından tanış olmağa, danışıqlar və problem həll etmə bacarıqlarını gücləndirməyə kömək edəcək. Bu, həmçinin iştirakçılara qlobal gündəliyin müəyyən məsələləri ilə bağlı ayrı-ayrı BMT üzv dövlətlərinin maraqlarını, narahatlıqlarını və həssaslıqlarını daha yaxşı başa düşməyə imkan verəcək.
Diplomat olmaq asan məsələ deyil. Bu 3 gündə özünüzü diplomatların yerinə qoyaraq, xalqlarınız adından qərar qəbul etməyin çətinliyini və ən böyük məsuliyyətini dərk edəcəksiniz. Bununla qeyd edərək, daha bir uğurlu ADAMUN Simulyasiya Konfransının keçirilməsində bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıram.
Fürsətdən istifadə edərək, xanım Vladanka Andreevanın rəhbərlik etdiyi BMT-nin Ölkə üzrə Bakıdakı İdarə Heyətinə BMT ilə əməkdaşlığımızın inkişafında göstərdikləri fədakarlıq və sadiqliyinə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Bugünkü Konfransa hazırlıqla bağlı uğurlu əməkdaşlığımız bu istiqamətdə daha bir mühüm addım oldu.
Bundan əlavə, mən ADA Universitetinə öz qapılarını bir daha Azərbaycanın parlaq gənclərinin üzünə açdığı üçün təşəkkür edirəm. Və təbii ki, bu tədbiri mümkün edən könüllülərə və dəstək qrupunun üzvlərinə təşəkkür etmədən sözümü yekunlaşdıra bilmərəm. Hamıya təşəkkürlər.

No:179/22, Opening remarks by Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the ADAMUN Simulation Conference dedicated to the 30th Anniversary of the UN-Azerbaijan partnership
I am glad to greet you at the ADAMUN Simulation Conference dedicated to the 30th anniversary of the UN-Azerbaijan partnership.
Together with the UN Country Team in Baku we organize a series of events to celebrate this remarkable anniversary. The Simulation Conference that we are inaugurating today is one of those events that bring together promising young minds.
Since joining the United Nations in 1992, Azerbaijan, as a responsible member of international community, has been sparing no effort to uphold and promote the strict adherence to the purposes and principles of the UN Charter.
We actively contribute to sustainable development and engage at all levels in a wide-reaching UN agenda. We promote peace in our region and beyond, develop our bilateral and multilateral cooperation with other countries, participate in the UN peacekeeping operations, fight the COVID-19 pandemic and respond to humanitarian appeals. We are a strong supporter of multilateralism and one of the most active promoters of intercultural dialogue.
Azerbaijan is currently chairing the Non-Aligned Movement, that is the second biggest political grouping of states around the globe. Assumption of the NAM Chairmanship by Azerbaijan coincided with one of the acute global challenges of our times – the COVID-19 pandemic. We managed to transform the new challenges into cooperation opportunities. Multilateralism received a new boost through several significant initiatives of global scale put forward by His Excellency President Ilham Aliyev as chair of NAM.
Along with the ongoing pandemic, the humanity is going through a very difficult period when the international security system is being challenged again with confrontational approaches of different blocs. The growing discrepancies reaffirm the validity and historical relevance of the Non-Aligned Movement.
Our NAM Chairmanship provided a new impetus to multilateral youth cooperation. Last October we established the NAM Youth Network. It brings together youth representatives of the NAM Member States to promote the values and principles of the Movement, which are almost identical to those enshrined in the UN Charter.
Motivated by the Model UN simulation experience, for the first time in the 60 years-long history of NAM, we developed the Model NAM Simulation Exercises. In February this year at this very University we have inaugurated the first-ever in-person NAM Model Simulation Conference.
Simulation exercises are excellent experience for the young people in strengthening their practical skills before they become actual leaders. The participants test their knowledge and competencies in addressing challenging global topics. This is especially noteworthy in light of ongoing world developments.
The ADAMUN Simulation Conference will enable the young participants to gain relevant experience in understanding the working methods and principles of various UN bodies. It will help the participants to get acquainted with the political dynamics of the United Nations and to strengthen their negotiation and problem-solving skills. It will also enable the participants to better understand the interests, concerns and sensitivities of individual UN Member States related to the global agenda issues.
Being a diplomat is not an easy task. Putting yourselves in shoes of diplomats in these 3 days you will understand the difficulty and responsibility of decision-making on behalf of your nations. With this in mind, I wish best of luck to all participants in accomplishing another successful ADAMUN Simulation Conference.
I express my deepest gratitude to the UN Country Team in Baku led by Madame Andreeva for their dedication and commitment in developing our cooperation with the UN. Our successful collaboration in preparation for today’s Conference is yet another significant step in this regard.
I cordially thank the ADA University for once again opening its doors to the brilliant youth of Azerbaijan. And of course I cannot conclude without thanking volunteers and support team members who made this event possible.