No:186/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin İranın Azərbaycana notasına dair yerli medianın sualına cavabı
Sual: İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinə istinadən, Azərbaycan mediasında İran əleyhinə yayımların və məqalələrin qarşısının alınması məqsədilə müvafiq tədbirlər görülməsi üçün İran tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə nota təqdim edildiyi bildirilir. Bu xəbəri necə şərh edərdiz?
Cavab: İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin Xarici İşlər Nazirliyinə ünvanlanmış sözügedən notası 3 aprel tarixində daxil olub.
Qeyd edilən məsələ ilə əlaqədar eyni gündə İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
İran tərəfinin notasında Azərbaycan mediası ilə bağlı qeyd olunanların obyektivliyi əks etdirmədiyi vurğulanaraq, İran tərəfinə cavab notası, eləcə də İran mediasında Azərbaycan əleyhinə yayılmış bir sıra məqalələrin siyahısı təqdim olunub.
İranın ölkəmizdəki səfirinə bildirilib ki, İran mediasında mütəmadi olaraq Azərbaycan Respublikası, onun dövlət və hökumət rəsmiləri haqqında yayılan təhqir dolu, yalan, böhtan və qərəzli məlumatlar, eləcə də İranın tanınmış ictimai-siyasi xadimlərinin həqiqətdən uzaq bəyanat və çıxışları ölkələrimiz arasındakı münasibətlərə xələl gətirir və anlaşılmazlıqları daha da dərinləşdirir.
Bununla yanaşı, ölkələrimiz arasında münasibətlər dövründə yaranan anlaşılmazlıqların daim İran tərəfinin birtərəfli davranış və addımlarından qaynaqlandığı, Azərbaycan tərəfinin ardıcıl və xoş niyyətli addımlarına İran tərəfindən lazımi qarşılıq verilmədiyi qeyd olunub.
Görüş zamanı, İran mediasında Azərbaycan əleyhinə yalan və qərəzli məlumatların yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər görülməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

No:186/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of local media on the note verbale sent by Iran addressed to Azerbaijan
Question: Referring to the Embassy of the Islamic Republic of Iran in the Republic of Azerbaijan, it is reported that Iran has sent a note verbale to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to take appropriate measures to prevent anti-Iranian broadcasts and articles in the Azerbaijani media. How would you comment on this news?
Response: The note verbale sent by the Embassy of the Islamic Republic of Iran addressed to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan was received on April 3.
On the same day, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan Seyyed Abbas Mousavi was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
In response, a note verbale emphasizing that the information in the Iranian note verbale about the Azerbaijani media does not reflect objectivity, as well as a list of a number of articles published in the Iranian media against Azerbaijan were presented.
Ambassador of Iran to Azerbaijan was informed that the insulting, false, defamatory and biased information about the Republic of Azerbaijan and its government officials regularly spread in the Iranian media, as well as well-known Iranian public and political figures’ statements and speeches undermine relations between our countries and further deepen misunderstandings.
At the same time, it was noted that the misunderstandings arising in our relations constantly caused by the unilateral behavior and steps of the Iranian side, as well as the inadequate reciprocation by Iran of consistent and well-intentioned steps of the Azerbaijani side.
During the meeting, the necessity of taking urgent measures to prevent the spread of false and biased information against Azerbaijan in the Iranian media was emphasized.