Mətbuat şərhi 13 aprel 2023
Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan tərəfinin 11 aprel tarixində Laçın rayonu istiqamətində yerləşən mövqelərimizə qarşı təxribatı ilə əlaqədar Ermənistanı dəstəkləyən 12 aprel tarixli bəyanatı reallığı əks etdirmir.
25 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsində vasitəçi olarkən Ermənistanın təcavüzünə və işğalçı siyasətinə qiymət verməyən, münaqişənin həllinə çalışmayan, Azərbaycanın işğala son qoyaraq münaqişəni təkbaşına həll etməsindən sonra ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyası aparan Fransa bu bəyanatla növbəti dəfə qeyri-ədalətli mövqe nümayiş etdirib.
Üçtərəfli bəyanata və Fransa Prezidentinin də iştirakçısı olduğu Praqa görüşünün nəticələrinə uyğun olaraq Ermənistanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etməyə çağırmayan, Azərbaycan ərazilərindən erməni silahlı qüvvələrini çıxarmağı Ermənistandan tələb etməyən Fransa tərəfinin birtərəfli əsasda yalnız Ermənistanın ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinin vacib olduğunu bəyanatda bildirməsi Fransanın ölkəmizə qarşı qərəzinin nümunəsidir.
Fransa tərəfini, Ermənistanı növbəti təxribatlara təhrik edən, revanşist qüvvələrə dəstək verən bu kimi bəyanatlardan çəkinməyə çağırırıq.

Press release 13 April 2023
No:205/23, Commentary on the statement of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France dated April 12
The statement of the French Ministry of Europe and Foreign Affairs on April 12, supporting Armenia in connection with the provocation of the Armenian side on April 11 against our positions located in the direction of Lachin region, does not reflect reality.
France, which did not judge Armenia's aggression and occupation policy while acting as a mediator in the Azerbaijan-Armenia conflict for nearly 25 years, did not try to resolve the conflict, and carried out a smear campaign against our country after Azerbaijan ended the occupation and resolved the conflict on its own, has once again demonstrated an unfair position with this statement.
The statement on importance of unilateral respect to the territorial integrity of Armenia by France, which hasn’t called on Armenia to respect the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and hasn’t demanded Armenia to withdraw the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan in accordance with the Trilateral statement and the outcome of the Prague meeting attended by the French President, is an example of bias of France against our country.
We call on the French side to refrain from such statements that incite Armenia to further provocations and support revanchist forces.