Mətbuat şərhi 06 may 2022
No:213/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) baş direktoru Qu Donqyu ilə görüşünə dair məlumatı
6 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) baş direktoru Qu Donqyu ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Qu Donqyunu salamlayaraq ölkəmizin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə əmədaşlığa hər zaman önəm verdiyini vurğulayıb. Cari ildə BMT-də üzvlüyümüzün 30 ilinin qeyd edildiyini bildirən nazir, bu müddət ərzində Azərbaycan və FAO arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd edib. Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyinə xüsusi diqqət ayırdığı ifadə edilib.
Baş direktor Qu Donqyu Azərbaycanda olmaqdan və ölkə rəsmiləri ilə keçirdiyi məhsuldar görüşlərdən məmnunluğunu ifadə edib. O, Azərbaycanın ərzaq sistemləri və kənd təsərrüfatının inkişafı üçün böyük potensiala sahib olduğunu vurğulayıb. Baş direktor kənd təsərrüfatı sahəsində rəqəmsal keçid, innovasiyaların tətbiqi, fermerlərin təhsili kimi sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına diqqət çəkib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən quruculuq işləri, o cümlədən kənd təsərrüfatı, alternativ enerji sahələrində aparılan işlər və bu ərazilərdə tətbiq edilən “ağıllı kənd” konsepsiyası barədə məlumat verib. Nazir, bərpa və quruculuq prosesində BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları ilə yaxşı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Baş direktor Qu Donqyu FAO ilə Azərbaycan arasında mövcud olan əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə edib.
Görüşdə aqroelektron ticarət və ya rəqəmsal kənd təsərrüfatı və ərzaq, tədqiqat-inkişaf (R&D) layihələri, habelə kənd yerlərinin rəqəmsal inkişafı mövzusunda ətraflı müzakirələr aparılıb, bu sahələr üzrə Azərbaycan və FAO arasında əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Press release 06 May 2022
No:213/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Director-General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) Qu Dongyu
On May 6, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Director-General of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) Qu Dongyu.
Welcoming Qu Dongyu, Minister Jeyhun Bayramov stressed that our country has always attached importance to cooperation with the UN and its specialized agencies. Noting that this year marks the 30th anniversary of our membership in the UN, the Minister emphasized that mutually beneficial cooperation has been implemented between Azerbaijan and the FAO during this period. It was noted that Azerbaijan pays special attention to food security.
Director-General Qu Dongyu expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan and his fruitful meetings with the country's officials. He stressed that Azerbaijan has great potential for the development of food systems and agriculture. The Director-General drew attention to the development of cooperation in the field of digital transition in agriculture, the application of innovations, farmers' education.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the reconstruction work carried out in the liberated territories of the country, including work in the field of agriculture and alternative energy, as well as the concept of "smart village" implemented in these areas. The Minister stressed the good cooperation and exchange of best experience with the UN specialized agencies in the process of restoration and reconstruction.
Director-General Qu Dongyu expressed interest in further strengthening the existing cooperation between FAO and Azerbaijan.
At the meeting, discussions were held on the topic of agro-e-commerce or digital agriculture and food, research and development (R&D) projects, as well as digital development of rural areas, and the importance of continuing cooperation between Azerbaijan and FAO in these areas were emphasized.