Mətbuat şərhi 28 aprel 2023
No:231/23, 28 aprel tarixində Fransa və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin birgə mətbuat konfransı zamanı Fransa naziri tərəfindən səsləndirilmiş əsassız iddialara dair şərh
28 aprel 2023-cü il tarixində Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolona və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın birgə mətbuat konfransında Fransa naziri tərəfindən səslənmiş əsassız iddialar qəbuledilməzdir.
Azərbaycanı Ermənistanın ərazilərinə müdaxilədə ittiham edən əsassız iddiaları səsləndirənlərə 30 il ərzində işğal və etnik təmizləmə siyasətini aparan tərəfin Ermənistan olduğunu xatırlatmaq istərdik. Əfsuslar olsun ki, özünü münaqişənin həll olunması istiqamətində "səy" göstərən tərəf kimi göstərən Fransa tərəfi 30 il ərzində bir dəfə belə olsun Ermənistanı apardığı qeyri-qanuni işğal siyasətinə görə qınamayıb.
Xatırladaq ki, Ermənistan tərəfi indiyə qədər hələ də Azərbaycan ərazisindən silahlı qüvvələrini tam olaraq çıxarmayıb, Azərbaycanın 8 kəndini işğaldan azad etməyib və hərbi-siyasi təxribatları davam etdirir.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın daxili işi olan öz suveren ərazisində sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etməsinə qarşı müdaxilə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə ziddir. Yola sərhəddən giriş-çıxış rejimini tənzimləyəcək bu məntəqənin təsis edilməsinin yolun bağlanması kimi qiymətləndirilməsi də tamamilə yanlışdır.
Fransa tərəfinin qərəzli yanaşmalar sərgiləməsi əvəzinə, Ermənistanı razılaşmalardan irəli gələn öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinə təşviq etməsi və Azərbaycana qarşı təxribatlardan çəkindirməsi daha faydalı olardı.

Press release 28 April 2023
No:231/23, Commentary on unfounded allegations made by the French Foreign Minister during a joint press conference of the Foreign Ministers of France and Armenia on April 28
Baseless allegations made by the Minister for Europe and Foreign Affairs of the French Republic Catherine Colonna at a joint press conference of the Foreign Ministers of France and Armenia on April 28, 2023, are unacceptable.
We would like to remind those who made unfounded claims accusing Azerbaijan of intervening in Armenia's territories that the side that has pursued a policy of occupation and ethnic cleansing for almost 30 years was Armenia. Unfortunately, France who has introduced itself as a party making effortsconcerning the resolution of the conflict, has never condemned Armenia for its illegal occupation policy in 30 years.
We remind that the Armenian side has not yet completely withdrawn its armed forces from the territory of Azerbaijan, has not ended the occupation of 8 villages of Azerbaijan, and continues military-political provocations.
At the same time, interference with the establishment of a border checkpoint on its sovereign territory, which is an internal issue of Azerbaijan, contradicts Azerbaijan’sovereignty and territorial integrity. Assessing the establishment of this checkpoint, which will regulate the regime of entry and exit from the border to the road, as a closure of the road, is also completely wrong.
Instead of demonstrating biased approaches, France’s encouragement of Armenia to fulfill its obligations arising from the agreements and deterring Armenia from provocations against Azerbaijan would be more useful.