Mətbuat şərhi 06 iyul 2021
No:259/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Bir müddət öncə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMTQAK) ölkəmizin azad olunmuş ərazilərinə missiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı razılığın əldə edildiyini qeyd etmişdiniz. BMTQAK missiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı hər hansı yeniliklər varmı?
Cavab: Doğru qeyd etdiniz ki, Azərbaycan tərəfi və BMTQAK arasında aparılmış müzakirələr nəticəsində BMTQAK-ın ölkəmizin münaqişənin təsirinə məruz qalmış ərazilərinə missiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı razılıq əldə edilmişdir. Ümumiyyətlə vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan humanitar missiyaların həyata keçirilməsi ilə bağlı beynəlxalq hüquq prinsiplərini, xüsusilə də dövlət suverenliyi prinsipini rəhbər tutaraq beynəlxalq missiyaları öz ərazisində qəbul etməyə hazırdır. Bu xüsusda, BMTQAK missiyasının azad olunmuş ərazilərimizə həyata keçirilməsi ilə bağlı təşkilatdan konkret məlumatın təqdim edilməsini gözləyirik. Bir daha vurğulamaq istərdik ki, Azərbaycan beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında BMTQAK missiyasını qəbul etməyə hazırdır.

Press release 06 July 2021
No:259/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question
Question: Some time ago, you mentioned that an agreement was reached on the implementation of the mission of the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) in the liberated territories of our country. Are there any developments with regard to the carrying out of the UNHCR mission?
Answer: You rightly noted that as a result of discussions between the Azerbaijani side and the UNHCR, an agreement was reached on dispatch of the UNHCR mission to the conflict-affected areas of our country. In general, in connection with the implementation of humanitarian missions we would like to emphasize that Azerbaijan, guided by the principles of international law, in particular the principle of state sovereignty, is ready to accept international missions on its territory. In this regard, we expect the organization to provide specific information on dispatch of the UNHCR mission to our liberated territories. We would like to emphasize once again that Azerbaijan is ready to accept the UNHCR mission on the basis of the principles of international law.