Mətbuat şərhi 31 may 2022
No:265/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasında strateji dialoq görüşünə dair məlumatı
31 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bolqar xarici işlər naziri Teodora Gençovskaya ilə görüş keçirilib.
İki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təkbətək başlanan görüş, daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə strateji dialoq görüşü ilə davam edib.
Nazir Teodora Gençovskaya Azərbaycanlı həmkarını səmimiyyətlə salamlayıb və iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün qeyd olunacağı ərəfədə reallaşan səfərin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, ölkələr arasında son 30 il ərzində bir sıra sahələrdə, o cümlədən enerji, nəqliyyat və bağlantı, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafını məmnunluqla vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına dəvətə görə təşəkkürünü ifadə edib və ölkələrimiz arasında 2-ci strateji dialoq görüşünün, diplomatik münasibətlərin 30-cu ildönümünün qeyd olunacağı ərəfədə keçirilməsinin eyni zamanda rəmzi xarakter daşıdığını qeyd edib. Nazir, iki ölkə arasında münasibətlərin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət və qarşılıqlı anlaşma ruhunda inkişaf etdiyini bildirib. O, ölkələrimiz arasındakı yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, iqtisadi sahədə də müsbət artım dinamikası ilə müşayiət olunduğunu bildirib.
Nazirlər, ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin özəyini təşkil edən enerji sektoru, habelə nəqliyyat, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, turizm, humanitat və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı perspektivlərini müzakirə ediblər. Cari il ərzində keçirilməsi planlaşdırılan Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın növbəti iclasının ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinə müsbət töhfə verəcəyindən əminlik ifadə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi post-münaqişə mərhələsində bölgədə mövcud olan vəziyyət, Azərbaycan ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğalının ağır nəticələrinin aradan qaldırılması üçün görülən işlər, o cümlədən azad olunan ərazilərdə minaların təmizlənməsi, bərpa və quruculuq işləri, habelə Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar və bölgədə sülh və tərəqqinin təmin edilməsi ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyi barədə məlumatlandırıb.
Nazir Teodora Gençovska Bolqarıstanın Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi minalardan təmizləmə prosesinə töhfə verməyə hazır olduğunu ifadə edib.
Tərəflər, ikitərəfli müstəvi ilə yanaşı, qlobal və regional beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdən sonra nazirlər iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olub və mətbuat qarşısında bəyanatlarla çıxış ediblər.

No:265/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the strategic dialogue meeting between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria
On May 31, 2022, within the framework of the official visit of Foreign Minister Jeyhun Bayramov to the Republic of Bulgaria, a meeting was held with Bulgarian Foreign Minister Teodora Genchovska.
The meeting, which began tete-a-tete between the Foreign Ministers of the two countries, continued with a strategic dialogue meeting with the participation of delegations from both sides.
Minister Teodora Genchovska cordially greeted her Azerbaijani counterpart and stressed the importance of the visit, which took place on the eve of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries. She noted with satisfaction the development of cooperation between the two countries over the past 30 years in a number of areas, including energy, transport and communications, tourism and others.
Minister Jeyhun Bayramov thanked his counterpart for the invitation and noted that the holding of the second strategic dialogue meeting between the two countries on the eve of the 30th anniversary of diplomatic relations was also symbolic. The Minister said that relations between the two countries are developing in the spirit of respect for the principles of international law and mutual understanding. He stressed that the high-level political dialogue between the two countries is accompanied by positive dynamics in the economic sphere.
The Ministers discussed the prospects for the development of relations in the energy sector, which forms the core of economic relations between our countries, as well as in transport, information and communication technologies, agriculture, tourism, humanitarian and other fields. They expressed confidence that the next meeting of the Joint Commission on Trade-Economic and Scientific-Technical Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria, scheduled for this year, will make a positive contribution to expanding bilateral cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the situation in the region in the post-conflict period, the work done to eliminate the grave consequences of the occupation of Azerbaijani territories, which lasted for nearly 30 years, including demining process, restoration and reconstruction in the liberated areas, as well as steps taken to normalize relations between Armenia and Azerbaijan, and Azerbaijan's position on ensuring peace and progress in the region.
Minister Teodora Genchovska expressed Bulgaria's readiness to contribute to the demining process carried out by the Azerbaijani government.
The sides discussed issues of cooperation on a bilateral level, as well as within the framework of global and regional international organizations.
After the meeting, the Ministers got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries and made statements to the press.