Mətbuat şərhi 15 iyul 2021
No:267/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Qoşulmama Hərəkatının aralıq dövr Nazirlər Konfransı ilə bağlı məlumatı
13-14 iyul 2021-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatının (QH) “Qoşulmama Hərəkatı qlobal çağırışlara qarşı mübarizədə çoxtərəfli səylərin mərkəzində” mövzusunda, virtual formatda aralıq dövr Nazirlər Konfransı keçirilib.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd Hərəkatın Bakı Zirvə Görüşündən ötən müddət ərzində Hərəkat üzvlərinin birgə səyləri ilə qlobal çağırışlara qarşı mübarizədə əldə olunmuş irəliləyişləri və bu istiqamətdə atılacaq növbəti addımları müzakirə etməkdən ibarət olub. 33 ölkənin xarici işlər naziri səviyyəsində təmsil olunduğu Konfransda Qoşulmama Hərəkatına üzv və müşahidəçi ölkələrin yüksək vəzifəli nümayəndələri iştirak edib.
Konfransın əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının sədri cənab İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına video-müraciəti səsləndirilib. Video-müraciətdə dövlət başçısı Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində həyata keçirilmiş uğurlu təşəbbüslər barədə məlumat verərək, Azərbaycan Respublikasının QH-yə sədrliyi çərçivəsində Hərəkatın beynəlxalq nüfuzunun və təsirinin gücləndirilməsi istiqamətində səylərin davam etdiriləcəyini bildirib. Ölkə başçısı Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan işğalından azad edilməsi ilə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi və onun nəticələri barədə QH üzv dövlətlərinə məlumat verərək Azərbaycanın əldə etdiyi qələbənin beynəlxalq hüquq, ədalət və Qoşulmama Hərəkatının fundamental dəyərlərinin zəfəri olduğunu vurğulayıb. Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində törədilmiş vəhşiliklər barədə məlumat verən ölkə başçısı, işğal illərində, eləcə də Vətən müharibəsi dövründə ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığına nümayiş etdirdikləri davamlı dəstəyə görə QH üzv dövlətlərinə minnətdarlıq ifadə edib.
Ölkə başçısının çıxışından sonra Azərbaycan Respublikasının QH-yə indiyə qədər sədrlik etdiyi 21 ay ərzində görülmüş işlərə dair Azərbaycan sədrliyinin hesabatı səsləndirildi. Daha sonra isə Nazirlər Konfransının Siyasi Bəyannaməsi müzakirəyə çıxarılaraq qəbul edildi. Bəyannamədə QH-nin gündəliyində duran aktual məsələlərlə bağlı Hərəkata üzv dövlətlərin mövqeyinin ifadə edilməsi ilə yanaşı, ölkəmiz üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyan bir sıra bəndlər yer alır. Belə ki, QH üzv dövlətləri sözügedən Siyasi Bəyannamə vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə üzrə BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirdiklərini bildirir və qlobal miqyasda belə bir mürəkkəb dövrdə QH-yə uğurlu sədrliyinə, eləcə də Hərəkata nəzərdə tutulandan 1 il artıq – 2023-cü ilin sonuna qədər sədrlik etməyə hazır olduğuna görə Azərbaycan Respublikasına minnətdarlıq ifadə edirlər. Bundan əlavə, Bəyannamədə QH-nin sədri qismində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilmiş bir sıra uğurlu təşəbbüslər, o cümlədən 4 may 2020-ci il tarixində keçirilmiş QH-nin COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə Görüşü formatında iclası, 3-4 dekabr 2020-ci il tarixlərində baş tutmuş BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə xüsusi sessiyası, eləcə də BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası tərəfindən 22 mart 2021-ci il tarixində qəbul edilmiş pandemiyaya qarşı peyvəndlərin ədalətli və bərabər bölüşdürülməsinə dair qətnamə alqışlanır. Qoşulmama Hərəkatının tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan sədrliyinin təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş QH Modeli Beynəlxalq Simulyasiya Təlimi də Bəyannamədə alqışlanır. Bəyannamədə, həmçinin Azərbaycan tərəfinin təklifinə uyğun olaraq, QH üzv dövlətlərində post-münaqişə dövrü bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilərək, bu xüsusda mina və digər partlamamış hərbi sursatlarla çirklənməyə ən çox məruz qalmış QH üzv dövlətlərində effektiv mina təmizləmə fəaliyyətinin və bu prosesə beynəlxalq dəstəyin vacibliyi vurğulanır. Qəbul edilmiş Siyasi Bəyannamə ilə, həmçinin Rusiya Federasiyasının müraciətinə uyğun olaraq bu ölkəyə Qoşulmama Hərəkatı yanında müşahidəçi statusu verilir və Qoşulmama Hərəkatının növbəti Zirvə Görüşünün 2023-cü ilin sonunda Uqandada keçiriləcəyinə dair Uqanda hökumətinin təklifi alqışlanır.
Onu da qeyd etmək istərdik ki, Qoşulmama Hərəkatına 3 illik sədrliyi 2022-ci ildə bitməli olan Azərbaycan, Hərəkatın növbəti sədri olacaq Uqandanın sədrliyi 1 il gec təhvil ala biləcəyini ifadə etməsindən sonra QH üzv dövlətlərinin Hərəkata əlavə 1 il sədrlik etmək müraciətini müsbət cavablandırıb.

No:267/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Mid-Term Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement
On July 13-14, 2021, a Mid-Term Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement (NAM) was held under the chairmanship of the Republic of Azerbaijan in a virtual format on the topic "The Non-Aligned Movement is at the center of multilateral efforts to combat global challenges."
The main purpose of the conference was to discuss the progress achieved in the fight against global challenges through the joint efforts of the Movement's members over the period since the Baku Summit, and further steps to be taken in this direction. The conference, where 33 countries were represented at the level of foreign ministers, was attended by high-ranking representatives of the member states of the Non-Aligned Movement, as well as the observer countries.
At the beginning of the conference, the President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Non-Aligned Movement Mr. Ilham Aliyev made a video address to the participants of the event. In his video message, the President informed about the successful initiatives implemented under the chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement and said that efforts would be continued to strengthen the international prestige and influence of the Movement under the chairmanship of the Republic of Azerbaijan. Informing the NAM member states about the 44-day Patriotic War and its consequences, which ended with the liberation of Azerbaijani territories from Armenian occupation, the President stressed that Azerbaijan's victory was a victory of international law, justice and the Non-Aligned Movement's fundamental values. Informing about the atrocities committed by Armenia in the territories of Azerbaijan during the occupation for about 30 years, the President thanked the NAM member states for their constant support for the territorial integrity, sovereignty and inviolability of the borders of our country during the occupation and the Patriotic War.
After the speech of the President, the report of the chairmanship of the Republic of Azerbaijan on the activities carried out for 21 months of Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement was heard. Then the Political Declaration of the Ministerial Conference was discussed and adopted. The Declaration contains a number of items of special importance for our country, along with the expression of the position of the NAM Member States on topical issues on the agenda of the Non-Aligned Movement. Thus, the member states of the Non-Aligned Movement, through this Political Declaration, express their appreciation for the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to convene a special session of the UN General Assembly to combat the COVID-19 pandemic and express gratitude to the Republic of Azerbaijan for the successful chairmanship of the Non-Aligned Movement in such a difficult period on a global scale, as well as for the readiness to preside over the Movement for another 1 year - until the end of 2023. In addition, the Declaration contains a number of successful initiatives implemented at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan as Chairman of the Non-Aligned Movement, including Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19 held on May 4, 2020, a Special Session of the United Nations General Assembly in response to COVID-19 pandemic, held on 3-4 December 2020, and the UN Human Rights Council resolution on the fair and equitable distribution of vaccines against the pandemic, adopted on March 22, 2021, is also welcomed. The Declaration also welcomes the International Model NAM Simulation Exercise, organized for the first time in the history of the Non-Aligned Movement at the initiative of the Azerbaijan’s chairmanship. The declaration also, in accordance with the proposal of the Azerbaijani side, emphasizes the importance of post-conflict recovery, reconstruction and reintegration activities in the member states of the Non-Aligned Movement, emphasizes the importance of effective demining activities and international support for this process, especially in the member states of the Non-Aligned Movement which are most exposed to contamination by landmines and other unexploded ordnance. By the adopted political declaration, as well as in accordance with the appeal of the Russian Federation, this country is assigned observer status in the Non-Aligned Movement, and the proposal of the Government of Uganda to hold the next summit of the Non-Aligned Movement in Uganda at the end of 2023 is welcomed.
We would also like to note that Azerbaijan, whose 3-year chairmanship in the Non-Aligned Movement is due to expire in 2022, responded positively to the appeal of the member states of the Non-Aligned Movement to extend the chairmanship for another 1 year after Uganda, which will become the next chair of the Movement, announced that it can take over the chairmanship 1 year later.