Mətbuat şərhi 01 iyun 2022
31 may 2022 may tarixində Sofiya Opera və Balet Teatrında Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü və Azərbaycanla Bolqarıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə dahi bəstəkar Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baleti səhnələşdirilib.
Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasındakı Səfirliyi və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun dəstəyi ilə keçirilən qala balet gecəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Bolqarıstan Respublikası xarici işlər naziri Teodora Gençovska, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Bolqarıstan rəsmiləri, bu ölkədəki diplomatik korpusun nümayəndələri, çoxsaylı izləyicilər iştirak edib.
Gecənin açılışında çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublikanın 1918-ci ildə elan edilən Azərbaycan Demokratik Respublikası olduğunu, 1991-ci ildə ölkəmizin müstəqilliyini bərpa etdiyini və üç onillik ərzində böyük inkişaf yolu keçdiyini qeyd edib. O, Azərbaycanın multikulturalizm ənənələrinə hər zaman sadiq olduğunu və bu gün nümayiş etdirilən baletin də məhz Azərbaycan və Bolqarıstan sənətçilərinin birgə layihəsi olaraq multikulturalizm nümunəsi olduğunu bildirib. Nazir T.Gençovska Azərbaycanı Müstəqillik Günü və diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə təbrik edib və balet qala gecəsinin təşkilinin, eyni zamanda mədəniyyət sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə olduğunu bildirib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva 100 illiyini qeyd etdiyimiz Fikrət Əmirovun yalnız Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının dahi bəstəkarı olduğunu qeyd edib və balet qalasının həm də türk mədəniyyətinin təşviq edilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu səsləndirib.
Dirijor Eyyub Quliyevin bələdçiliyi, Eldar Əliyevin xoreoqrafiyası əsasında səhnələşdirilən baletdə bolqar balet rəqqasları izləyicilərə unudulmaz qala gecəsi yaşadıblar. Böyük marağa səbəb olan və coşqu ilə qarşılanan balet tamaşasında anşlaq olub.

Press release 01 June 2022
No:268/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On May 31, 2022, the Sofia Opera and Ballet Theater staged the ballet "One Thousand and One Night" by the great composer Fikret Amirov on the occasion of the Independence Day of the Republic of Azerbaijan and the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Bulgaria.
The gala ballet, held with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Bulgaria and the International Turkic Culture and Heritage Foundation, was attended by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria Teodora Genchovska, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva, Bulgarian officials, representatives of the diplomatic corps in Bulgaria and numerous spectators.
Speaking at the opening of the evening, Minister Jeyhun Bayramov noted that the first democratic republic in the Muslim East was the Azerbaijan Democratic Republic, proclaimed in 1918, and that in 1991 our country restored its independence and underwent great development over three decades. He said that Azerbaijan has always been committed to the traditions of multiculturalism, and the ballet performed today is an example of multiculturalism as a joint project of Azerbaijani and Bulgarian artists. Minister T.Genchovska congratulated Azerbaijan on the occasion of the Independence Day and the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, noting that the organization of the gala ballet also contributes to the development of bilateral relations in the field of culture. President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva stressed that Fikret Amirov, whose 100th anniversary we are celebrating, is a genius composer not only of Azerbaijan but of the entire Turkic world, and emphasized the importance of the gala ballet in terms of promoting Turkic culture.
In a ballet staged under the direction of conductor Ayyub Guliyev and choreographed by Eldar Aliyev, Bulgarian ballet dancers gave the audience an unforgettable gala night. The ballet performance, which caused great interest and enthusiastic reception, attracted a full house.