Mətbuat şərhi 23 iyul 2021
No:273/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Milli Assambleyasının üzvləri ilə görüşünə dair məlumatı
22 iyul 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Milli Assambleyasının ölkəmizdə səfərdə olan üzvləri ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov qonaqları salamlayıb və həyata keçirilən səfərin bölgədəki vəziyyətlə bağlı dolğun məlumatın əldə edilməsi ilə yanaşı, ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsinə töhfə verə biləcəyini qeyd edib.
Bölgədəki cari vəziyyət, xüsusilə də post-münaqişə mərhələsi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verən nazir, Milli Assambleya üzvlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin cari vəziyyəti, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın icrası ilə bağlı vəziyyət və bu xüsusda Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, Azərbaycanın sülh müqaviləsi imzalamağa hazır olduğunu bəyan etdiyi təqdirdə, Ermənistan rəsmi dairələri tərəfindən səsləndirilən revanşist bəyanatlar, habelə sərhəd gərginliyi, delimitasiya və demarkasiya prosesinə başlamaqla bağlı Azərbaycanın mövqeyi, bölgədə insan həyatına başlıca təhdid olan mina məsələsi, azad olunmuş ərazilərin bərpası prosesi və bu prosesdə iştirak edən xarici şirkətlər barəsində qarşı tərəfə məlumat verib.

Press release 23 July 2021
No:273/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with members of the National Assembly of France.
On July 22, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met members of the French National Assembly visiting our country.
Minister Jeyhun Bayramov greeted the guests and noted that the visit could contribute to obtaining detailed information on the situation in the region, as well as deepening of bilateral relations.
Giving detailed information about the current situation in the region, especially the post-conflict phase, the Minister answered numerous questions of the members of the National Assembly.
Minister Jeyhun Bayramov noted the current state of Azerbaijan-France relations, the situation with the implementation of the trilateral statement of November 10, 2020, and the steps taken by Azerbaijan in this regard, revanchist statements voiced by the official circles of Armenia, while Azerbaijan declares its readiness to sign a peace agreement, as well as he informed the opposite side about the position of Azerbaijan in connection with border tensions, with the beginning of the process of delimitation and demarcation, the landmines issue, which is a major threat to human life in the region, the process of restoring the liberated territories and foreign companies participating in this process.