Mətbuat şərhi 25 may 2023
No:283/23, Afrika İttifaqının yaradılmasının 60-cı ildönümü münasibətilə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Bu gün, Afrika İttifaqının beynəlxalq təşkilat olaraq təsis edilməsindən 60 il ötür. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Afrika ölkələrinə və Afrika İttifaqının Komissiyasına öz səmimi təbriklərini çatdırır.
Ötən 60 il ərzində İttifaq qlobal sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafa Afrika qitəsinin dəyərli töhfələrinin verilməsində önəmli rol oynayıb.
Azərbaycan və Afrika ölkələri arasında əməkdaşlıq davamlı əsasda şaxələnməklə yüksələn xətt üzrə inkişaf edir.
Azərbaycan Respublikasının Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi Afrika ölkələri ilə əməkdaşlığa yeni təkan verib. Afrika qitəsinin dekolonizasiya prosesinə mühüm töhfələr vermiş Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan Respublikası Afrika qitəsini prioritet region olaraq elan edib və xüsusilə COVID-19 pandemiyası dövründə Afrika ölkələrinin pandemiya ilə mübarizə imkanlarının artırılması və pandemiyadan sonrakı bərpa məsələlərinə xüsusi diqqət ayırıb.
Təsadüfi deyildir ki, 2 mart 2023-cü il tarixində Bakıda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Afrika ölkələrində pandemiyadan sonrakı bərpa prosesinə dəstəklə bağlı Qlobal Çağırış və həmin Çağırış çərçivəsində ilk donor kimi Afrika ölkələrinə 1 milyon ABŞ dolları ianə elan olunub.
Azərbaycan Respublikası Afrika qitəsində diplomatik təmsilçiliyini də tədricən artırmaqdadır. Qitədə mövcud olan diplomatik nümayəndəliklərə əlavə olaraq, ötən ilin sonunda Keniyada diplomatik nümayəndəlik təsis edilib.
Azərbaycan tərəfi əmindir ki, ortaq dəyər və prinsipləri bölüşdüyü Afrika ölkələri ilə əməkdaşlıq bundan sonra da həm ikitərəfli əsasda, həm də Afrika İttifaqı çərçivəsində daha da inkişaf edəcəkdir.

No:283/23, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 60th anniversary of the founding of the African Union
Today marks the 60th anniversary of the establishment of the African Union as an international organization. On this occasion Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan extends its sincere congratulations to African countries and the African Union Commission.
In the past 60 years African Union has played significant role in ensuring valuable contribution of the African continent to global peace, security and sustainable development.
Cooperation between Azerbaijan and African countries as well as the Union traditionally develops at an ever-increasing rate, becoming more active in scale and extending to new dimensions. The level and the intensity of our contacts with African countries are constantly growing.
During Azerbaijani chairmanship to the Non-Aligned Movement relationship with African countries has gained a new impetus.
As the incumbent Chairmanship of the Movement, which has played invaluable role in the decolonization process of African countries, the Republic of Azerbaijan has identified the African continent as one of its priority regions to focus on during its NAM Chairmanship tenure. Following the outbreak of the COVID-19 pandemic the Republic of Azerbaijan in its both national and NAM Chairmanship capacities has spared no effort to support the development of capacities of African countries in addressing the consequences of the pandemic. It has promoted global initiatives aimed at minimizing the impact of the pandemic on developing states, including African countries and contributing to their post-pandemic recovery.
It is not coincidence that the President of the Republic of Azerbaijan in the recent Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19 has announced a Global Call in support of post-pandemic recovery of the African countries and as a first contributor under this framework announced a donation in the amount of 1 million USD.
The Republic of Azerbaijan gradually enlarges its diplomatic representation in the African continent. In addition to already existing diplomatic representations, the Republic of Azerbaijan established Embassy in Kenya at the end of last year.
The Republic of Azerbaijan is confident that cooperation between Azerbaijan and African countries will continue to grow based on shared values and principles in both bilateral basis and within the African Union.