Mətbuat şərhi 02 avqust 2021
No:293/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin ölkəmizdəki yeni rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüşü barədə məlumatı
2 avqust 2021-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramov BMT-nin Azərbaycandakı yeni resident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andeyevanı qəbul edib. Vladanka Andreyeva təyinatı ilə bağlı məktubun surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov təyinatı münasibətilə yeni rezident əlaqələndiricini təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Nazir, V.Andreyevanın zəngin təcrübəsinin Azərbaycanla BMT və təşkilatın qurumları arasında əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyini ifadə edib.
Vladanka Andreyeva ölkənin BMT ilə 30 ilə yaxındır ki, mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlığının bundan sonra da davam edəcəyindən əminlik bildirib. Ölkə ilə bağlı ilkin təəssüratlarının çox yaxşı olduğunu bildirən resident əlaqələndirici, birgə səylərin davam edəcəyini və mövcud əməkdaşlığın konkret nəticələrinin əldə olunmasına diqqətin yönəldiləcəyini qeyd edib. V.Andreyeva ölkənin həm Covid-19 təhdidi ilə mübarizəsini, həm də münaqişə sonrası bərpa prosesini yaşadığını vurğulayaraq, bu xüsusda Azərbaycanı dəstəkləməyə, heç kimin arxada buraxılmadığından əmin olmağa və daha yaxşı gələcək qurmağa hazırlıqlarını ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin həm pandemiya ilə mübarizədə rolundan, bu xüsusda dövlət başçımız tərəfindən irəli sürülən qlobal təşəbbüslərdən, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığından, həm də müstəqilliyinin ilk günlərindən üzləşdiyi təcavüz siyasəti və onun nəticələri, Ermənistanın davam edən hərbi təxribatları və ötən il həyata keçirilmiş cavab əməliyyatları nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi, beləliklə də BMT TŞ-nin qətnamələrinin icrasının təmin edilməsi barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Nazir, həmçinin BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları ilə əməkdaşlığımız, o cümlədən ölkəmizə YUNESKO və BMTQAK missiyalarının həyata keçirilməsi ilə bağlı tərəfimizdən razılığın ifadə olunması, ümumiyyətlə Azərbaycanın hərbi əməliyyatların dayandırılmasından dərhal sonra humanitar sahədə atdığı addımlardan ətraflı şəkildə bəhs edib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması, əməkdaşlığın qurulması imkanlarının yarandığı qeyd edilib. Lakin Ermənistan tərəfindən hələ də bu məsələlərdə qarşılığın verilmədiyi və beynəlxalq hüquqa zidd yanaşmanın nümayiş etdirildiyi təəssüflə vurğulanıb.
Görüşdə tərəflər, həmçinin azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən yenidən qurma və bərpa işləri, minaların təmizlənməsi prosesi, habelə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri-2030 gündəliyinin icrası ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 02 August 2021
No:293/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the new UN Resident Coordinator in our country Vladanka Andreeva
On August 2, 2021, Minister Jeyhun Bayramov received the new UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Vladanka Andreeva. Vladanka Andreeva presented a copy of her designation letter to Minister Jeyhun Bayramov.​
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the new Resident Coordinator on her appointment and wished her success in her work. The Minister noted that Andreeva's rich experience will contribute to further strengthening cooperation between Azerbaijan and the UN and UN agencies.​
Vladanka Andreeva expressed confidence that the country's high-level cooperation with the UN, which has existed for almost 30 years, would continue. Noting that her initial impressions of the country are very good, the Resident Coordinator said that joint efforts will continue and attention will be paid to achieving concrete results of existing cooperation. Stressing that the country is struggling with the threat of Covid-19 and experiencing the post-conflict recovery process, Andreeva expressed readiness to support Azerbaijan in this regard, to make sure that no one is left behind and to building back better.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the role of our country in the fight against the pandemic, global initiatives put forward, in particular by the Head of State, cooperation with the World Health Organization, as well as the policy of aggression and its consequences, which it has faced since the first days of independence, on the ongoing military provocations of Armenia and on the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan as a result of the retaliatory operations carried out last year, and thus on ensuring the implementation of UN Security Council resolutions. The Minister also spoke in detail about our cooperation with UN specialized agencies, including our agreement on dispatching the UNESCO and UNHCR missions in our country, as well as the steps taken by Azerbaijan in the humanitarian field immediately after the cessation of hostilities. It was noted that with the elimination of the occupation factor, there are opportunities to normalize relations and establish cooperation between the two countries. However, it was noted with regret that Armenia has not yet reciprocated on these issues and demonstrated an approach contrary to international law.​
At the meeting, the sides also exchanged views on issues related to the reconstruction and rehabilitation works carried out in the liberated areas, the demining process, as well as the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.