Mətbuat şərhi 05 avqust 2021
No:294/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Yaponiya Xarici İşlər naziri Motegi Toshimitsu ilə telefon danışığına dair məlumatı
4 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Yaponiyanın xarici işlər naziri Motegi Toshimitsu arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov, hazırkı çətin vəziyyətdə “Tokio-2020” Yay Olimpiya Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkili münasibətilə yapon həmkarını təbrik edib.
Tərəflər, növbəti il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasını vurğulayaraq, bu xüsusda fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazirlər, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarını geniş müzakirə ediblər.
Ceyhun Bayramov, yapon həmkarına işğaldan azad olunmuş ərazilərdə post münaqişə dövründə aparılan bərpa və quruculuq işləri və xarici ölkələrin, o cümlədən yapon investorların bu prosesdə iştirakı imkanları barədə ətraflı məlumat verib.

Press release 05 August 2021
No:294/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Japan Motegi Toshimitsu
On August 4, 2021, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Japan Motegi Toshimitsu.​
The Ministers discussed the current state and prospects of bilateral cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated his Japanese counterpart on the high level of organization of the Tokyo 2020 Summer Olympic Games in the current difficult situation.​
The sides exchanged views on the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries next year.​
The Ministers also discussed opportunities for cooperation within international organizations.
Jeyhun Bayramov informed his Japanese counterpart in detail about the reconstruction and rehabilitation works carried out in the liberated territories in the post-conflict period and the opportunities for foreign countries, including Japanese investors, to participate in this process.​