Mətbuat şərhi 11 avqust 2021
No:303/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin İran İslam Respublikasının səfiri ilə XİN-də keçirilmiş görüşə dair məlumatı
11 avqust 2021-ci il tarixində İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri XİN-ə dəvət olunub.
Görüşdə səfirin diqqəti İran İslam Respublikasına məxsus yük avtomobillərinin Qarabağa qanunsuz səfər etməsi ilə bağlı aşkar edilmiş arzuolunmaz faktlara cəlb edilib və bununla bağlı qarşı tərəfə nota təqdim edilib.
Notada son dövrlər dost İran İslam Respublikasına məxsus müxtəlif təyinatlı avtomobillərinin davamlı olaraq rəsmi Bakının icazəsi olmadan Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə giriş-çıxış etməsi ilə bağlı narazılığımız ifadə olunub.
Bir müddət öncə İran tərəfinə şifahi şəkildə çatdırılmış narazılığımız, görüş zamanı bir daha İran səfirinin qarşısında qaldırılıb.
Görüş zamanı, bu kimi narahatlıq doğuran və iki ölkə arasında mövcud yaxın dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin ruhuna uyğun gəlməyən hallara son qoyulması istiqamətində İranın yeni administrasiyası tərəfindən əməli addımların atılacağı qeyd olunub.

Press release 11 August 2021
No:303/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting with the Ambassador of the Islamic Republic of Iran at the MFA
On August 11, 2021, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan was invited to the Foreign Ministry.
During the meeting, Ambassador's attention was drawn to the undesirable facts revealed in connection with the illegal travel of trucks belonging to the Islamic Republic of Iran to Karabakh, and Note Verbal was submitted to the opposite side.
Dissatisfaction with the recent continuous entry-exit of various vehicles belonging to friendly Islamic Republic of Iran to Karabakh region of Azerbaijan without the permission of official Baku is expressed in the Note.
Our dissatisfaction, which earlier was conveyed to the Iranian side verbally, was once again raised in front of the Iranian Ambassador during the meeting.
In the course of the meeting, it was noted that the new Iranian Administration will take practical steps to put an end to such disturbing cases incompatible with the spirit of close friendship and partnership relations between the two countries.